Evropská komise sleduje situaci po krachu SVB, v EU byla banka přítomna jen omezeně
Evropská komise sleduje situaci po krachu americké Silicon Valley Bank (SVB). Banka však byla v EU přítomna jen ve velmi omezené míře. Uvedl to v pondělí mluvčí Evropské komise. Situaci monitorují také úřady ve Švýcarsku a Norsku. Norský státní investiční fond agentuře Reuters řekl, že investoval do SVB a doufá, že se mu podaří část investic získat zpět. Páteční krach SVB byl největším bankrotem americké banky od finanční krize v roce 2008.
"Bereme na vědomí rychlou a rozhodnou reakci amerických úřadů. Na úrovni EU je přítomnost Silicon Valley Bank velmi omezená a jsme v kontaktu s příslušnými úřady," řekl mluvčí Evropské komise.
Norský státní investiční fond agentuře Reuters řekl, že v akciích SVB měl 1,699 miliardy norských korun (3,5 miliardy Kč) a v dluhopisech 1,103 miliardy NOK. Fond očekává, že se mu podaří z úvěrové expozice dostat nějaké peníze zpět, ale zatím je předčasné říct kolik. Norský bankovní regulátor FSA dodal, že zatím nenasvědčuje nic tomu, že by norští hráči na finančním trhu měli významnou expozici na americké banky postižené krizí.
Švýcarský finanční regulátor FINMA podle svých slov monitoruje situaci kolem zkrachovalé SVB a hledá známky nákazy z pádu banky, aby včas identifikoval případná skupinová rizika.
Švédský úřad pro finanční dohled FI v pondělí uvedl, že krach SVB pravděpodobně neovlivní finanční stabilitu Švédska. FI je v úzkém kontaktu s největšími švédskými bankami a podle odhadů žádná z nich nemá žádnou velkou vlastní přímou expozici vůči americkým bankám, které se dostaly do problémů.
V reakci na páteční krach SVB se úřady rozhodly uzavřít také newyorskou Signature Bank. Podle regulačních orgánů by ponechání banky v provozu mohlo ohrozit stabilitu celého finančního systému.