Evropské akcie se v pondělí na směru neshodly
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo smíšeně, z hlavních indexů nejvýrazněji posílil francouzský CAC 40. Nedařilo se akciím z maloobchodního odvětví, lépe si naopak vedly cenné papíry z telekomunikačního sektoru. V rámci makroekonomických dat investoři vyhodnocovali především konečné hodnoty výrobních PMI.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí korigoval o 0,02 % na 524,94 bodu, německý DAX si připsal 0,13 % a uzavřel na 18 930,85 bodu, CAC 40 uzavřel se ziskem 0,20 % na 7 646,42 bodu a britský FTSE 100 odepsal 0,15 % na 8 363,84 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností LPP (+3,73 %), Sanofi (+3,62 %) nebo Thyssenkrupp (+3,32 %). Naopak výrazně oslabily cenné papíry firem Leonardo (-7,23 %), Rolls-Royce Holdings (-6,47 %) či Sartorius Stedim Biotech (-3,88 %).
Akcie realitní společnosti Rightmove (+27,43 %) vyskočily poté, co její australský rival REA Group uvedl, že zvažuje nabídku nákupu platformy se sídlem ve Spojeném království.
Nejdůležitější pondělní události na evropských trzích
- Ruský plynárenský gigant Gazprom dodával v srpnu do Evropy o dvě procenta méně plynu než v červenci. Meziročně průměrné denní dodávky klesly o 2,3 procenta, vypočetla agentura Reuters.
- Útraty německých a britských turistů pomáhají španělské ekonomice k růstu. Hospodářství států, odkud tam přijeli, se ale tolik nedaří. Návštěvníků z těchto zemí přijíždí podle dat španělského statistického úřadu více i navzdory obavám z protestů proti příliš velkému množství turistů a z nadměrných teplot. Informuje o tom agentura Reuters.
- Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože hledá způsoby, jak ušetřit dalších několik miliard eur. Oznámila to v pondělí automobilka po poradě vedení. Pokud by se tak stalo, bylo by to první ukončení výroby v Německu v 87leté historii automobilky. Odbory slíbily tvrdý odpor proti plánům vedení.
- Výsledky nedělních voleb v Sasku a Durynsku dělají vrásky na čele ekonomům, firmám i hospodářským svazům. Obávají se, že výrazné posílení krajní pravice a levice zhorší nedostatek pracovních sil, protože může ztížit zaměstnávání kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí. Informuje o tom týdeník Der Spiegel. Ohroženy by podle nich mohly být i plánované polovodičové továrny v Sasku.
- Aktivita v ruském zpracovatelském sektoru v srpnu rostla nejpomalejším tempem za více než rok. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky v pondělí zveřejnila mezinárodní společnost S&P Global. Podle průzkumu v srpnu zpomalil růst výroby, příliv nových zakázek i tvorba pracovních míst.
- Spojené království: Výrobní PMI podle finálních údajů v srpnu zůstal v souladu s odhady na 52,1 bodu.
- Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru podle finálních údajů se v srpnu zvýšil na 45,8 bodu (flash: 45,6 bodu, červenec: 45,8 bodu).
- Německo: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru podle finálních údajů v srpnu vzrostl na 42,4 bodu (flash: 42,1 bodu, červenec: 43,2 bodu).
- Francie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru podle finálních údajů v srpnu klesl na 43,9 bodu (flash: 42,1 bodu, červenec: 44 bodů).
- Itálie: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v srpnu stoupl na 49,4 bodu (odhad: 48,5 bodu, červenec: 47,4 bodu).
- Španělsko: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v srpnu klesl na 50,5 bodu (odhad: 52,1 bodu, červenec: 51 bodů).
Zdroj: CNBC, ČTK