Útraty německých a britských turistů pomáhají španělské ekonomice
Útraty německých a britských turistů pomáhají španělské ekonomice k růstu. Hospodářství států, odkud tam přijeli, se ale tolik nedaří. Návštěvníků z těchto zemí přijíždí podle dat španělského statistického úřadu více i navzdory obavám z protestů proti příliš velkému množství turistů a z nadměrných teplot. Informuje o tom agentura Reuters.
V červenci do Španělska přicestovalo 10,9 milionu turistů, což je meziročně o 7,3 procenta více. Ve srovnání se stejným měsícem loňska o 12 procent více utráceli. Za prvních sedm měsíců roku turisté v zemi nechali 71 miliard eur, což je ve srovnání se stejným obdobím roku 2023 o 18,6 procenta více.
Podle průzkumu agentury Reuters se očekává, že tento boom, jehož hnací silou jsou britští a němečtí návštěvníci, pomůže zajistit růst hrubého domácího produktu Španělska v letošním roce o 2,4 procenta. To je výrazně více než očekávaných 0,7 procenta v eurozóně nebo 0,3 procenta v Německu. Britská centrální banka odhaduje růst HDP v zemi na 1,25 procenta.
Navzdory poklesu domácí spotřeby v Německu ve druhém čtvrtletí o 0,2 procenta zvýšili němečtí turisté útraty ve Španělsku o téměř deset procent na průměrných 1 340 eur za návštěvu. Každý pátý návštěvník v zemi je Brit, ti v červenci utráceli ve Španělsku v průměru 1 389 eur, tedy meziročně o 7,5 procenta více.
"Španělsko je v sektoru služeb konkurenceschopnější než Německo," řekl agentuře hlavní ekonom think tanku Funcas, Raymond Torres. "Dochází také k posunu ve struktuře spotřeby, která se celosvětově posunula směrem k výdajům za cestování. Lidé raději utratí více za lepší hotel," dodal.
Třiačtyřicetiletý komunikační trenér z Berlína Hauke Prigge navštívil letos Španělsko zatím třikrát. Při každé ze svých dvoutýdenních návštěv utratil v průměru 2 200 eur, což je podle něj více, než by zaplatil doma.
Nejvíce německých turistů přicestovalo do Španělska v roce 2017. Pak následoval postupný pokles, kdy Němci upřednostňovali jiné středomořské destinace. Od loňského roku data ale naznačují opětovné oživení zájmu o větší zemi na Pyrenejském poloostrově. Rezervace letenek na září, což bývá jeden z nejoblíbenějších měsíců německých turistů, ukazují nárůst o 8,3 procenta, píše Reuters.
Prigge rád cestuje v září, ale také mimo sezónu, třeba v březnu. "Počasí je tam mnohem lepší, když je u nás zima," řekl agentuře.
Zdroj: ČTK