Evropské akcie ve čtvrtek dále zdražily, do sektoru cestovního ruchu se vrací optimismus
Akcie firem z odvětví cestování a volného času ve čtvrtek táhly evropské burzy do zelených čísel, když jejich sektor posílil o 2,7 %. Investory také uklidnila prezidentka Evropské centrální banky, když zopakovala, že místní inflaci, která právě v eurozóně vystoupala na rekordních pět procent, nadále považuje za přechodnou a nechystá bezprostřední zpřísňování uvolněné měnové politiky.
Celoevropský index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,51 % na 483,35 bodu, německý DAX přidal 0,65 % na 15 912,33 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 0,06 % na 7 585,01 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,30 % na 7 194,16 bodu.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.
- Inflace v eurozóně se v letošním roce bude postupně snižovat, neboť poleví hlavní důvody, které k růstu cen přispívají, tedy drahé energie a problémy v dodavatelských řetězcích. Řekla to ve čtvrtek prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová, která tak zopakovala svůj názor na inflaci, který část ekonomů zpochybňuje. Lagardeová řekla, že Spojené státy jsou v jiné situaci, a proto je tam chystané zpřísňování měnové politiky namístě.
- Výrobní ceny v Německu vzrostly v prosinci v meziročním srovnání o rekordních 24,2 procenta, vysoký růst způsobily hlavně ceny energií. Analytici podle ankety agentury Reuters očekávali v průměru zvýšení výrobních cen o 19,4 procenta. Prosinec byl už třetím měsícem za sebou, kdy ceny výrazně rostly. V říjnu se zvýšily o 18,4 procenta a v listopadu o 19,2 procenta. Prosincový růst byl nejvyšší nejméně do roku 1949, kdy se tyto údaje začaly sledovat.
- Bezmála třicet výrobců generických léků podepsalo s americkou farmaceutickou společností Merck & Co smlouvu o výrobě levných verzí přípravku proti covidu-19 nazvaného molnupiravir. Informovala o tom ve čtvrtek mezinárodní organizace Medicines Patent Pool (MPP), která má podporu OSN a která usiluje o lepší dostupnost léků v zemích s nízkými nebo středními příjmy.
- Společnost Polpharma, která je největším výrobcem léků v Polsku, pracuje na nabídce na převzetí českého rivala Zentiva. S odkazem na své zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Kupní cena se pohybuje kolem čtyř miliard dolarů. Polpharma nyní podle zdrojů hledá investory, kteří by se připojili k její nabídce výměnou za menšinový podíl v americké společnosti Advent International, která Zentivu vlastní.
Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch
Aktuality
