Z evropských akcií se ve středu nejlépe dařilo francouzským. Přidaly půl procenta
Ve středu dorazilo na evropské trhy několik protichůdných zpráv týkajících se inflace. Spotřebitelské ceny v zemích sedmadvacítky i v září pokračovaly v růstu, který je nejrychlejší za posledních deset let. Německé výrobní ceny dokonce vzrostly nejvíce od roku 1974, kdy zavládla ropná krize. Naproti tomu inflace ve Velké Británii překvapivě zvolnila na nižší tempo, než očekávali analytici, a Mezinárodní měnový fond se domnívá, že se starému kontinentu podaří vyhnout se inflační spirále.
Celoevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,32 % na 470,07 bodu, německý DAX zpevnil o 0,05 % na 15 522,92 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,08 % na 7 223,10 bodu a francouzský CAC 40 nabral 0,54 % na 6 705,61 bodu.
Hlavní středeční dění na evropských trzích
- Růst cen v zemích Evropské unie, jehož tempo je nejvyšší za posledních deset let, v září opět zrychlil. Podle ve středu zveřejněné závěrečné zprávy statistického úřadu Eurostat dosáhla míra inflace 3,6 procenta, což je o čtyři desetiny bodu více než v srpnu. O stejnou hodnotu se za měsíc vyšplhala inflace i v zemích platících eurem, kde činila 3,4 procenta. Ke zrychlování inflace přispívají zejména prudce rostoucí ceny energií způsobené vysokou poptávkou a nedostatkem zásob.
- Výrobní ceny v Německu vzrostly nejvíce od roku 1974, kdy zavládla ropná krize. V září se meziročně zvýšily o 14,2 procenta, uvedl ve středu německý statistický úřad. Na vině jsou hlavně energie, které minulý měsíc v průměru meziročně zdražily o 32,6 procenta.
- Míra inflace v Británii v září překvapivě zvolnila. Růst meziročně zpomalil na 3,1 ze srpnových 3,2 procenta, oznámil ve středu britský statistický úřad. Očekávalo se, že růst cen bude stagnovat. Podle analytiků je ale pokles inflace jen přechodný a britskou centrální banku zřejmě neodradí od zvýšení základní úrokové sazby už v příštím měsíci, uvedla agentura Reuters.
- Evropa by se měla vyhnout inflační spirále, protože nynější vzestup cen energií by měl v příštím roce polevit. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters šéf evropského odboru Mezinárodního měnového fondu (MMF) Alfred Kammer.
- Primární veřejná nabídka akcií (IPO) norské robotické společnosti AutoStore se stala největší nabídkou v zemi za posledních 20 let. Firma ve středu stanovila cenu akcií na 31 norských korun za kus, což celou společnost ohodnocuje na 103,5 miliardy norských korun (270,3 miliardy Kč). AutoStore se tak stala nejhodnotnějším novým vstupem na burzu od roku 2001, kdy firma Statoil byla v primární nabídce oceněna na 151 miliard NOK.
- Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) ve středu vyměřil americké internetové společnosti Facebook pokutu 50,5 milionu liber (zhruba 1,5 miliardy Kč). Tvrdí, že firma porušila nařízení, které úřad vydal v rámci vyšetřování jejího převzetí služby pro tvorbu a sdílení animovaných obrázků Giphy. Společnost Facebook podle agentury Reuters uvedla, že s rozhodnutím CMA nesouhlasí a zváží možnosti dalšího postupu.
- Tchajwanský technologický gigant Foxconn se chystá vyrábět elektrické vozy v Evropě, Indii a Latinské Americe. V Evropě hodlá mimo jiné nepřímo spolupracovat s německými automobilkami, uvedl ve středu předseda správní rady Foxconnu Joung Liou. Foxconn se chce stát významným hráčem na globálním trhu s elektromobily a již uzavřel dohody s americkou firmou Fisker a thajskou PTT PCL.
- Britská státní mincovna The Royal Mint plánuje postavit ve Walesu závod, díky kterému by mohla získat stovky kilogramů zlata a dalších drahých kovů z elektronického odpadu, jako jsou mobilní telefony a notebooky. Firma oznámila, že navázala spolupráci s kanadskou začínající firmou Excir, která vyvinula chemické řešení pro extrakci kovů z desek plošných spojů.
- Propad v dodávkách polovodičů, který zasáhl automobilky v celé Evropě, bude vrcholit na konci letošního roku, v příštím roce by se situace měla narovnávat. Očekávají to experti i šéfové některých dodavatelských firem, kteří ve středu vystoupili na brněnské konferenci o budoucnosti automobilového průmyslu. Firmy budou usilovat o změny v dodavatelských řetězcích, budou preferovat dodavatele, kteří jsou jim blíže.
Výsledková sezóna
- Vývojář antivirového softwaru Avast ve středu ráno zveřejnil vybrané provozní ukazatele za letošní třetí čtvrtletí. Tržby společnosti vzrostly meziročně o 3 % na 232,7 milionu USD (bez vlivu změn měnových kurzů +1 %). Provozní zisk EBITDA se meziročně zvýšil o 0,8 % na 127 milionů USD. Růst tržeb byl slabší než v první polovině roku (8,8 %), a to mimo jiné kvůli jarní divestici menšího produktu pro mobilní telefony Family Safety. Organický růst tržeb dosáhl v letošním třetím kvartálu 5,6 % a EBITDA marže v třetím čtvrtletí klesla o 1,2 procentního bodu na 54,6 %, hlavně kvůli nákladům na rozjezd nového produktu Avast One.
Zdroj: CNBC
Aktuality
