Extrémně překoupené americké akcie: No a?!
|

Extrémně překoupené americké akcie: No a?!

Americké akcie, konkrétně index Dow Jones Industrial Average, se ve druhé polovině října obchodují na extrémně překoupené úrovni. Znamená to tedy zasednout k obchodní platformě a prodat americké akcie jako celek?

Americké akcie Dow Jones Burzovní almanach

Konkrétně 20. října se 14denní index relativní síly (RSI) ocitl na 87,69 bodu. To byla úroveň vyšší než 99,999 % jeho úrovní za celou historii od roku 1900.

Z bezmála 31 tisíc obchodních dnů to bezpečně stačilo na první desítku.

Nastal tedy čas masivně prodávat americké akcie? Kéž by to na trhu bylo podobně jednoduché. Historie (bohužel, nebo bohudík, záleží na názoru čtenáře) ukazuje, že když byly akcie v Americe podobně krátkodobě překoupené (od 99. percentilu výše), v nejbližším období následoval spíše další růst jejich cen.

Ve 12 měsících po zaznamenání podobně překoupených tržních podmínek se Dow dostal výše zhruba v 70 % případů s průměrným zhodnocením o 14,2 %. V obdobích od pěti dnů do 12 měsíců se dokonce akcie zhodnocovaly nadprůměrně, v horizontu tří a pěti let pak sice nikoli, stále ovšem návratnost byla pozitivní. A to tabulka nezohledňuje dividendy, se kterými by výnosy z držení akcií byly ještě vyšší.

Co to znamená pro příští týdny, měsíce a roky? O tom, že se investoři mají připravit na v průměru nižší zhodnocení amerických akcií, hovoří velká část trhu. Z uvedených historických dat toho samozřejmě o nejbližší budoucnosti mnoho nezjistíme, a to ani tehdy, kdybychom propadli pocitu, že zmíněných 70 % případů znamená do budoucna podobně vysokou pravděpodobnost kladného výsledku. I tak by na nás číhala 30% šance na pokles. Minulost navíc o budoucnosti nevypovídá prakticky nic.

Samotná překoupenost amerických akcií tedy ve výsledku nic neznamená. Kdo spoléhá na návraty k dlouhodobému průměru, případně trendu, má při současných cenách na akciovém trhu stejně jasno, a kdo chce věřit v pokračování býčího trendu, ten klidně může.

Zdroj: Pension Partners