Češi darovali na pomoc Ukrajině přes pět miliard korun. Mohou si je odečíst z daní

Češi od začátku války na Ukrajině darovali jen v sedmi největších sbírkách téměř 5 miliard korun. Další stovky milionů až miliardy potom pravděpodobně darovali v menších sbírkách a podpůrných akcích. Ať už jde o dary peněžní, hmotné, od jednotlivců, či od firem, lze si je odečíst od daňového základu. Co všechno mohou lidé a firmy odečíst, v jaké výši a jaké existují nástrahy například u firemních hmotných darů?
Dary, které souvisí s konfliktem na Ukrajině, mají oproti jiným darům speciální režim, a to díky loňské mimořádné novele zákona o daních z příjmů, která byla letos v lednu prodloužena i na letošní rok. Zatímco běžně nelze odečítat dary humanitárním organizacím se sídlem mimo Evropskou unii nebo přímo státům a fyzickým osobám mimo EU, v případě pomoci Ukrajině to možné je.
Dárci si tedy mohou od svého daňového základu odečíst nejen příspěvky do sbírek českých humanitárních organizací působících na Ukrajině, ale nově také dary zaslané přímo ukrajinskému státu (na účet ukrajinského velvyslanectví v České republice nebo jinou formou). Započítat lze i dary ukrajinské samosprávě a fyzickým a právnickým osobám s bydlištěm či sídlem na Ukrajině.
Lidé a firmy si mohou z daní odečíst i příspěvky na obranu Ukrajiny
Kromě rozšíření okruhu subjektů, kterým lze dar poskytnout, přinesla novela i možnost odepsat si dar za účelem podpory obranného úsilí státu Ukrajina. Tím se rozumí například příspěvek na nákup zbraní, munice a vojenského příslušenství a cokoli dalšího, co může pomoci ukrajinskému státu v obraně v rámci válečného konfliktu. Daňově uznatelné jsou i výdaje, které poplatník vynaložil na poskytnutí nepeněžitých darů na pomoc Ukrajině v souvislosti s válečným konfliktem. Tyto dary jsou přitom nově osvobozeny od daně také u příjemce. Ten z darů nemusí odvádět srážkovou daň.
Možnost odpočtu bezúplatného plnění od základu daně mohou využít i daňoví poplatníci z Ukrajiny, pokud jejich zdanitelné příjmy ze zdrojů na území ČR tvoří alespoň 90 % zdanitelných příjmů (mimo příjmů podléhajících srážkové dani).
Odečíst lze dary ve výši až 30 % základu daně
V daňovém přiznání za rok 2022 si lze odečíst dary až do výše 30 % základu daně. Až do roku 2020 bylo možné odečíst dary ve výši maximálně 15 %. V souvislosti s pandemií se však limit dočasně navýšil a mimořádná novela z loňského roku tuto vyšší hranici obnovila. Platí tedy nadále výjimka, která dřívějších 15 % navýšila ve výjimečné situaci na 30 %. Zároveň musí platit, že půjde celkově o částku alespoň 1 000 korun nebo minimálně 2 % základu daně v případě, že darující je fyzická osoba, a alespoň 2 000 korun v případě právnické osoby.
Daň z přidané hodnoty u firemních darů
Poskytnutí daru není obecně podle § 2 zákona o dani z přidané hodnoty předmětem DPH, avšak pokud dar poskytne plátce DPH, který předmět daru pořídil v rámci své ekonomické činnosti a uplatnil při jeho pořízení nárok na odpočet DPH na vstupu, jedná se dle zákona o dodání zboží nebo poskytnutí služby, a je tak povinen při poskytnutí daru ve většině případů odvést DPH na výstupu z ceny obvyklé. V praxi lze potom podle něj rozlišit tři typické situace:
1. Dar poskytnutý dobročinné organizaci, která jej následně přepraví na Ukrajinu – jeho poskytnutí je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet dle § 68 odst. 15 ZDPH.
2. Dar poskytnutý v tuzemsku jiným osobám než dobročinným organizacím – plátce je povinen odvést DPH na výstupu dle § 13 odst. 4 písm. a) a odst. 5 ZDPH a zároveň vzniká nárok na odpočet na vstupu. Týká se třeba nábytku, oblečení a podobně.
3. Dar poskytnutý do třetí země (na Ukrajinu) – plátce je povinen odvést daň na výstupu rovněž dle § 13 odst. 4 písm. a) a odst. 5 ZDPH a zároveň vzniká nárok na odpočet na vstupu.
U materiálních darů plátcem v tuzemsku humanitární nebo dobročinné organizaci, která je v rámci své humanitární, dobročinné nebo vzdělávací pomoci odešle do třetí země (na Ukrajinu), lze aplikovat osvobození od daně s nárokem na odpočet dle § 68 odst. 15 ZDPH za předpokladu, že dané zboží bylo pořízeno za účelem uskutečňování ekonomické činnosti poplatníka. V případě, že hmotný dar nebyl pořízen k ekonomické činnosti poplatníka, ale za účelem darování, nevzniká nárok na odpočet a následně toto bezúplatné předání daru není předmětem DPH, tedy nikde se neuvádí.
Pokud nejde o dar, ale o dodání zboží za úplatu, vykazujeme tento způsob dodání na řádek 26 přiznání k DPH. Finanční dary přitom nejsou předmětem daně z přidané hodnoty a v přiznání k DPH se neuvádí.
Zdroj: BDO