31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Americká centrální banka na březnovém zasedání podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,75-5,00 %. V prohlášení zveřejněném na závěr zasedání Fed naznačil, že je blízko pozastavení zvyšování sazeb kvůli nedávným otřesům na finančních trzích po pádu dvou amerických bank.
Na zasedání na přelomu ledna a února Fed zvýšil základní sazbu rovněž o čtvrt procentního bodu, na zasedání loni v prosinci centrální banka sazbu posunula výše o půl procentního bodu a na předchozích čtyřech jednáních banka zvýšila základní sazbu ve snaze potlačit vysokou inflaci vždy o 0,75 procentního bodu. Březnové zvýšení sazeb je devátým takovým krokem v řadě.
Aktualizované projekce ukazují, že 10 z 18 členů měnového výboru očekává další zvýšení sazby o čtvrt procentního bodu do konce roku. To je stejný údaj jako v prosincové projekci. Posunem způsobeným nečekaným krachem Silicon Valley Bank a Signature Bank tento měsíc však je, že Fed v nejnovějším prohlášení neuvádí, že bude pravděpodobně vhodné "pokračující zvyšování sazeb". Toto vyjádření centrální banka používala v prohlášeních od loňského března. Tentokrát pouze uvedla, že může být vhodné určité další zpřísnění měnové politiky. Základní úrok je nyní nejvyšší od roku 2007.
Výsledek dvoudenního zasedání znamená náhlou změnu strategie centrální banky. Ještě před dvěma týdny šéf Fedu Jerome Powell v Kongresu vypověděl, že vyšší než očekávaná inflace pravděpodobně donutí Fed zvýšit úrokové sazby výše a rychleji, než se očekávalo.
Fed v prohlášení uvedl, že bankovní systém USA je zdravý a odolný. Poznamenal ovšem, že nedávné napětí v bankovním sektoru pravděpodobně zpřísní podmínky pro poskytování úvěrů domácnostem a podnikům a bude mít dopad na ekonomickou aktivitu, najímání nových zaměstnanců a inflaci.
V prohlášení se neuvádí, že boj s inflací se podařilo vyhrát. Z nového prohlášení pak zmizela formulace, že inflace klesla, a nahradilo ji, že zůstává zvýšená. Přírůstek pracovních míst je podle Fedu robustní.
Americké akcie v reakci na rozhodnutí Fedu přešly z plusu do červených čísel, část trhu totiž čekala, že Fed si dá kvůli krachu Silicon Valley Bank a Signature Bank pauzu ve zpřísňování měnové politiky již nyní. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA zhruba hodinu po oznámení rozhodnutí Fedu klesal o deset a půl bazického bodu na 3,50 % a dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru vůči koši šesti dalších hlavních světových měn, se snižoval o 0,77 % na 102,46 bodu.
Podle nového makroekonomického výhledu by míra nezaměstnanosti ve Spojených státech měla do konce roku vzrůst na 4,5 %, což je o 0,1 procentního bodu méně, než uváděla prosincová prognóza Fedu. Výhled hospodářského růstu Fed snížil na 0,4 % z předchozí úrovně 0,5 %. Inflace by pak do konce roku měla klesnout na 3,3 %, v prosinci Fed čekal do konce letošního roku pokles inflace na 3,1 %.
Šéf Fedu Jerome Powell se na tiskové konferenci po zasedání měnového výboru snažil ujistit, že bankovní systém v zemi je zdravý a že úspory střadatelů jsou v bezpečí. Dodal, že proces zpomalování růstu spotřebitelských cen pokračuje, ale pomalu, a není jasné, jaký dopad budou mít problémy bankovního sektoru na ekonomiku a měnovou politiku. Zatím je podle něj příliš brzy na posouzení těchto dopadů.
"Problémy amerických finančních domů, konkrétně krach Silicon Valley Bank a Signature Bank a problémy First Republic Bank, přinutily Fed přehodnotit pohled na boj s inflací," uvedl analytik ze společnosti Portu Lukáš Raška. "Tato změna by tak mohla naznačovat, že si Fed není úplně jistý zdravím bank a nechce sektoru, potažmo celé ekonomice zásadně přitěžovat," dodal.
Ekonomika Spojených států v loňském čtvrtém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy ministerstva obchodu vzrostla v přepočtu na celý rok o 2,7 %. Tempo růstu HDP kleslo z 3,2 % v třetím čtvrtletí. Za celý rok americká ekonomika vykázala růst o 2,1 %. Ekonomický růst za říjen až prosinec podpořily spotřebitelské výdaje.
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v únoru zpomalil na 6 % z lednové hodnoty 6,4 %. Míra inflace tak klesla už osmý měsíc za sebou a je nyní nejníže od září 2021. Meziměsíční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na 0,4 % z 0,5 % v lednu. Ekonomové však upozorňují, že meziměsíčně ceny rostou dvojnásobným tempem, než by bylo potřeba, aby se meziroční inflace vrátila k dvouprocentnímu cíli Fedu.