Francouzský prezident vyzval ke sdílení vakcín s Afrikou a ujasnění priorit NATO

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek vyzval farmaceutické firmy, aby věnovaly deset procent prodaných vakcín proti covidu-19 chudým zemím. Oznámil také spolupráci s Jihoafrickou republikou na zajištění dostatečného množství vakcín pro africký kontinent, společné stanovisko vydají na zasedání skupiny velkých světových ekonomik G7. Zajištění přístupu k vakcínám by podle Macrona mělo mít přednost před platbami za patenty, uznal ale také nezbytnost finanční odměny za inovace. Respektování duševního vlastnictví by nemělo být překážkou pro přístup k vakcínám, uvedl prezident na tiskové konferenci před zasedáním skupiny G7.

Severoatlantická aliance si podle Macrona musí urychleně vyjasnit strategické priority, ještě před rokem přitom mluvil o "mozkové smrti" této organizace, připomíná agentura Reuters. "Musíme vědět, kdo jsou naši nepřátelé a kde jsou," prohlásil Macron. Čína by podle něj neměla být pro NATO prioritou a Francie ani Evropská unie by neměly být vazalem Číny, ale ani automaticky souhlasit s postojem USA. Členské státy NATO se sejdou příští týden v Bruselu.

Těsně před summitem NATO se Macron setká se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoğanem, ačkoli v posledních měsících mezi oběma zeměmi panují napjaté vztahy, dodává AFP. "Když jsme členy jedné organizace, není možné se rozhodnout pro vybavení, které neumožňuje spolupráci s ostatními partnery," uvedl ve čtvrtek Macron na tiskové konferenci a dodal, že si chce s Erdoğanem turecký postup vyjasnit. Turecko zakoupilo zbraňové systémy, které z technických důvodů nemohou komunikovat s vybavením většiny členských zemí NATO.

Francouzský prezident Macron rovněž podle očekávání potvrdil postupné koordinované stahování francouzských vojsk z oblasti Sahelu, kde působí na misi Barkhane. Tu v budoucnu nahradí nová mezinárodní mise, na které se bude Francie nadále spolu s dalšími partnery podílet. Nebude se však již jednat o vojenské základny, ale o protiteroristický boj speciálních jednotek, uvedla AFP.

V africké oblasti Sahel, kde tamní vlády bojují proti islámským radikálům, má Francie kolem 5 100 vojáků. Francouzská armáda podporuje od roku 2013 síly v Mali, Mauritánii, Nigeru, Burkině Faso a Čadu.

Rozhodnutí západoafrického bloku podpořit politické změny v Mali považuje Macron za chybu, ale respektuje ho. Nemůže však podle svých slov spolupracovat s vládou, která se rozhodla vyjednávat s islamisty. "Nemůžeme provádět společné operace s mocnostmi, které se rozhodnou diskutovat se skupinami, které kromě střílejí na naše děti," uvedl.

Před dvěma týdny ústavní soud v Mali jmenoval prozatímním prezidentem velitele vojenské junty a dosavadního viceprezidenta Assima Goitu. Bývalý velitel speciálních sil nechal předtím zatknout prezidenta a premiéra, a uskutečnil tak v zemi druhý státní převrat za posledních devět měsíců.

Macron uspořádal tiskovou konferenci u příležitosti summitu lídrů vyspělých zemí sdružených ve skupině G7, který začne v pátek v Británii. Hlavním tématem setkání bude pandemie covidu-19 nebo boj s klimatickými změnami.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Francie
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Zdravotnictví a zdravotní péče
Přestat sledovat

Videotéka

18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat