US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Čínská CEFC získá 50% podíl v J&T Finance Group

Čínská soukromá společnost CEFC získá 50% podíl ve finanční skupině J&T Finance Group. Zástupci obou společností to ve středu stvrdili podpisem smlouvy o strategickém partnerství, informovala ČTK skupina J&T. Vstup CEFC podléhá ještě schválení příslušných regulačních orgánů všech zemí, ve kterých J&T Finance Group působí. CEFC již ve skupině drží 10% podíl. Celkem CEFC zaplatí za poloviční podíl v J&T Finance Group 980 milionů eur.

Redakce IW
Redakce IW
30. 3. 2016 | 15:17
Česká republika

Součástí strategického partnerství je i rámcová dohoda o spolupráci J&T Finance Group s čínskou finanční institucí China Developement Bank v celkové hodnotě 800 milionů eur na investice do vybraných projektů.

"Oblast financí je jednou z klíčových, které se CEFC po celém světě dlouhodobě věnuje. Naší první investicí při vstupu do ČR a střední Evropy proto byla akvizice téměř deseti procent v bankovním holdingu J&T Finance Group. V něm jsme našli silného a spolehlivého partnera. Vzájemně jsme se proto domluvili na navýšení našeho podílu a uzavření strategického partnerství," uvedl prezident CEFC China Energy Company Limited Čchan Čchao-tuo.

"Vstup tak silného partnera do skupiny je pro nás příležitost, jak se dostat mezi nejvýznamnější společnosti středoevropského regionu a expandovat na nové trhy. Uzavření partnerství s CEFC, kdy jsme i nadále zodpovědní za manažerské vedení skupiny, vnímáme jako historicky nejvýznamnější transakci, kterou jsme kdy uskutečnili," doplnil místopředseda představenstva J&T Finance Group Patrik Tkáč.

Obě společnosti mají zájem společně v zemích střední a východní Evropy poskytovat retailové bankovnictví, a to prostřednictvím zastoupení nejméně ve dvou významných bankách. Moderní bankovní a finanční služby by v budoucnu rády rozšířily i do Číny, kde plánují také vznik pobočky J&T Banky, uvedly obě společnosti v tiskovém prohlášení.

CEFC Europe podle nedávného prohlášení viceprezidentky Marcely Hrdé koncem března ukončila první fázi investic, v té druhé si přivádí partnery, se kterými je chce rozvíjet. Obecně stěžejními odvětvími pro CEFC ve světě jsou finance a energetika. S majiteli J&T Finance Group zakládá CEFC novou energetickou společnost CEFC Energy, v níž bude mít majoritu. Plánuje ale i investice do leteckého průmyslu, cestovního ruchu či potravinářství.

Společnost CEFC v uplynulých měsících získala například 60 % ve fotbalové Slavii, majoritu ve výrobci nápojů Lobkowicz Group či podíl v letecké společnosti Travel Service. Investovala ale i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media či do realit.

CEFC působí především ve financích, energetice a průmyslu. Založena byla počátkem 80. let a dnes je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně.

J&T Finance Group vznikla v roce 1995. Do skupiny patří vedle J&T Banky řada dalších firem, které jsou zaměřené například na investice a správu aktiv a působí v různých zemích.

Zdroj: ČTK

Česká republikaČínaFúze a akvizice
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie