Carrefour není na prodej, vzkázal do Kanady francouzský ministr

Francie nedovolí, aby se majitelem největšího francouzského maloobchodního řetězce Carrefour stal kanadský rival Alimentation Couche-Tard. Řekl to v pátek francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Kanadský podnik nabízí 20 eur za každou akcii Carrefouru, což francouzský řetězec ohodnocuje zhruba na 16,2 miliardy eur.
"V sázce je zajištění potravin v naší zemi, zabezpečení potravin je v naší zemi strategický úkol, proto velký francouzský řetězec neprodáme," řekl ministr televizi BFM. "Moje odpověď je naprosto jednoznačná: my takové ujednání nepodporujeme. To naše 'ne' je zdvořilé, ale je to jasné a konečné 'ne'," dodal.
Carrefour je největší maloobchodní řetězec v kontinentální Evropě, větší je pouze britské Tesco. Akcie Carrefouru na pařížské burze po ministrových slovech v pátek dopoledne ztrácely více než čtyři procenta.
Ministr hospodářství kanadské provincie Québec Pierre Fitzgibbon ve čtvrtek řekl, že transakce má své výhody a že jeho vláda je kvůli ní v kontaktu s Elysejským palácem. Francouzskou vládu chce přesvědčit, že Couche-Tard by byl dobrým vlastníkem. Řetězec má sídlo ve městě Laval, což je v provincii Québec. Fitzgibbon se snažil argumentovat tím, že francouzská strojírenská společnost Alstom získala kanadského výrobce vlaků Bombardier Transportation a je podle něj také dobrým vlastníkem.
Carrefour má téměř 12 300 obchodů ve třiceti zemích a zaměstnává zhruba 320 000 lidí. Z toho 105 000 ve Francii, která je jeho největším trhem. Je také největším soukromým zaměstnavatelem ve Francii, kde má pod kontrolou zhruba pětinu trhu s potravinami. Spolu s dalšími řetězci tak má i zásadní úlohu v zásobování potravinami v době pandemie.
Zdroj: ČTK