US MARKETOtevírá za: 12 h 42 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Musk na Twitteru přiživuje kritiku platformy, zatímco se ji snaží převzít

Nejbohatší člověk planety Elon Musk v uplynulých dnech pokračoval v nevyzpytatelných manévrech kolem sociální sítě Twitter, když na ní rozdmýchával kontroverze související s platformou, zatímco usiloval o její převzetí za desítky miliard dolarů. Mimo jiné v twitterových příspěvcích přiživoval nepodloženou kritiku, že je společnost zaujatá ve prospěch levice, a přidával se k útokům na jistou manažerku platformy. Vysloužil si tím obvinění ze šikany potenciálních podřízených i podezření, že již porušil dohodu o nákupu Twitteru.

Překotný vývoj kolem přesunu jedné z nejpopulárnějších sociálních sítí světa do soukromého vlastnictví tak nemusí být u konce poté, co Twitter v pondělí oznámil dohodu o svém prodeji Muskovi za 44 miliard dolarů. Tomu předcházel Muskův nákup skoro desetiny akcií společnosti, neúspěšná jednání o jeho nástupu do správní rady i snaha Twitteru zabránit miliardáři v "nepřátelském převzetí" kontroly nad firmou.

Pokud někdo očekával, že po uzavření dohody se situace zklidní a Musk upustí od výbušných vyjádření na Twitteru, kde patří mezi nejsledovanější uživatele, pak se dočkal takřka úplného opaku. Hned v úterý Musk připojil souhlasné komentáře pod dva příspěvky konzervativních amerických komentátorů kritizující dvě konkrétní osoby spojené s Twitterem, včetně šéfky právního oddělení platformy Vijayi Gaddeové. Sám Musk ve svých vyjádřeních nikoho nejmenoval, o den později ale svým skoro 90 milionům sledujících předložil obrázek s fotografiemi Gaddeové a tvrzeními o "levicové zaujatosti" sítě.

Takováto vyjádření zapadají do příběhu šířeného konzervativními americkými médii, podle kterého velké sociální sítě potlačují projevy republikánského tábora v čele s exprezidentem USA Donaldem Trumpem. Musk takovýto názor explicitně nevyjadřuje, mluví nicméně o tom, že by platforma měla být "politicky neutrální" a více podporovat svobodu projevu.

O čem ale miliardář příliš nemluví, je fenomén masového obtěžování a pomlouvání uživatelů. Právě k tomu nyní podle některých médií přispívá, neboť umocňuje kritiku a nenávist mířící proti pracovníkům Twitteru, v čele s Gaddeovou, která se narodila v Indii. "Uživatelé twitteru se rychle nabalili a vyzývali Muska, aby Gaddeovou vyhodil, nebo o ní hovořili rasistickým slovníkem," napsal deník The Washington Post (WP). Nezávislý novinář Casey Newton dodává, že nejde jen o vysoce postavené manažery. "Zhruba tucet zaměstnanců Twitteru se stalo obětí doxxingu (zveřejnění osobních údajů, jako je telefonní číslo či adresa na internetu; pozn. ČTK)," napsal s odkazem na své zdroje.

"Šikana není vůdcovství," reagoval na vývoj bývalý šéf Twitteru Dick Costolo. Ten současný, Parag Agrawal, zřejmě v odkaze na aktuální dění napsal, že je hrdý na "naše lidi, kteří pokračují ve své práci... navzdory hluku", aniž by se Gaddeové přímo zastal. To učinil mimo jiných spoluzakladatel Twitteru Evan Williams, který manažerku označil za jednoho "z nejpozornějších a nejzásadovějších lidí, jaké znám".

Kromě vyjádření hájících zaměstnance, kteří mají na starosti "integritu" Twitteru, vývoj spustil podezření, že Musk porušil dohodu o podmínkách nákupu platformy. Podle článku publicistického webu Quartz se miliardář provinil vůči ujednání, které stanovuje, že miliardář může o transakci tweetovat, ovšem pod podmínkou, že "tyto tweety neshazují společnost ani žádné z jejích představitelů".

Zdroj obeznámený se zákulisními jednáními ovšem listu WP pod podmínkou zachování anonymity sdělil, že daná klauzule by platila pouze na Muskovy tweety o samotné dohodě. Negativní komentáře o Twitteru v obecnější rovině prý dohodu neporušují. Twitter se deníku k věci odmítl vyjádřit, stejně jako Gaddeová a Musk.

Šéf společností Tesla a SpaceX, který má na kontě kromě řady úspěchů také mnoho kontroverzí a problematických podnikatelských tahů, by mohl sociální síť převzít do několika měsíců, nezasáhnou-li akcionáři nebo americké úřady. Po jeho nejnovějších vyjádřeních ohledně twitteru se spekulovalo i o tom, že by za nimi mohly být i ekonomické motivy. Komentátorka deníku The New York Times Kara Swisherová například podobně jako Newton naznačovala, že Muskovi by se hodilo z Twitteru vypudit nepohodlné pracovníky, aby jim po eventuálním ovládnutí společnosti nemusel vyplácet odstupné při propuštění.

Komentář agentury Reuters dokonce formuloval teorii, že na odkoupení Twitteru nakonec nemusí dojít. "Před čtyřmi lety Elon Musk slíbil, že založí firmu vyrábějící jistý druh cukrovinky ve snaze soutěžit s ikonickou značkou See's Candies Warrena Buffetta. Pak si to rozmyslel. Nebylo by překvapivé, kdyby Muskova dohoda o nákupu Twitteru v hodnotě 44 miliard dolarů skončila stejně," píše se v textu.

Zdroj: ČTK

Americké akcieFúze a akvizicePolitikaSociální sítěX (dříve Twitter)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika