US MARKETOtevírá za: 14 h 31 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

PKN Orlen podmiňuje nákup podílu v německé rafinerii PCK odchodem Rosněfti

Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen podmínila nákup podílu ve východoněmecké rafinerii PCK tím, že se Berlín zbaví Rosněfti jako akcionáře. S odvoláním na generálního ředitele polské firmy Daniela Obajteka o tom v pondělí informovala agentura Bloomberg. Obajtek se k věci vyjádřil po měsících spekulací, že PKN Orlen hodlá investovat do rafinerie PCK ve Schwedtu, aby si zajistil dodávky do vlastní sítě plynáren v Německu a pomohl si s dodávkami na domácí trh.

Hlavním sporným bodem je vlastnictví závodu. I poté, co německé úřady převzaly provozní kontrolu nad PCK, drží v něm největší ruská ropná společnost Rosněfť 54% podíl. Zbývajícími akcionáři jsou firmy Shell a Eni.

"Nechceme vstupovat do žádných vztahů s investory z Východu," řekl Obajtek. "Tuto otázku musí nejprve vyřešit německá strana," dodal.

Správu kabinet Olafa Scholze svěřil v září Spolkové agentuře pro sítě, která je v Německu síťovým regulátorem. Agentura převzetím německé části Rosněfti ovládla podíly v rafineriích PCK ve Schwedtu, MiRo v Karlsruhe a Bayernoil ve Vohburgu.

Německo se kvůli své dřívější energetické politice vůči Rusku stalo terčem kritiky ze strany polské vlády. Letos Berlín přijal zákon, který by mu umožnil aktiva Rosněfti zabavit, ale tento proces ještě nezačal. Německá vláda je podle informovaných zdrojů nabídce Polska otevřená, ale bezprostřední plán na prodej akcií Rosněfti nemá. Chystá se však dočasně obnovit provozní správu rafinerie.

Rafinerie Schwedt dodává většinu pohonných hmot pro Berlín. Na začátku tohoto roku pracovala na 60 % kapacity, neboť ztratila hlavní trasu pro dodávky ruské ropy. Dodávkám pomohlo spojení s polským přístavem Gdaňsk a dohoda s Kazachstánem o dodávkách 100 000 tun ropy měsíčně, připomíná Bloomberg.

PKN Orlen, nad nímž má kontrolu stát, loni převzal plynárenskou společnost PGNiG a ropnou společnost Lotos. Fúze byly součástí širšího plánu polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) zvýšit kontrolu nad ekonomikou a vytvořit takzvané národní šampiony, kteří by dokázali soupeřit s globálními hráči. V tomto desetiletí hodlá podnik investovat 320 miliard zlotých (1,7 bilionu Kč).

Zdroj: ČTK

Evropské akcieFúze a akviziceNěmeckoORLENRafinerie
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa