Švýcarská Syngenta odmítla obří nabídku na převzetí z USA

Švýcarská společnost Syngenta, která patří k největším světovým výrobcům agrochemikálií, odmítla nabídku na převzetí za 41,7 miliardy švýcarských franků od amerického konkurenta Monsanto. Syngenta v pátek uvedla, že nabídka zásadním způsobem podceňovala její vyhlídky na další růst. Obě firmy působí také v České republice.
Společnost Monsanto nabízela za jednu akcii Syngenty 449 franků, přičemž zhruba 45 % chtěla uhradit v hotovosti, sdělila firma sídlící v Basileji. Její představenstvo se ale prý jednomyslně rozhodlo Američany odmítnout. Nabídka prý nedoceňuje vyhlídky Syngenty a podceňuje významná rizika spojená s uskutečněním transakce, včetně vyšetřování regulačních úřadů v mnoha zemích světa.
Akcie Syngenty v pátek na burze v Curychu prudce zpevnily a přidávaly přes 17 % na zhruba 390 franků.
Syngenta patří k předním světovým výrobcům chemických látek používaných v zemědělství. Působí ve zhruba 90 zemích světa a má přes 28 000 zaměstnanců. V České republice zahájila činnost v lednu 2001. Považuje se za jedničku na českém trhu v oblasti ochrany zemědělských plodin.
Zdroj: ČTK
Aktuality
