25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Ruský plynárenský gigant Gazprom by mohl od 28. listopadu začít snižovat dodávky plynu do Moldavska přes Ukrajinu. Oznámil to v úterý Gazprom a současně obvinil Ukrajinu, že zadržuje dodávky plynu určené pro Moldavsko. Tato trasa je využívána i pro přepravu do Evropy, i když již ve značně omezené míře. Ukrajinský provozovatel plynovodní soustavy tvrzení Gazpromu vzápětí odmítl a naopak obvinil Rusko, že používá energie jako zbraň. Informovala o tom agentura Reuters.
"Objem plynu dodávaného Gazpromem do měřící stanice Sudža pro tranzit do Moldavska přes Ukrajinu převyšuje fyzický objem předávaný na hranicích Ukrajiny s Moldavskem," uvedl Gazprom v prohlášení. Podle Gazpromu Ukrajina na svém území zadržuje 52,52 milionu metrů krychlových plynu pro Moldavsko.
Pokud bude nerovnováha v tranzitu přetrvávat, začne Gazprom 28. listopadu ráno snižovat dodávky pro měřicí stanici Sudža. Omezení bude odpovídat množství plynu, které se nedostane k moldavským zákazníkům, uvedl ruský podnik.
Ukrajinský provozovatel soustavy pro přepravu plynu krátce nato oznámil, že Rusko používá plyn jako nástroj politického nátlaku. Prohlásil, že veškerý objem plynu přijatý z Ruska v Sudži byl převeden do Moldavska.
Trasa přes Ukrajinu je poslední zbývající cestou, kterou ještě proudí zemní plyn z Ruska na západoevropské trhy. V současnosti Gazprom touto trasou přepravuje asi 43 milionů metrů krychlových denně.
Ukrajina s Ruskem vede spory o tranzit plynu dlouhodobě, vážnější problém se objevil už v roce 2005. Kvůli dluhům, které měla Ukrajina vůči Gazpromu opakovaně, pak Rusko v lednu 2009 Ukrajině zastavilo dodávky plynu. Po dalším vyhrocení sporu mezi Kyjevem a Moskvou zcela přestaly asi na dva týdny proudit i dodávky ruského plynu pro evropské odběratele přes ukrajinské plynovody.