Goldman Sachs: Investoři by si měli připravit analgetika. Akcie i dluhopisy jsou drahé a sešup může bolet
|

Goldman Sachs: Investoři by si měli připravit analgetika. Akcie i dluhopisy jsou drahé a sešup může bolet

Vyvážená portfolia složená z akcií a dluhopisů zažívají nejdelší růstový trend za více než 100 let, a to i proto, že ekonomický růst sílí, zatímco inflace zůstává utlumená. Akcie, dluhopisy i kreditní trh jsou ovšem aktuálně jako celek nejdražší od roku 1900, což vyvolává obavy pro příští roky.

Americké akcie Světové akcie Státní dluhopisy Firemní dluhopisy Ocenění Dluhopisový trh

Hvězdy světovým trhům v uplynulých letech opravdu přály, snad jen s výjimkou energetického odvětví jako celku. Portfolia složená z akcií a dluhopisů mají za sebou nadmíru solidní roky. Podle Goldman Sachs ovšem s tím související nárůst valuací znamená, že v dalších letech nevyhnutelně přijde pokles.

"Podobně drahé byly akcie, dluhopisy a kredit pouze ve 20. letech a 50. letech," píše stratég Christian Mueller-Glissmann z Goldman Sachs. "Ačkoli valuace mohou ještě nějakou dobu zůstat vysoké a růst může být silný, pro dlouhodobější návratnost z uvedených investic jde o jasný limit."

Pro střednědobý horizont přitom vykresluje dva nejpravděpodobnější scénáře:

1. Pomalá bolest. Nízké výnosy a vysoké valuace vydrží, dokud bude makroekonomický obrázek stabilní, ovšem zhodnocení související s růstem ocenění bude logicky omezené. Výsledkem jsou nižší výnosy z investic, a to napříč třídami aktiv. Může nastat návrat k průměru na úrovni valuací v souvislosti s koncem kvantitativního uvolňování a narovnáváním bilance Fedu.

2. Rychlá bolest. Dojde k ekonomickému zpomalení anebo k šoku pramenícímu z vývoje inflace a sazeb. Portfolia složená klasicky (poměr akcií a bondů 60/40) budou trpět. Odraz inflace na vyšší úrovně může zatížit valuace napříč třídami aktiv. To vyvolá návrat ocenění k dlouhodobým průměrům.

Podle Goldman Sachs je první scénář výrazně pravděpodobnější. Nemělo by ovšem zapadnout, že významná banka z Wall Street pracuje také s možností výrazně medvědího vývoje. Vzhledem k současným cenám akcií a dluhopisů v každém případě hrozí, že bondy v portfoliích nebudou schopné plnit svou historickou stabilizační a diverzifikační roli.

Zdroj: Goldman Sachs