Goldman Sachs: Investování bude letos náročnější disciplína. Jak toho využít?
|

Goldman Sachs: Investování bude letos náročnější disciplína. Jak toho využít?

Podle investiční banky Goldman Sachs v letošním roce vzroste volatilita, což aktivním investorům nabídne nové příležitosti. Kde hledat ty potenciálně nejzajímavější?

Výhled na rok 2018 Americké akcie ETF Volatilita Investiční tipy Sektory

Manažeři aktivně spravovaných portfolií to měli loni poněkud složité, protože hledat výjimečné příležitosti na stabilně a silně rostoucím trhu není žádná hračka (i tak ale zhruba polovina z nich zvládla v USA překonat své benchmarky). Volatilita cen akcií měřená indexem VIX v průběhu roku klesla prakticky na rekordní minima a podle Goldman Sachs z podobných úrovní může pouze vzrůst.

Banka ve svém výhledu a identifikaci investičních příležitostí hodnotí řadu dat, mimo jiné pozice ETF na opčním trhu, a to s důrazem na oblasti trhu, kde se čeká největší nárůst kolísavosti nebo ohledně kterých jsou nyní obchodníci nejoptimističtěji naladěni. Úvaha je zřejmá - výraznější pohyby cen mohou znamenat příležitosti k větším ziskům, ale i k větším poklesům.

Kde nejvíce naroste volatilita?

  • Dow Jones Industrial Average. ETF sledující index Dow loni zhodnotil o 28 % při realizované volatilitě na úrovni 7, opční trh pro letošek naznačuje zhruba poloviční zhodnocení při dvojnásobné kolísavosti.
  • Vysokovýnosové dluhopisy. Realizovaná volatilita má letos oproti loňsku být dvojnásobná.
  • Sektor cyklického spotřebního zboží. Opční trh ukazuje pro letošní rok o více než 70 % vyšší volatilitu než loni.
  • Technologie. Opce ukazují u dvou největších ETF zaměřených na tento sektor výrazně nižší zhodnocení než v loňském roce při výrazně vyšší volatilitě.

Kde hledat největší příležitosti?

Investoři aktuálně nejvíce věří energetickému sektoru, financím a odvětví necyklického spotřebního zboží. Nejméně naopak věří firemním dluhopisům s vysokým výnosem. To naznačuje, že by právě high yield dluhopisy měly být letos pod největším tlakem, přičemž se u nich čeká také vysoká volatilita. Proto má oba grafy smysl vnímat komplexně. Sektor ropy vychází z jejich kombinace naopak velice dobře.

Zdroj: Goldman Sachs