Gundlach: Teď není čas naskakovat do akciového vlaku, trh podceňuje sociální rozvrat vyvolaný vysokou nezaměstnaností
|

Gundlach: Teď není čas naskakovat do akciového vlaku, trh podceňuje sociální rozvrat vyvolaný vysokou nezaměstnaností

Americký akciový trh může opět testovat březnová minima. Investoři podceňují možné dopady prudkého nárůstu míry nezaměstnanosti na stabilitu společnosti. O práci přitom za několik posledních týdnů přišlo přes 25 milionů Američanů, upozorňuje Jeffrey Gundlach ze společnosti DoubleLine Capital. Sám proto aktuálně sází na pokles akciového trhu v USA.

Americké akcie Koronavirus Americká ekonomika Investiční guru Medvědí trh

"Patřím nyní jednoznačně k těm, kdo očekávají další pokles cen akcií. Trh není z nejhoršího venku," uvedl Gundlach v rozhovoru pro televizi CNBC. "Lidé si neuvědomují, jak velký sociální problém přijde s tím, že o práci přicházejí desítky milionů lidí. Všechna místa vytvořená v americké ekonomice po roce 2009 jsou nyní (co do počtu) pryč."

Uznávaný investiční manažer, který před lety převzal žezlo dluhopisového krále po Billu Grossovi, proto aktuálně spekuluje na propad amerického akciového trhu. "Umístil jsem SHORT pozici na hladinu 2 863 bodů indexu S&P 500. Ano, akcie mohou ještě posílit, možná i na 3 000 bodů, ale potenciál růstu a poklesu se na současných úrovních ani nedají srovnávat. Březnová minima se mohou snadno vrátit do hry," poznamenal Gundlach.

Index S&P 500 v době, kdy o něm Gundlach 27. dubna hovořil

Akciový trh se od březnového minima odrazil o více než 30 %. Investoři po počátečním váhání začali věřit v účinnost záplavy peněz, které na trh pumpuje Fed. V posledních dvou týdnech také upínají naděje k co možná nejrychlejšímu uvolnění přísných omezení v ekonomice, která byla zavedena v zájmu ochrany zdraví lidí.

V březnu spadly americké indexy do medvědího trendu, a to nejrychleji v historii. Nejistota v ekonomice dosahuje v současnosti extrémních hodnot. "V určitém smyslu ekonomika nikdy z finanční krize nevyšla. Podpora na úrovni měnové i fiskální politiky, která byla zavedena v boji s krizí, nebyla nikdy zcela ukončena," dodal Jeffrey Gundlach. Opatření zavedená v uplynulých dvou měsících přitom oddalují případný návrat k normálu na neurčito.

Zdroj: CNBC