Gundlach: Výnosy dluhopisů dále porostou, recese se ale nebojím
|

Gundlach: Výnosy dluhopisů dále porostou, recese se ale nebojím

Výnos desetiletých amerických vládních dluhopisů se vrátil nad 3 %. Řada ekonomů tvrdí, že jeho případný další růst by mohl rozpoutat novou recesi. Co si o aktuálním dění myslí dluhopisový král Jeffrey Gundlach ze společnosti DoubleLine Capital?

Dluhopisový trh Americké státní dluhopisy Recese Úrokové sazby

Gundlach rozhodně nepatří mezi ty, kdo by si mysleli, že jen růst úroků by mohl být spouštěčem recese. "Předstihové ukazatele obvykle před příchodem recese sestoupí pod nulu, nyní jsou ale meziročně vyšší o 6,4 % a jsou na hony vzdálené od úrovní, jež by mohly být považovány za varování před brzkým příchodem recese," říká Gundlach. Stejně tak podle něj varovný signál nevysílají ani spready junk dluhopisů či situace na trhu práce.

Pokud se v příštích týdnech nestane nic zásadního, zvýší podle Gundlacha v prosinci Fed znovu svou základní úrokovou sazbu, letos již počtvrté. To by mělo výnosy dluhopisů posunout ještě výše. "Osobně očekávám, že se výnos desetiletých bondů v blízké budoucnosti posune ke 4 %. Výnosy v ostatních regionech vyspělého světa, například v Německu, jsou podle mého názoru v kontextu ekonomické situace směšně nízké," pokračuje.

Výnos desetiletých amerických vládních dluhopisů se obvykle pohybuje kolem úrovní, jež jsou průměrem součtu nominálního tempa růstu HDP USA a výnosu desetiletých vládních dluhopisů Německa. Do budoucna tedy bude záležet i na vývoji těchto proměnných.

Tempo nominálního meziročního růstu amerického hospodářství ve třetím čtvrtletí podle Gundlacha vzrostlo z 5,4 % na 5,75 % (údaj bude zveřejněn v pátek)  a výnos desetiletých vládních dluhopisů Německa dosahuje 0,45 %. Průměr těchto hodnot je 3,1 % a výnos 10letých vládních bondů USA je nyní zhruba 3,2 %.

Největší neznámou je dnes podle Gundlacha další vývoj úrokových sazeb americké centrální banky. Fed z komunikace vypustil vyjádření o tom, že uplatňuje akomodativní měnovou politiku. Na druhou stranu se však šéf Fedu Jerome Powell vyjádřil v tom smyslu, že k neutrální měnové politice vede ještě dlouhá cesta. Podle analýz se neutrální základní úroková sazba pohybuje mezi 2,5 a 3-3,25 %. "Je tedy zřejmé, že utahování monetární politiky ani růst výnosů dluhopisů ještě neskončily," dodává Gundlach.

Zdroj: Forbes