Guvernér Floridy po kritice od Disney navrhl zrušit samosprávné území firmy

Guvernér amerického státu Florida Ron DeSantis vystupňoval svůj konflikt se společností Disney, když navrhl zrušit zvláštní administrativní celek u města Orlando, v němž gigant zábavního průmyslu po desetiletí vykonává funkci místní vlády. Disney v poslední době vystupuje proti floridskému zákonu o sexuální výchově, který republikán DeSantis podepsal na konci března. Kritika opatření, které omezuje školní debaty o sexuálních menšinách, je podle guvernéra za hranou.

Jeho úterní oznámení se týká "zvláštního obvodu" na jihozápadním okraji Orlanda, v němž leží soustava turistických atrakcí známá jako Disney World. Společnost Disney na tomto území o rozloze 101 kilometrů čtverečních provozuje jakousi "soukromou vládu", píše agentura AP. "Disney může kontrolovat územní plánování. Má vlastní policejní a hasičský sbor a operuje nezávisle na veškerých pravidlech vymáhaných v okresech," popisuje zase list Miami Herald.

Guvernér DeSantis nyní rozhodl, že na program mimořádné schůze státního parlamentu o překreslení kongresových obvodů byl přidán bod o zrušení některých "zvláštních obvodů" na Floridě. "Ano, budou projednávat kongresovou mapu, ale také budou projednávat ukončení všech zvláštních obvodů, které byly vytvořeny před rokem 1968," řekl na brífinku. Území pod správou Disney, s oficiálním názvem Reedy Creek Improvement District, vzniklo v roce 1967.

Miami Herald oznámení hodnotí jako útok na Disney. DeSantis jej při úterním vystoupení nezdůvodnil, návrh ovšem přichází po týdnech vzájemných výpadů, které souvisí s novým zákonem o "rodičovských právech ve školství". Jeho klíčová pasáž zakazuje "vyučování" týkající se "sexuální orientace nebo genderové identity" až do třetí třídy, ve vyšších ročnících pak zakazuje daná témata probírat "způsobem, který není věkově nebo vývojově vhodný". Co spadá pod vyučování nebo věkově vhodné diskuse, přitom opatření nespecifikuje.

Vágní formulace zákazu vyvolává obavy, že jeho důsledkem bude úplná absence školních debat o sexuálních menšinách, neboť se učitelé a studenti nebudou chtít vystavit riziku stížnosti. Kritici zákon začali označovat jako normu "neříkej gay" (Don't Say Gay).

Mezi kritiky se zařadila i společnost Disney, jejíž šéf Bob Chapek minulý měsíc v této souvislosti vyjádřil zklamání a obavy. "Mohl by být (zákon) použitý k nespravedlivému postupu proti gay, lesbickým, nebinárním a transgenderovým dětem a rodinám," řekl. Disney také slíbila pět milionů dolarů organizacím hájícím práva komunity LGBTQ a oznámila přerušení finanční podpory politiků na Floridě.

DeSantis reagoval vyjádřením, podle kterého Disney "zašla za hranu" a měla by přijít o "zvláštní výhody". "Jsou zvyklí na to mít věci po svém a nejsou zvyklí na to, že se jim někdo postaví do cesty," řekl guvernér minulý týden. Jeho mluvčí nicméně ve vyjádření zaslaném listu The Guardian odmítla, že by se DeSantis snažil Disney pomstít za postoj společnosti k novému zákonu.

Floridské opatření součástí vlny zákonů ve státech ovládaných Republikánskou stranou, jejichž terčem jsou homosexuálové nebo transgenderové osoby. Kromě náplně školní výuky je cílem těchto zákonů omezit zdravotní péči určenou pro trans mládež a účast trans dívek v dívčích sportovních kláních. S celoamerickými fenomény souvisí dění na Floridě i v tom smyslu, že guvernér DeSantis je považován za možného republikánského kandidáta v příštích prezidentských volbách.

Další postup kolem jeho návrhu na zrušení zvláštních pravomocí Disney nebyl ihned jasný. Floridští zákonodárci by jej nicméně mohli probrat už tento týden. Miami Herald podotýká, že při zrušení samosprávného celku Reedy Creek Improvement District by Florida musela přijít s alternativním systémem. Guvernér DeSantis dnes nenastínil, jak by si náhradu stávajícího uspořádání představoval. Disney, která patří k největším soukromým zaměstnavatelům na Floridě, se k věci bezprostředně nevyjádřila.

Zdroj:
ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Walt Disney
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat