Hledáte atraktivní realitní investici? Tyto tři rezidenční projekty v Praze a jejím blízkém okolí by vám neměly utéct

Zdražující hypotéky, nedostatek a nedostupnost bytů, nekonečné čekání na stavební povolení. O nemovitostech a realitním trhu se v poslední době napsalo více než dost. I přes komplikovanou situaci se však připravují zajímavé rezidenční projekty, které v době velkého převisu poptávky slibují vysokou likviditu produktu, tedy bytu či bytové plochy. Současná situace tak přináší pro investory do rezidenčních nemovitostí lákavou příležitost. Chcete k nim patřit i vy? Nebo už k nim patříte, ale chcete své realitní portfolio rozšířit? Přinášíme vám tipy, jak současnou situaci využít a své prostředky na realitním trhu zhodnotit.

Rádce investora: Je teď vůbec moudré investovat do nemovitostí?

Hlavní otázka na úvod: Je teď vůbec moudré investovat do nemovitostí, není to všechno jen realitní bublina? Zeptali jsme se Martina Skalického, předsedy poradního sboru investiční skupiny Progresus.

"O bublině na trhu se zpravidla mluví v momentě, kdy se očekává rychlá a výrazná změna, tedy rychlá korekce nerovnováhy, takzvané splasknutí bubliny. Jaká je ale tržní realita? Dlouhodobě roste poptávka, ale pokulhává nabídka. Hlavním důvodem je nesmírně zdlouhavý proces získání územního rozhodnutí a stavebního povolení, jeden z nejdelších v Evropě. Podívejme se ovšem i na další data. Na rezidenčním trhu v Praze chybí zhruba sto tisíc bytů. Aby se stav do deseti let vyrovnal, bylo by potřeba stavět 10 000 bytů ročně. V reálu se ale staví kolem 3 500, rozhodně pod 5 000 bytů. Jedná se tedy o dlouhodobě setrvalý stav, jehož korekce potrvá řadu let. Nenazýval bych ho proto bublinou, ale naopak investiční příležitostí," říká.

Investice do nemovitostí jsou oporou každého portfolia

Investice do nemovitostí jsou skvělým nástrojem k zhodnocení peněz. To platí i nyní, v době zvyšující se inflace. Zařadit tento typ investice do portfolia právě v této fázi hospodářského cyklu ostatně radil i Warren Buffett, jelikož nehledě na výkyvy trhů hodnota realit v čase roste. Martin Skalický nicméně upozorňuje, že pokud je cílem investora "předběhnutí" inflace, je vhodnější využít dynamičtější nástroje. Investice do nemovitostí je podle něj třeba brát jako lokomotivu, která netrhá rekordy, ale jistě směřuje k cíli. Podle vybraného nástroje s ní můžete dosáhnout ročního výnosu od 2,5 % do asi 8 %. Nicméně je to právě jistota zhodnocení peněz, která z těchto investic dělá skvělou součást diverzifikovaného portfolia. "U nás se říká, že reality by měly tvořit 5-15 % portfolia, v Německu radí dokonce 25 %," upřesňuje Skalický.

Jak poznat projekt, do kterého se vyplatí investovat?

Hledejte projekty s velkou přidanou hodnotou. Takové, které jsou součástí velkých měst nebo jejich okolí, zejména Prahy. Vybírejte si projekty, za nimiž stojí velcí, stabilní hráči, projekty s vyřešenou infrastrukturou, dopravní dostupností a občanskou vybaveností. Pokud berou v potaz moderní trendy a udržitelnost, pravděpodobnost, že o ně bude zájem, se zvyšuje. A s ní také jistota výnosu.

Jaké nástroje k investování do nemovitostí existují?

1. Přímé investice

Investor si sám nebo s pomocí placené služby najde nemovitost ke koupi a tu následně pronajímá. Jeho výnos tvoří roční výnos z pronájmu a v případě prodeje také rozdíl mezi kupní a exitovou cenou. Aktuálně se návratnost u dlouhodobého pronájmu pohybuje mezi 1 % a 4 % p. a.

2. Nemovitostní fond, zejména otevřený podílový fond

Jedná se o klasický nástroj konzervativního investora, který je specifický nízkým rizikem a nízkým výnosem. Fondy mají vybalancované portfolio s desítkami nemovitostí, a jsou tak velmi stabilní. Přinášejí výnos kolem 2,5-4 % p. a.

3. Dluhopisy developerských projektů

Dluhopisy jsou také klasickým investičním nástrojem, ale jsou flexibilnější. Přinášejí mírně vyšší riziko, ale také vyšší výnos. Developer prodává dluhopisy proto, aby získal finance na svůj projekt, na konkrétní vizi, kterou mu investoři umožní naplnit. Například u dluhopisů RDRI (níže) se jejich výnos pohybuje kolem 6-8 % p. a.

Investujte do dluhopisů prémiových developerských projektů v Praze a jejím okolí

V Praze a jejím okolí v současné době vznikají tři velké rezidenční projekty o ploše téměř 1,16 milionu metrů čtverečních, které v Česku nemají obdoby. Stojí za nimi společnost RD Rýmařov Invest Develop, která dbá na urbanismus a udržitelné bydlení a investorům přináší atraktivní výnosy kolem 6-8 % p. a. Společnost je součástí mezinárodní investiční skupiny Progresus s ročním obratem 1,76 miliardy Kč a portfoliem v hodnotě 8,77 miliardy Kč.

"Ať si nás představíte v číslech: RD Rýmařov je firma, která ročně postaví 400 domů, má obrat 1,3 miliardy Kč a za svou 50letou existenci už realizovala 26 000 staveb pro více než 100 000 lidí. Má ohromné stavební know-how, které chceme využít právě v nových developerských projektech. V Praze se nám podařilo získat pozemky s rozlohou o úctyhodných 1,16 milionu metrů čtverečních. Během šesti let u nich očekáváme celkový obrat inkasovaných peněz v hodnotě 25,41 miliardy Kč. Nezapomínáme ale ani na přírodu. Domy budou postavené z technologie na bázi dřeva, což je obnovitelná a z hlediska oxidu uhličitého neutrální surovina. V době Green Dealu přináší náš projekt tolik potřebnou změnu a zároveň stabilitu. Pro zájemce z řad investorů jsme připravili dluhopisový program, díky kterému se s námi můžete i vy podílet na realizaci moderní výstavby pro pohodlný a příjemný život," popisuje záměry skupiny Progresus Lukáš Foral.


Chci se o projektech dozvědět více


Investiční projekty

V srdci ovocných sadů

Originální architektonický koncept zdravého bydlení uprostřed ovocných sadů a zeleně. Promyšlená rekreační zóna nabízí přírodní oázu se zárukou naprostého klidu a zároveň místo pro setkávání a aktivní komunitní život.

 • projekt v Praze 8 (20 minut od centra Prahy)
 • celková plocha pozemku 43 120 m2
 • 75 bytových jednotek, 25 rodinných domů
 • komunitní centrum pro společenské akce přímo v srdci ovocných sadů
 • rekreační zóna, venkovní multifunkční hřiště s fitness a kaplí

Lokalita 1

Obklopen divokou přírodou

Bydlení obklopené divokou přírodou a romantickými skalisky jako vystřiženými z filmů o Divokém západu. Nedaleký lesopark s mohutnými duby a klikatícím se potokem dotváří malebnou atmosféru klidné lokality.

 • projekt v Praze 5 (20 minut od centra Prahy)
 • rozloha 111 907 m2
 • 75 rodinných domů, 14 viladomů, 351 bytů
 • dům pro seniory se 120 lůžky a 4 domy s pečovatelskou službou
 • dětské hřiště a fitness

Lokalita 2

Pohoda na terase a golf na dosah

Klidné místo jako stvořené pro rodiny s dětmi a rezidenty, kteří ocení zázemí rodinného domu s terasou zasazeného do přírody jen kousek od Prahy. Domy stojí na dosah osmnáctijamkového golfového hřiště s atmosférou klasických skotských linksů.

 • projekt v Praze-východ (30 minut od centra Prahy)
 • zastavitelná plocha pozemku 244 000 m2
 • domy s pohodlnou terasou

Lokalita 3

Informace o dluhopisech společnosti RD Rýmařov Invest Develop

Společnost RD Rýmařov Invest Develop zřídila v roce 2021 svůj první dluhopisový program, v rámci něhož může po dobu deseti let vydávat jednotlivé emise dluhopisů o maximálním objemu vydaných a nesplacených dluhopisů tři miliardy korun. Výnosy z dluhopisů slouží zejména k investicím do prémiových projektů na nemovitostním trhu v České republice. Kontakt a aktuální podmínky vydaných emisí najdete na www.rdri.cz.

Zdroj:
RD Rýmařov Invest Develop
Developerské firmy
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 6. 2022 17:04
Americké akcie: Proč se (z)hroutí technologická bublina 2.0
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
28. 6. 2022 12:34
Petr Novotný (Investiční web): Proč nyní "(ne)dipovat" trh aneb grafy z burzy, které (ne)stárnou
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomické a tržní indikátory
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat