10 věcí, které jsou pro úspěšné investování zbytečné

Finanční média mohou být investorům užitečná tím, že jim přinášejí informace o tom, jaká ekonomická data je důležité sledovat, které titulky nepřehlédnout a z jakých investorských ikon si brát příklad. Jak ale oddělit zrno od plev a vybrat si z nepřeberného množství to podstatné?

Existuje hromada umělých "potřeb", které jsou jen způsoby pro finanční nebo mediální firmy, jak profitovat na úkor klientů a vašeho portfolia.

Které věci při investování klidně vypustit z hlavy?

1. Nadprůměrný výkon

Zvažte, že pouhým nákupem indexního fondu na S&P 500 před 10 lety byste mohli mít po započtení dividend dvojnásobek investice. I kdybyste nakupovali na vrcholku technologické bubliny v roce 2000, získali byste 50 % včetně dividend. V roce 2007 asi 30 %.

Co nám vadí na zhruba 5% ročním výnosu během globálního zpomalení? Zčásti za tím stojí chamtivost, ale také skutečnost, že si většina lidí začne šetřit na penzi příliš pozdě, takže pak potřebuje velké zisky, aby stihla dost nastřádat. Pokud si dáte realistický cíl a plánujete dopředu, měli byste se velkým rizikům spojeným s honbou za nadvýkonem vyhnout.

2. Zlato

Zlato nemá fundamenty ani využití ve světové ekonomice ani ve vašem portfoliu. Může působit jedině jako zajištění proti inflaci nebo kolapsu systému papírových měn. Pokud chcete ochránit kapitál, dluhopisy investičních stupňů vynášejí více, než kolik stačí na pokrytí inflace. Zlato působí lépe než akcie jedině v případě, že úmyslně vyberete vhodná období, která mu nahrávají, a ignorujete zbytek. Když zlato není méně rizikové než dluhopisy a nedokáže nabídnout výnosy akcií, proč se obtěžovat?

3. Fondy fondů

Pro neznalé poměrů - fondy fondů jsou podílové fondy, které sestávají z jiných podílových fondů. Proč ale platit portfoliomanažery za to, že přesouvají investice na jiné portfoliomanažery? Tyto instrumenty pomáhají investorům diverzifikovat a přizpůsobovat alokace aktiv, ale poplatky jsou obvykle neadekvátně vyšší. Se zaměřením přímo na jednotlivé fondy získáte flexibilitu a snížíte náklady.

4. Zapákované ETF

Samozřejmě, můžete zbohatnout na pákovém ETF, který jde nahoru třikrát rychleji, když jde trh dolů. Je to ale jen sázka – jasná, jednoduchá sázka. Protože si pákové ETF inkasují vysoké poplatky a jsou zaměřeny na dočasné výnosy jen v rámci určitého časového období, jsou nástrojem pro hodně aktivní tradery, kterým není proti srsti riziková spekulace.

5. Úspory na daních

Určitě je lepší platit daň z dlouhodobých kapitálových zisků než z krátkodobých. Hlavní důraz by měl být při investování ale kladen na to, abyste nakupovali aktiva, u nichž očekáváte růst, a prodávali ta, o nichž si myslíte, že začnou klesat. Dlouhodobé investiční plánování by mělo mít vždy přednost před daňovou optimalizací.

6. Zaručená strategie

Neexistuje tajný recept, který by vždy fungoval. Pokud by tomu tak bylo, proč by ho nepoužili velcí hráči z Wall Street? 63 % manažerů velkých fondů nedostihlo loni benchmark. Je proto naivní myslet si, že s omezenými nástroji vymyslíte lepší strategii.

Pokud vás někdo přesvědčí, že zná zaručený způsob, jak na trhu najít vítěze, přitom vám ale neprozradí proces a chce platit za přístup, pak nemá talent na trading, ale na marketing.

7. Penny stocks

Na penny stocks se dá hodně vydělat, tento stinný kout akciového trhu je ale plný podvodů a zruinoval už nejedno portfolio. Některé penny stocks například nikdy nevykážou ani cent tržeb. Dokonce, i když najdete micro-cap, která není úplný podfuk, počítejte při nejlepším s tím, že s ní získáte supervolatilní investici, která se veze na sentimentu.

8. Stop-lossy

Dlouhodobí investoři by neměli věnovat pozornost denním výkyvům vůbec, nicméně stop-lossy mohou být kontraproduktivní i pro ty s krátkodobějším horizontem. Stanovíte-li stop-loss na 40 USD, tržní příkaz se spustí v jakémkoli případě, kdy se cena octne pod touto hranicí. Pokud tedy vaše investice otevře na 10 USD, příkaz se zrealizuje za tuto cenu.

V současné technologické éře je užitečné nechat si zasílat na e-mail nebo mobilní aplikaci cenová upozornění. Umožní vám to posoudit situaci samostatně a rozhodnout se, zda je prodej na místě.

9. Informace ze všech stran

Když přijde na investování, kvalita má vždy přednost před kvantitou. "Sjíždění" finančních blogů pro nové postřehy ohledně investic není přínosné. Jeden spolehlivý zdroj dat je mnohem hodnotnější.

10. Historie

Z krachu Lehman Brothers se investoři mohli poučit mnoho o původcích rizika a ztrát. Je ale dobré dokázat se od minulosti odpoutat a raději se zaměřit na to, jak přežít a vydělat v současném prostředí.

Zdroj:
MarketWatch
Investování
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat