10 věcí, kterými se investoři nechlubí

Někteří investoři mají pocit, že mají investování na háku. Většina z nich přitom dělá na trhu školácké chyby. Americká agentura Gallup prezentovala výsledky svého průzkumu finančního chování investorů. Závěry jsou velmi znepokojivé.

1. Finanční negramotnost

Ze studie Financial Industry Regulatory Authority z roku 2012 vyplynulo, že průměrný Američan zodpoví 2,9 z 5 základních finančních otázek v rámci okruhů, jako jsou riziko, inflace, úrokové sazby nebo hypotéky (jen 14 % zodpovědělo všech 5 otázek správně).

Průměrný drobný investor nesleduje tržní zpravodajství. Ve chvíli, kdy neví, co se na trhu děje, se ale může jen těžko správně rozhodovat ohledně peněz. V roce 2013 vrostl index S&P 500 o 30 %. Když agentura Gallup mezi respondenty zjišťovala, jaký názor mají na aktuální výkonnost trhu, jen 7 % vědělo o rally, ke které na trhu dochází, a 30 % odhadovalo, že jde trh do strany nebo padá.

2. Přehnaná aktivita

Za posledních 30 let dosáhly akcie z S&P 500 podle průzkumu Dalbar celkového výnosu 11,1 % ročně. Průměrný investor do amerických akciových fondů ale ve stejném období vydělal jen 3,69 % ročně. Proč fondoví investoři nedosáhli lepších výsledků? Jejich výnosy jim "žraly" poplatky. U amerických fondů byla podle Morningstar průměrná nákladovost 1,23 % (u akciových fondů to bylo 1,21 %, u alternativních výše 1,92 %).

Nedostatečný výkon lze také připisovat chování investorů, kteří nakupují a prodávají zbytečně často ve snaze "chytit" módní akcie nebo fondy. Je ale potřeba mít na paměti, že pokaždé, když nakupujete nebo prodáváte akcii, platíte poplatky. Tyto náklady postupně ukrajují z výnosů.

Transakční poplatky už v současnosti zdaleka nemusejí být tak vysoké jako dříve. Mnohé renomované společnosti poskytující finanční služby, například Fidelity Investments, dnes představují aplikace, které obchodování zjednodušují na úroveň zasílání textových zpráv. Někdy dokonce poskytují tyto služby zdarma.

Studie však dokazují, že časté obchodování i přes nižší poplatky stále koreluje se špatnou výkonností. Proč tedy zbytečně hazardovat se svým majetkem? Usnadnění investování znamená další problém - když provedení obchodu obnáší jen několik snadných úkonů (otevřít aplikaci a zmáčknout tlačítko), mají investoři tendenci nakupovat a prodávat na základě momentálních pohnutek, ne promyšlené strategie.

3. Pečlivě ukryté poplatky

S penzijním a životním pojištěním, prostřednictvím nichž si lidé spoří na penzi, je spojeno mnoho poplatků. Investoři si jich většinou ani nejsou vědomi, protože jsou poplatky a provize komplikovaně skryté. Někteří investoři se snaží omezit své náklady volbou on-line produktů nebo pasivní strategie s automatickými brokery. Další výhodou světa internetu je možnost porovnat si nákladovost jednotlivých fondů přes různé internetové srovnávače a kalkulačky.

4. Bezmezná důvěra

Téměř 75 % investorů prozradilo v průzkumu Gallup, že při tvorbě finančního plánu vyhledávají profesionální radu. Obracejí se nejčastěji na investiční poradce nebo bankéře. Pozor na střet zájmů! Hledejte pouze důvěryhodné, certifikované osoby, které kladou na první místo zájmy klientů, ne ty své.

Makléři, kteří nakupují nebo prodávají cenné papíry, často sami sebe nazývají finančními poradci, i když podnikají podle jiných zákonů. Mohou to být "prachsprostí salesmani", kteří potřebují klientům vnutit produkty, z nichž mají nejvyšší provizi.

Investoři vyhledávající profesionální pomoc by se nejprve měli poradců a brokerů zeptat, jakým způsobem jsou placeni, a zamyslet se nad tím, jestli tento systém nemůže ovlivňovat jejich doporučení. Také stojí za to zeptat se jich, jaký je profil jejich typického klienta. Podobá se vám?

Ujistěte se, zda poradce nemá stinnou minulost, třeba podle referencí na internetu. Informace lze hledat třeba také u regulátora.

5. Podvody na investorech

Kolem 40 % problémů, které řešila americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), byly podvody na drobných investorech. V mnoha z těchto případů se lidé nechali nalákat na nerealistické výnosy s minimem rizika. To je nejobvyklejší znak podvodu.

Jedna rada nad zlato od Jasona Dosse z asociace Public Investors Arbitration: "Nenakupujte všechno, co se prodává." Pokud nabídka zní až podezřele zajímavě, měl by se investor pídit po pověsti prodejce a žádat o více informací o produktu nebo je získat u regulátora.

6. Staří nerovná se automaticky moudrost

Když přijde na správu peněz, starší investoři mají jednu nevýhodu. Dokonce i zdraví lidé ve věku nad 65 let vykazují podle psychologů pokles "kognitivní funkce", která ovlivňuje finanční rozhodování. Odhalila to studie Proceedings of the National Academy of Sciences z roku 2013. Starší dospělí podle ní provádějí riskantnější a horší rozhodnutí než dospělí ve středním věku. Starší investoři také podle zjištění Finra o 34 % častěji přicházejí o peníze v investičních podvodech.

7. Strach investovat více

Akcie loni překonávaly historická maxima jako na běžícím pásu. Dow posílil o 7,5 % a S&P 500 se vyšplhal o 11,4 % výše. Mnoho Američanů ale na těchto ziscích neparticipovalo. Jen 54 % z nich podle dat Gallup vlastnilo loni akcie ve srovnání s 67 % na konci internetové bubliny v roce 2000.

Strach si investoři vypěstovali během dvou krachů akciového trhu od roku 2000. Po poslední finanční krizi mnoho investorů vyprodalo akcie a zmeškalo léta býčího trhu.

Přes 80 % investorů v průzkumu Gallup přiznalo, že jsou z investování do akcií nervózní. 36 % respondentů odpovědělo, že kdyby jim dal někdo dodatečných 10 tisíc USD, drželi by je v hotovosti. 41 % by dodatečné peníze nějak investovalo.

8. Příliš brzké čerpání peněz na důchod

Když investoři vyberou své penzijní úspory brzy, musejí se připravit na nevýhodné zdanění a další sankce. To platí v USA, i u nás se ale takový střadatel připraví o výhody složeného úročení. Někteří lidé dělají tu nejhorší chybu, že vybírají dlouhodobé úspory pro uspokojení bezprostředních potřeb.

9. Investování místo soutěže popularity na střední

Finanční média, sociální sítě a on-line fóra usnadňují investorům sdílet nápady ohledně skladby portfolia. Odborníci věří, že tato transparentnost přispívá ke zvýšené davové mentalitě investování, protože lidé nakupují a prodávají na základě obchodů svých známých. Například v roce 2008 vědci odhalili, že lidé ze stejné komunity společně synchronizovali akciové obchody.

Problém je, že davové investování může vést k nízkým výnosům. "Jsou situace, kdy slepý vede slepé," tvrdí Meir Statman, finanční profesor ze Santa Clara University, který dlouhodobě studuje investorské chování a je autorem knihy "Co investoři ve skutečnosti chtějí".

Někdy také přicházejí pochybné rady od celebrit ve finančních médiích. V jedné studii vědci zkoumali vývoj cen akcií téměř 7 tisíc firem poté, co se jejich šéfové objevili na CNBC. Zjistili, že investoři nakupovali akcie v den rozhovoru, což vytáhlo ceny rychle nahoru, ale v dalších obchodních dnech následoval většinou opětovný propad.

10. Boj o peníze

Když investice klesají na hodnotě, vede to ke ztrátám. Investoři pak musejí zatnout zuby a těžké období překonat. Takové je riziko investování. Nicméně investoři, kteří mají pocit, že se stali obětí podvodu, nejsou bezmocní. Pomocí stížnosti k regulátorovi či soudní žaloby lze zpravidla alespoň část ukradených prostředků vydobýt zpět. Nebojte se o své peníze nahlas přihlásit a vytrvale bojovat.

Zdroj:
MarketWatch
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Chyby v investování
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat