31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Chcete se finančně připravit na staří? Toužíte si vydělat na luxusní jachtu, drahé auto nebo hodně dlouhou dovolenou? Nebo jen chcete trochu vylepšit rodinný rozpočet? Investování vám pomůže se vším. Tedy pokud víte, jak na to.
Řídit se můžete například tímto investičním desaterem, které vychází z knihy Andrewa Tobiase The Only Investment Guide You'll Ever Need z roku 1978, která se v dubnu dočkala kompletní aktualizace.
Ať už jde o akcie, dluhopisy, komodity, měny nebo cokoli jiného, nikdy nedávejte v sázku peníze, které byste mohli v horizontu několika let nutně potřebovat. Postarejte se nejdříve o bydlení a vytvořte si dostatečný finanční polštář pro případ nečekaných zdravotních komplikací nebo ztráty zaměstnání. Teprve peníze nad tyto rezervy investujte.
Takzvané časování trhu neboli snaha vystihnout lokální minima pro nákup a maxima pro prodej je dvousečná zbraň. Ti, kdo trh časovat umí, tvrdí, že jinak ani pořádné peníze vydělat nelze. Ti, kdo mají s touto strategií negativní zkušenosti, ale jistě potvrdí, že je to také nejlepší způsob, jak postupně umazávat hodnotu portfolia, až z něj nakonec nezbude prakticky nic. A smutným faktem je, že dlouhodobě trh časovat nedokáže naprostá většina lidí.
Uvědomte si, že investovat neznamená v jediný den koupit tisíce akcií desítek podniků. Buďte trpěliví a investujte po menších částkách pravidelně bez ohledu na to, jak si trh aktuálně vede. Nákupy během růstového trendu sice budou ubírat z vašich zisků, během poklesů se ale přikupováním naopak budete bránit skokovému propadu hodnoty portfolia, a navíc budete portfolio doplňovat za zajímavější ceny.
V začátcích investování má většina lidí problém s disciplínou, portfolio mnohdy nezkušení investoři kontrolují i několikrát denně. Investování by ale mělo vždy být dlouhodobou záležitostí, s čímž souvisí i to, že by se investoři neměli zbytečně nechávat rozptylovat krátkodobou volatilitou.
Dávat všechna vajíčka do jednoho košíku není dobrý nápad. Stačí jedno zakopnutí a jste bez večeře. Stejné je to i na finančních trzích. Portfolio nikdy nesestavujte jen ze dvou nebo tří akcií, ale vždy cenné papíry vybírejte tak, abyste obsáhli nejen různé sektory, ale i světové regiony, a akcie vždy doplňujte dluhopisy, komoditami a alternativami. Jedině tak účinně snížíte kolísání hodnoty portfolia v různých fázích hospodářského cyklu.
Emoce hrají v investování zásadní roli. A většinou bohužel ne v náš prospěch. Impulzivně investoři reagují především během propadů trhů, kdy často ve velkém vyprodávají celá portfolia, aniž by se zamýšleli nad tím, zda poklesy nejsou jen krátkodobé a brzy nepřijde oživení. Sledovat dění na trzích je jistě správná věc, všeho moc ale škodí. Zkuste k investování za každé situace přistupovat racionálně a zbytečně se neukvapujte.
Většina má obvykle pravdu. Také se ale říká, že výjimka potvrzuje pravidlo. Pokud se váš názor na konkrétní investici diametrálně odlišuje od názoru většiny, nepřidávejte se za každou cenu k davu. Nemusíte hned přecházet na stranu kontrariánů, stačí, když se raději budete držet zpátky.
Prakticky každá investiční společnost, broker nebo banka dnes nabízejí k odběru newslettery, v nichž denně upozorňují na atraktivní investiční příležitosti, shrnují aktualizovaná investiční doporučení a nabízejí komentáře dění předchozího dne. Pokud se rozhodnete newslettery odebírat, buďte selektivní a rozhodně si nenechejte zasílat poznámky všech, kdo je nabízejí, jinak se v záplavě "chytrých postřehů" nadobro ztratíte.
Rozdíl mezi investováním a spekulováním spočívá podle investora Warrena Buffetta v tom, zda se rozhodnutí obchodníka zakládá na dlouhodobých fundamentech, nebo očekávaném krátkodobém cenovém vývoji aktiva. "Investujete, když si něco kupujete s vědomím, že vás to sice nyní bude něco stát, ale postupně se vám peníze budou vracet," prohlásil jednou investor přezdívaný Věštec z Omahy. Dlouhodobí investoři by se vysoce rizikovému spekulování měli vyhýbat jako čert kříži a raději by se měli držet osvědčené strategie "kup a drž".
Sestavovat akciové portfolio z jednotlivých titulů je mnohdy prezentováno jako jediný možný způsob investování, zejména investoři bez zkušeností by se ale v začátcích raději do takzvaného stock pickingu vůbec neměli pouštět. Právě pro obchodníky bez zkušeností a také pro ty, kdo se investování nechtějí věnovat na plný úvazek, jsou učeny pasivní indexové fondy, které kopírují výkonnost celých benchmarků. Sice se z vás asi nestanou miliardáři, na druhou stranu ale máte takřka 100% jistotu, že v dlouhodobém horizontu budete v plusu.