12 investičních doporučení na rok 2014

Fráze, že historické výnosy negarantují výnosy budoucí, je už tak "omletá", že dočista ztrácí význam. Přesto se na ni vyplatí pamatovat, až budete promýšlet investiční strategie na příští rok.

Asi nikdo nečekal, že bude letošek tak dobrý pro akciový trh a tak špatný pro dluhopisy. Rok 2014 by ale měl být jiný - investoři mohou plánovat příští rok bez mrazení po zádech při pomyšlení na hrozící fiskální útes, i když washingtonské rozpočtové bitky budou nejspíše pokračovat. Akciové býky budou znepokojovat pravděpodobné utahování politiky Fedu a obavy z přehřívajícího se trhu, který nyní trhá rekordy. Jak tedy příští rok investovat?

1. Zaměřte se na investice, z nichž plyne hotovost

Letos došlo k více než 100miliardovému odlivu z dluhopisových fondů. Přitom podílovým fondům zaměřeným na dluhopisy s vysokým výnosem (patří sem i takzvané junk bondy) se v dobách silné ekonomiky zpravidla daří. Vzhledem k nejistému výhledu sazeb většina stratégů radí zůstat v krátkodobých až střednědobých dluhopisových fondech (hledejte fondy s krátkou průměrnou splatností bondů).

2. Připravte se na slabší dolar

Letos se držel dolar na poměrně stabilní úrovni, mělo by ale dojít k obnovení dlouhodobého oslabujícího trendu. Pomalá ekonomika a prostředí stále velmi nízkých sazeb bude nahrávat slabosti dolaru, komoditním investicím a akciím firem, kterým plynou tržby ze zahraničí.

3. Rebalancování s ohledem na současné trendy

Analytici z investiční společnosti Vanguard radí, aby se základní portfolio skládalo z 60 % akcií a 40 % dluhopisů, s vyšším podílem akcií, čím déle máte do penze. "S nejistým výhledem sazeb je potřeba snížit průměrnou splatnost u 40% dluhopisového podílu," vzkazuje hlavní akciový stratég S&P Capital IQ Sam Stovall.

4. Zkuste sázky na základě sezónnosti

Využití sezónních vzorců může zajistit vyšší zisky. Konec roku bývá na akciovém trhu silnější než období mezi květnem a říjnem. "Neznamená to vyloženě 'Sell in May and go away', spíše jen agresivnější strategii pro zimu a jaro s nadvážením sektoru spotřebního zbytného zboží, průmyslu a materiálů. Defenzivu zvolte na léto a podzim s farmaceutickými firmami a sektorem spotřebního nezbytného zboží. Strategie dlouhodobě přináší vyšší výnosy ve srovnání s pasivní investicí do S&P 500 (od roku 1945 13 % vs. 6,7 % u S&P 500).

5. Buďte světoví, když diverzifikujete

"Když neinvestujete globálně, ale jen do amerického trhu, připravujete se o důležitou diverzifikační příležitost," říká Maria Bruno, analytička z Vangurad. Za důležité to považuje také Jonathan Lewis, šéf investic v Samson Capital, obzvláště v době, kdy americký rozpočet zatížený dluhy může USA přivodit zhoršení úvěrového ratingu. "Snažte se diverzifikovat do zemí se zdravým hospodařením a dobrými vládami," doporučuje Lewis.

6. Hledejte zavedené světové firmy, které jsou podhodnocené

Bill Mann, šéf investic v Motley Fool Asset Management, doporučuje hledat hodnotu u silných světových značek, které mají malou expozici na americké ekonomice. Zmiňuje Adidas, který se mu zdá na základě odhadu zisků podhodnocený. Podle dat S&P Capital Reports je růst zisků firmy v příštím roce projektován na dvojnásobek zisku podobně oceněného konkurenta Nike.

7. Vyberte část zisků

Po ročním silném růstu už některé spekulativní akcie začínají působit "přehřátě". "V současnosti to není příliš populární pohled, ale možná nastal pravý čas na to zvýšit podíl hotovosti," domnívá se Mann.

8. Trocha zlata jako pojistka proti inflaci neuškodí

Všichni stále čekají, že začne stoupat inflace, a ona pořád nikde. Investiční poradce Vern Sumnicht ze Sumnicht & Associates radí investorům jako zajištění proti inflaci držet aspoň trochu zlata, i kdyby to byla jen 2 % z portfolia (například prostřednictvím ETF, jako je SPDR Gold Trust).

9. Potenciál emerging markets

Mladým trhům se nedařilo, zatímco vyspělý svět sbíral zisky. V uplynulém roce zaostaly mladé trhy za vyspělými o 25 %. Například portfoliový expert z T. Rowe Price Jason White ale vnímá dlouhodobý růstový příběh emerging markets jako nedotčený a valuace na nejatraktivnějších úrovních za poslední roky. Pro investice do některých těžko investičně složitě dostupných regionů doporučuje diverzifikované fondy, ale jen v omezeném množství.

10. Slibné investice mají kola

Velkými vítězi letošního roku byly aerolinky a automobilky. Rostly už příliš? Podle S&P Capital IQ nikoli. Během recese aerolinky omezily náklady, proto se i malé zvýšení poptávky po jejich službách promítá rovnou do zisků a sektor by měl z těchto trendů nadále těžit. Zacks Investment Research hodnotí jako jeden z nejlepších sektorů automobilový průmysl a očekává ve čtvrtém kvartálu růst zisků o 25 %. Ford a General Motors se stále obchodují s podprůměrnými P/E poměry.

11. Nakupujte large caps. Dostanete s nimi dvojnásobek hodnoty

Velké firmy mají potenciál navýšit dividendy, pokud vzroste inflace a zdvihne zahraniční zisky kvůli slabému dolaru.

12. Volatilita jako příležitost

Jedno je téměř jisté. V roce 2014 se budeme muset smířit s volatilitou. To si myslí například v Sumnicht & Associates. "Na scéně bude v úvodu roku opět téma navyšování dluhového stropu. Pravděpodobně nepovede k defaultu, nicméně bych toho využil jako příležitosti k nákupu akcií," dodává Sumnicht.

Zdroj:
US News
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Výhled na rok 2014
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat