15 největších akciových pozic v Buffettově portfoliu a poučení z jeho investování

Každoroční dopis akcionářům Berkshire Hathaway přinesl jako obvykle mnoho cenných postřehů slavného investora Warrena Buffetta. Letos byl ještě sentimentálnější, než je u něho zvykem.

1. Pýcha nerovná se arogance

Warren Buffett miluje Berkshire Hathaway jako člena rodiny. Je to jeho celý život. Zasloužená hrdost z něho doslova prýští, když chválí různá odvětví podnikání. Letos vyzdvihl například dva regulované sektory – železnice a síťové služby (zastoupené Burlington Northern Santa Fe a MidAmerican Energy).

2. Realistická očekávání

Warren se spolu s Charliem Mungerem snaží zvýšit dlouhodobě hodnotu společnosti pro akcionáře a překonat investici do S&P 500. A daří se jim – v 49 letech dosahovali složeného ročního výnosu 19,7 % proti pouhým 9,8 % u S&P 500 (včetně dividend). To se rovná výnosu za poslední půlstoletí 693 518 % proti 9 841 % širokého indexu. Jsou ale realisté, nedělají si ambice, že by byli schopni udržet tempo se "zuřivým býkem". Stojí za tím neochota plně zainvestovat do akcií nebo platit vysoké valuace za vedoucí firmy. Za trhem zaostali v 10 z 49 případů.

V portfoliu Berkshire najdete spíše zralé firmy s hotovostí, což může v případě raketového růstu trhů působit jako brzda. Dobrá správa kapitálu znamená také mít kuráž zaostat za trhem, když to aktuální prostředí vyžaduje. Buffett s klidným srdcem nechal trh před sebou během technologické bubliny. Krátkodobé zisky vyměnil za dlouhodobou strategickou výhodu.

3. Nikdy není pozdě na inovace

Buffett vyzdvihuje nové partnerství s Heinz. Struktura dohody je taková, že Berkshire a brazilská private equity pořídily kmenové akcie a následně Berkshire (jako finanční partner) nakoupila prioritní akcie vyplácející 9% úrok s možností budoucí výměny za ještě více kmenových akcií. První výsledky akvizice jsou povzbuzující. Buffett byl tak nadšen kreativitou transakce, že prý z ní vytvoří šablonu pro další převzetí.

4. Každý šlápne vedle, i světový investor

Warren přiznává, že ne každá investice vyšla podle jeho představ. Některé přinášejí jen velmi slabé výnosy vlivem několika závažných Buffettových chyb v alokaci kapitálu. Buffett připouští, že chyboval v pohledu na ekonomickou dynamiku společnosti nebo odvětví. Naštěstí šlo spíše o malé akvizice, velké projekty mu vycházejí. Buffett dlouho rozebírá tyto chyby - vezme si z nich lekci a jde dále. Likvidita a diverzifikace mu umožňují chybovat bez fatálních důsledků.

5. Pojištění - byznys k nezaplacení

V roce 1967 investoval Buffett do dvou pojišťoven, aby vykompenzoval cyklické ztráty z realit a oděvního průmyslu. Od té doby nedá na pojišťovny dopustit. Úhrady pojistného klientů pojišťoven jsou pro Berkshire výborným zdrojem kapitálu. V roce 1970 Berkshire z pojišťovací divize přiteklo 39 milionů USD na investice do akcií, dluhopisů a dalších. V roce 2013 už to bylo 77 miliard USD.

6. Čísla ne vždy zachycují skutečnou hodnotu firmy

Berkshire Hathaway je obvykle hodnocena na základě změny účetní hodnoty. Tato metoda má sice vypovídací hodnotu, ale neindikuje nic ohledně budoucí hodnoty firmy. Warren i Charlie vidí účetní hodnotu Berkshire jako silnou z pohledu celku i jednotlivých částí. Firma je ale drasticky podhodnocená podle tradičních ukazatelů účetní hodnoty.

"Definice vnitřní hodnoty je snadná - diskontovaná hodnota hotovosti, kterou nelze z byznysu vyjmout. Kalkulace už není tak jednoduchá. Jde spíše o odhad než o přesné číslo."

Kteříkoli dva lidé, včetně Buffetta a Mungera, se mohou dívat na stejná fakta rozvahy a výsledkovky různě, takže přijdou se dvěma kalkulacemi toho, co je vnitřní hodnota podniku.

7. Delegujte

Warren je nadšen výkonem svých hedgeových portfoliomanažerů Todda a Teda (Todda Combse a Teda Weschlera). V roce, v němž pro většinu akciových portfoliomanažerů bylo nepředstavitelné překonat S&P 500, se to Toddu a Tedovi podařilo (předčili i Buffetta). Každý nyní řídí portfolio v hodnotě přes 7 miliard USD. "Oběma proudí krev Berkshire v žilách," říká Buffett. Velký investor dokáže ocenit ty, kdo si chválu zaslouží. Dává prostor talentovaným lidem a velký podíl byznysu deleguje na manažery poboček.

8. Investujte jako vlastník, buďte si vědomi svých slabých stránek

Buffett miluje své akciové pozice a akumuluje je v silných amerických firmách, jako jsou Wells Fargo, Coca-Cola, IBM a American Express, přestože nad nimi nemá takovou kontrolu jako nad podniky, které plně vlastní.

Neobchoduje na základě cizích makropředpovědí nebo názorů ohledně časování trhu. Doufá v pokles cen oblíbených akcií, aby je mohl dokoupit. Má opačný přístup než zbytek trhu, který si přeje, aby jejich ceny rostly a šlo je se ziskem prodat.

Aniž by zmínil konkrétní jména, říká, že Wall Street je nepřítel. Investoři by měli se svými akciovými portfolii podle něho zacházet spíše jako s nemovitostmi (navzdory větší likviditě akcií). Drobní investoři i instituce jsou stále nuceni k aktivnímu přístupu těmi, kdo vydělávají na investičních doporučeních nebo objemu transakcí. Náklady mohou být vysoké a investory zcela připravit o zisk.

"Ignorujte tlachy, držte náklady na minimu a investujte do akcií, jako kdybyste nakupovali farmu," radí Buffett.

Nevzdělaný investor, který diverzifikuje, je si vědom svých slabých stránek a drží náklady na uzdě, má uspokojivé výsledky téměř zajištěny. Neprofesionální investor, který si je vědom svých nedostatků, nejspíše dlouhodobě dosáhne lepších výsledků než profesionál, který nevidí své slabosti a považuje se za mistra světa.

Zdroj:
The Reformed Broker
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Warren Buffett
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat