4 chyby v investování, o kterých jste možná dosud nepřemýšleli

Chybovat je lidské a neexistuje prakticky nikdo, kdo by v životě nešlápl vedle. Ne všechna špatná rozhodnutí však na naše životy mají stejný dopad. Ve světě financí jsou chyby luxusem, který si ne každý může dovolit, a přesto je takřka všichni investoři dělají. A nejde jen o nesprávné načasování investic.

Pokud například nakoupíte cenné papíry společnosti, která pouze pár dní po jejich připsání na váš účet zcela nečekaně oznámí, že zahajuje rozsáhlou reorganizaci, v jejímž důsledku očekává radikální pokles celoročního zisku, není neúspěch investičního záměru tak úplně vaší chybou. Takové "omyly" jsou při aktivním investování denním chlebem traderů a neexistuje stoprocentně spolehlivý způsob, jak se jim vyhnout. Některé omyly však investoři opakují stále dokola, přestože existují jednoduché způsoby, jak se jich vyvarovat. Jaké zbytečné chyby patří mezi investorské evergreeny a jak se nestát jejich další obětí?

1. Volatilita trhu není totéž co míra rizika

Index volatility VIX je považován za ukazatel sentimentu na trzích. Ve skutečnosti však VIX založený na volatilitě opčních kontraktů na akciový index S&P 500 není ničím jiným než zrcadlem subjektivních pocitů jednotlivých traderů. V žádném případě tak nelze tvrdit, že se jedná o index, který s naprostou přesností vypovídá o kondici a potenciálu amerických (či dokonce světových) burz.

Investoři by se na trhu měli vždy rozhodovat na základě jednoznačných dat a makroekonomických indikátorů, nikoli nálady ostatních traderů. To, že je většina trhu přesvědčena, že jsou investice do kteréhokoliv aktiva bez rizika, ještě neznamená, že bez rizika skutečně jsou. "Neprůkaznost" volatility dokládá i skutečnost, že vývoj indexu VIX v naprosté většině případů cenovým výkyvům burz nepředchází, nýbrž je následuje. Nálada investorů tedy neurčuje kondici trhu, ale kondice trhu určuje náladu investorů.

2. Cena aktiva není totéž co hodnota

Dopustit se chyby ve vnímání ceny a hodnoty investice je velmi jednoduché. Pokud kterýkoliv analytik na CNBC či Bloombergu hovoří o hodnotě (value), mluví o čísle, jež je součinem aktuální tržní ceny jedné akcie a celkového počtu akcií společnosti. Něco jiného je ocenění, valuace (valuation), kdy jde většinou o poměr ceny akcie a ziskovosti nebo tržeb firmy. Investoři však mnohdy zapomínají na to, že tržní ocenění společnosti jen málokdy odpovídá její skutečné hodnotě. Některé akciové tituly jsou jednoduše překoupené, jiné naopak přeprodané.

Jedním ze základních indikátorů, kterému by investoři měli vždy věnovat velkou pozornost, je P/E, tedy poměr mezi aktuální tržní cenou akcie (price) a ziskem společnosti na akcii za posledních 12 měsíců (earnings). Nejčastěji jsou za ideální P/E považovány hodnoty mezi 6 a 20 body. Příliš nízké P/E může poukazovat na možné problémy uvnitř společnosti, extrémně vysoké naopak indikuje překoupenost titulu. Jeden příklad za všechny - některými milované a jinými nenáviděné akcie sociální sítě Facebook se aktuálně obchodují při P/E kolem 110 až 120, což podle mnohých investorů příliš prostoru pro další růst jejich ceny neposkytuje.

3. Benchamrk jako dvousečná zbraň

Akceptovatelná míra rizika je individuální záležitostí a vytvořit jakékoliv univerzální způsoby jejího stanovení je z podstaty věci nemožné. Nejdůležitějšími faktory jsou z pohledu investičního rizika například finanční zázemí investora, jeho věk nebo délka investičního horizontu. Z variability těchto proměnných zároveň vyplývá, že by se měl každý investor řídit jiným benchmarkem (srovnávacím indexem – pozn. red.) a nesnažit se za každou cenu překonat dlouhodobě nejvýkonnější indexy světa.

Před vstupem na trh by si měl každý investor stanovit jasný cíl, kterého chce aktivní správou svých financí dosáhnout, a až podle něj zvolit konkrétní investiční strategii. Základním pravidlem všech investičních strategií by pak měla být důkladná diverzifikace investičního portfolia, která je prakticky jedinou spolehlivou pojistkou proti nerovnoměrné výkonnosti jednotlivých aktiv. Jedině portfolio založené na široké diverzifikaci totiž zůstane v černých číslech i tehdy, kdy se budou ostatní investoři složitě vyrovnávat s nepříznivou ekonomickou situací nebo negativním sentimentem na trhu.

4. Chamtivost nemá v investování místo

V dnes již legendárním filmu z burzovního prostředí Wall Street říká Michael Douglas v roli Gordona Gekka, že "chamtivost je dobrá". Jak se však nakonec i sám Gekko přesvědčí, ne vždy jsou touha a chamtivost nejlepším motorem investic. Právě naopak – ve vteřině vás dokáží připravit takřka o všechno.

A nemusíme argumentovat pouze hollywoodskými trháky. Zkuste se kohokoli, kdo v době vrcholící internetové bubliny nakupoval akcie technologických společností, zeptat, na základě čeho se k této investici rozhodl. Většina lidí, kteří k vám budou upřímní, odpoví, že vidina rychlého zisku byla na konci 90. let natolik lákavá, že jí nešlo odolat. A jak se zdá, investoři jsou nepoučitelní. Nebo snad existuje i racionální vysvětlení současné "sociální horečky"?

Zdroj:
The Fiscal Times
Investování
Přestat sledovat
Chyby v investování
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
28. 4. 2021 11:51
ABCD investora: ESG investice, trh START a kapitalismus po covidu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Zaostřeno na digitální měny centrálních bank
Centrální banky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
1. 5. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Americké akcie podporují postup v boji s pandemií, politika Fedu i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat