5 technologických předpovědí, které letos možná přestanou být sci-fi

Začátek roku je vždy dobou, kdy technologičtí specialisté předpovídají, co nás v jejich oboru čeká. Pro letošní rok se všichni shodují v předpovědi dalšího růstu prodeje tabletů. Kromě tradičních prognóz se však mezi všemi najdou i nekonvenční témata, která dokáží zaujmout.

Hackeři budou ve velkém vybírat výpalné

Společnost McAfee, známá především díky stejnojmennému antivirovému programu, prohlásila, že pravidelně registruje vznik nových specializovaných fór hackerů zaměřujících se na "ochranu" vybraných webových stránek a jejich majitelů před malwarem a počítačovými červy. Princip je jednoduchý – hackeři si vyhlédnou oběť, zašlou jí pozvánku do tohoto fóra a vyžadují provedení registrace a zaplacení příslušného poplatku. Oslovení "zákazníci" se samozřejmě mohou rozhodnout výzvu hackerů ignorovat, poté se ale nemohou divit, když jejich web či počítač navštíví nevítaní hosté.

Tablety i smartphony bude nově potřeba chránit proti ransomwaru

Počítačové podsvětí začíná mít v oblibě kromě klasického malwaru nově i takzvaný ransomware. V současnosti se ransomware soustředí zejména na klasické počítače, ale Chiranjeev Bordoloi z Top Patch předpokládá, že se v roce 2013 budou hackeři stále více zajímat i o chytré telefony, jejichž prodeje tvoří naprostou většinu trhu s mobilními telefony.

Základním úkolem ransomwaru je odepřít uživateli přístup k jeho zařízení a za opětovné obnovení funkčnosti vyžadovat zaplacení jisté finanční částky. V některých případech ransomware kromě samotné blokace PC či tabletu vyhrožuje i smazáním všech dat nebo předáním osobních údajů uživatele policii pod pohrůžkou zahájení trestního stíhání.

Smartphone v roli osobního lékaře

Americký gigant IBM slibuje, že se ve velmi blízké době můžeme těšit na pohodlí spojené s nepřetržitou lékařskou péčí. Podle IBM budou nové smartphony 24 hodin denně shromažďovat údaje o zdravotním stavu svých majitelů a obratem je sdílet s lékařem, který tak bude moci okamžitě stanovit diagnózu pacienta.

Jedním dechem navíc IBM dodává, že sdílení dat s lékařem bude pouze zlomkem celé revoluce ve zdravotnictví. Technologické společnosti údajně již nyní vyvíjejí chytré telefony s biosenzory, které budou schopny provádět plnohodnotná zdravotní vyšetření. Mobilní telefon bude umět nejen změřit aktuální hladinu cukru v krvi, ale též svého majitele upozorní na objevené symptomy chřipky či jiných onemocnění.

Již od roku 2009 se Apple pokouší jako základní platformu těchto nových technologií prosazovat svůj iPhone. V současné době ale již není zdaleka sám, kdo má o byznys spojený s moderním zdravotnictvím zájem. Dosud neochvějnou pozici Applu tak začínají ohrožovat ostatní hráči na poli mobilních technologií.

Pracovní technologie přestanou frustrovat a začnou bavit

Většina lidí je natolik frustrovaná z přetechnizovaného pracovního prostředí, že si absolutně nedokáže představit jakoukoli změnu. Již letošní rok by se ale dle IT odborníků měl v oblasti pracovních technologií nést ve znamení zásadních inovací. Stále rozšířenější budou spolu s tablety i počítačové programy přizpůsobené dotykovému ovládání. Nejen nudná a nepohodlná práce s tabulkami se tak změní v hru a každodenní rutinní práce bude mnohem zábavnější než dosud.

Očekáván je i další růst počtu společností, které svým zaměstnancům umožní využívat virtuální pracovní plochu. Pro přístup k materiálům uloženým v počítači v kanceláři tak bude stačit internet a mobilní telefon nebo tablet, o vše ostatní se postará takzvaný cloud computing.

Vegetariánské maso se dočká masivního rozšíření, hodnota producentů poroste

Producenti vegetariánských potravin se celou věčnost pokoušejí vyrábět potraviny, jež by byly schopny svým vzhledem i chutí nahradit maso. Veškeré snahy ale prozatím nebyly ničím jiným než pouhou hrou s rostlinnými proteiny, navíc nepříliš úspěšnou.

Nizozemští vědci ale nyní objevili technicky dokonalý způsob, jak zajistit vysokou produkci masa i bez zabíjení zvířat. Jejich technologie je schopna za pomoci pouze několika málo kmenových buněk v laboratoři doslova vypěstovat plnohodnotný karbanátek.

Pozorní investoři již samozřejmě velký potenciál vegetariánských potravin zaregistrovali a zareagovali svými vstupy do společností vyrábějících masové náhražky z rostlin, jež jsou svojí chutí, vhledem, nutričními hodnotami i gastronomickou využitelností naprosto shodné se skutečným masem. Takovými společnostmi jsou například dosud nenápadné Sand Hill Foods nebo Beyond Meat.

Za povšimnutí jistě stojí, že za vznikem druhé jmenované společnosti stojí spoluzakladatelé Twitteru Ev Williams a Biz Stone. Beyond Meat se dokonce již letos chystá zahájit produkci vegetariánského kuřecího masa založeného na rostlinné bázi, které má být jako první na světě naprosto k nerozeznání od opravdového kuřecího masa.

Technologické inovace, které změní naše životy
Čeká nás éra kognitivních technologií. Společnost IBM již tradičně nabídla svůj výhled na technologické inovace, mají potenciál změnit způsob práce, života i komunikace lidí během příštích pěti let. Počítače, telefony a další zařízení měly mít lidské smysly.

Zdroj:
Business Insider
Technologie
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Mobilní telefony
Přestat sledovat
Výhled na rok 2013
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat