7 investičních rad pro začátečníky

Termín investování stále vyvolává v českých domácnostech obavy, je spojováno s pojmy jako pokles, riziko, složitost, potřeba velkých částek a podobně. Obavy lze přitom v mnoha případech pragmaticky vyvrátit, nebo alespoň uvést na správnou míru.

Například riziko je spojeno s příležitostí a k rozumnému investování stačí pětistovka měsíčně. To ale ke zvýšení angažovanosti domácností nestačí. Velkou roli hrají emoce, které jsou spojeny s důvěrou. S důvěrou v instituci, která nás vyzývá k tomu, abychom se dokázali o sebe v dlouhodobějším horizontu postarat, ale také k poradci, kterému peníze svěřujeme.

Kapitálový trh je pestrý a rozmanitý svět. Z jeho potenciálu lze těžit i bez dokonalé znalosti jeho fungování, stejně jako nemusíte znát tajemství oceánu, abyste se dokázali těšit z rybiček v akváriu. Proto byly již v 18. století vytvořeny investiční fondy, jež dodnes pomáhají lidem méně znalým a netoužícím vstoupit do tohoto prostředí, stát se experty na investování a vytěžit z něj to podstatné, tedy zhodnocení peněz. Dobrých rad není nikdy dost, snad vám následujících sedm pomůže k lepší orientaci.

1. Investujte peníze, které můžete postrádat

Do investování byste měli směrovat peníze, které vlastně nepotřebujete, bez nichž se nějakou dobu obejdete. Váš cíl je tyto prostředky zhodnotit. Měli byste však být připraveni i na možnost, že se vám to nepodaří, že o část z nich přijdete. Je to vhodné i z psychologického hlediska, protože budete při třeba jen dočasném poklesu kapitálových trhů klidnější a nebudete dělat zbrklé kroky v podobě nevýhodných prodejů. Pozor, nemusíte zvažovat jen peníze, které máte k dispozici nyní, a uvažovat o jednorázové investici – při dodržení určitých pravidel může pravidelné investování nabídnout vyšší zhodnocení.

2. Chcete se v případě nutnosti rychle dostat k penězům?

Doba, za kterou se lze dostat k investovaným prostředkům, by sice u dlouhodobějšího zhodnocování neměla být tak podstatná, ale zvážit byste ji měli. Počítejte ale určitě při délce investice s roky, ne měsíci. Stát vás za takové uvažování odmění tím, že po tříletém investování po vás nebude chtít zdanit dosažený výnos. Rychlost ukončení investice ale může být podstatná. U většiny podílových fondů se dostanete k hotovosti v řádu dnů, raději se ale o tom ujistěte hned na začátku.

3. Udělejte si představu, kolik byste chtěli investováním vydělat

Tato rada možná zní začátečníkům v oblasti investování zvláštně. Každý chce přece vydělat co nejvíce. Jenže vyšší výnos je prakticky vždy spojen s vyšším rizikem, že můžete peníze i prodělat. Zvažte to a nechte si od bankovních poradců vypracovat investiční dotazník. Pomocí něj zjistíte, zda třeba neupřednostňujete raději menší zhodnocení s nízkým rizikem prodělku. I takové investice existují.

4. Měnové riziko působí na obě strany

Před výběrem konkrétního fondu se musíte rozhodnout, v jaké měně chcete investovat, protože i na trhu v České republice je nabídka fondů v různých měnách. Vedle očekávaného vývoje na kapitálových trzích proto zvažte také budoucí kurz koruny. Na investici lze totiž tratit, i když kapitálové trhy posílí. Platí to ale i naopak – investice v eurech může při oslabení koruny přinést větší zhodnocení, než jste očekávali.

5. Pokud jste lekaví, zpozorněte

Jednou z vlastností kapitálového trhu je častá změna kurzů akcií i dalších investic, což vyvolává značný tlak na nervy nezkušeného investora. Pokuste se na to připravit alespoň teoreticky. Před investováním se podívejte, jak se vyvíjely ceny v minulosti, jak velké propady kurzů nastaly, a jak následně hodnota vyskočila nahoru. Pokud poté budete tušit, že dočasné poklesy cen nezvládnete, nejste správný typ pro sice výnosnější, ale přece jen rizikovější investice.

6. S výběrem si nechte poradit

Předchozí kroky lze učinit zcela samostatně. Existuje však velká šance, že nezvážíte vše opravdu důsledně. Nejen proto je vhodné vyhledat investičního poradce, kterému budete důvěřovat a který z vás veškeré potřebné informace "vytáhne", a následně doporučí, čemu byste se měli vyhnout, na jaké investice se naopak zaměřit a podobně. Základem je široká nabídka investičních možností, ze kterých je možno vybírat a nechat si poradit konkrétní fond či investici. Penzijní spoření nebo životní pojištění je v současnosti většinou také investicí.

7. Pro aktivní řízení investic potřebujete podmínky

Přestože možná plánujete, že se nebudete investicemi průběžně příliš zabývat, je vhodné připravit se na to, že svůj názor změníte a budete chtít přesně a včas vědět, co se s vašimi penězi děje. Zvolte si proto poradce, který vás bude informovat nejen o aktuálním stavu vašich investic, ale i očekávaném budoucím vývoji. Umožní vám rychle se přizpůsobit nové situaci a nebude vám tajit, kolik vás úprava portfolia, tedy další nákupy a prodeje, bude stát.

Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat