12 let IPO na pražské burze: Příběhy úspěchu i zklamání

Historie IPO na pražské burze je poměrně krátká. Akcie se na burzu v Praze totiž původně dostaly cestou kupónové privatizace, a tak si investoři na první velkou veřejnou nabídku museli počkat až do roku 2004. Ani o dekádu později nelze říci, že by se s primárními emisemi v Praze roztrhl pytel. Naopak, debutanti by se téměř dali spočítat na prstech jedné ruky. Každou novou společnost, jako byla naposledy Kofola a nyní snad GE Money Bank (vzhledem k velikosti firmy by šlo o skutečně zajímavý titul), proto provázejí dychtivá očekávání.

Historicky první primární emisí v České republice byla v roce 1997 Software602, jenže tento titul se objevil na mimoburzovním trhu RM-Systém a šlo o velice malou společnost. Skutečně prvním a velice úspěšným debutantem na BCPP tak byla až farmaceutická společnost Zentiva v roce 2004.

IPO na pražské burze

Firma Rok Hodnota emise
Zentiva 2004 5,2 miliardy Kč
ECM 2006 2,2 miliardy Kč
Pegas Nonwovens 2006 3,8 miliardy Kč
AAA Auto 2007 1,1 miliardy Kč
VGP 2007 1,3 miliardy Kč
NWR 2008 41,5 miliardy Kč
Fortuna 2010 1,9 miliardy Kč
E4U 2011 0,1 miliardy Kč
Pivovary Lobkowicz 2014 0,4 miliardy Kč
Kofola ČS 2015 0,765 miliardy Kč

Úspěšné příběhy

Zentiva

Zentiva si na trh přišla pro více než 5,5 miliardy Kč. Akcie se prodávaly pouze institucionálním investorům, úpisu se tedy nemohli zúčastnit drobní investoři. Zentiva prodala 11,5 milionu akcií při upisovací ceně 485 Kč za kus. Investorům se nákup akcií Zentivy vyplatil. V roce 2009 byly cenné papíry Zentivy po ovládnutí strategickým investorem Sanofi Aventis staženy z burzy. V té době stála jedna akcie firmy 1 067 Kč. Za pět let tak akcie přidaly přes 120 %.

Pegas Nonwovens

Na úspěch Zentivy se pokusilo navázat několik firem. Dva roky po Zentivě debutoval na burze výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Svou vstupní investici do firmy se na burze rozhodl zhodnotit fond rizikového kapitálu Pamplona Capital, který byl majoritním vlastníkem akcií Pegasu. Na burze se prodávaly staré i nově vydané akcie firmy. Celkem šlo o více než 50% balík akcií (včetně následné opce), dohromady za 3,8 miliardy Kč. Jedna akcie v době IPO stála 27 eur (v té době 749 Kč), úpis probíhal nejen na pražské, ale i na varšavské burze. Deset procent akcií bylo určeno pro drobné investory v Česku a Polsku.

Přestože se akcie Pegasu během finanční krize propadly, nyní stojí kolem 800 korun. Firma úspěšný podnikatelský i burzovní příběh. Společnost relativně nedávno spustila novou výrobní linku v Egyptě a plánuje další expanzi. Byznys společnosti, která vyrábí materiály pro hygienické textilie jako dětské pleny nebo dámské vložky, je stabilní a mezi analytiky jsou akcie Pegasu dlouhodobě oblíbené.

Fortuna

Podařeným IPO byla i emise sázkařské společnosti Fortuna. Podíl ve firmě prodávala investiční skupina Penta, která je dosud většinovým akcionářem společnosti, hodnota emise byla necelých 1,5 miliardy Kč a jedna akcie se upisovala za 105,5 Kč. Primární veřejný úpis měl úspěch, po krátkém zaváhání vystřelily akcie Fortuny vzhůru. Nyní se obchodují za asi 90 Kč.

Pivovary Lobkowicz

Upisovací cena lehce nad 160 Kč v květnu 2014 se po roce a půl díky relativně stabilnímu růstu přeměnila v aktuálních více než 200 Kč. Nový majitel akcie odkupuje, volně obchodovaný podíl ve společnosti je tak již naprosto minimální.

Noční můry investorů

NWR

Vůbec největší IPO v historii pražské burzy uskutečnila v roce 2008 těžařská společnost NWR, mateřská firma české OKD, kterou spoluvlastní miliardář Zdeněk Bakala. Premiéra NWR na burze patřila k nejsledovanějším. Hodnota emise se vyšplhala nad 40 miliard Kč, akcie byly kromě Prahy uvedeny i na londýnskou a varšavskou burzu.

Prvotní fázi všeobecného nadšení a růstu ceny akcií přerušila finanční krize. Z původních 457 Kč se akcie propadly až na méně než 10 haléřů. Velkou roli v tom hrál především propad cen uhlí, který se významně projevil v hospodaření firmy. Firma se potýkala s dluhy a prošla restrukturalizací. V roce 2016 z jejích struktur definitivně odešel Zdeněk Bakala, firma jedná s vládou o budoucnosti těžby na Ostravsku, mluví se o možném převzetí OKD ze strany státu i dalších variantách.

ECM, AAA Auto

Další dvě firmy, jež v posledních letech debutovaly, tedy realitní ECM a síť autobazarů AAA Auto, již na burze nejsou. První z nich sestřelila finanční krize, síť autobazarů se její majoritní vlastník Anthony Denny rozhodl z burzy stáhnout. Později ale AAA prodal a nový majitel akcie vykoupil za 93,1 Kč za kus.

Slovak Telekom

Pražská a bratislavská burza se měly v květnu 2015 po čase dočkat nového titulu. Téměř polovinu akcií slovenského mobilního operátora Slovak Telekom plánovala na trh uvést slovenská vláda. V den, kdy měla být zveřejněna prodejní cena akcií firmy, ale Slovensko couvlo a IPO zrušilo. Podíl nakonec od Slovenska odkoupil Deutsche Telekom za 900 milionů eur.

Do Prahy, ale ne tak docela

Kurzový lístek pražské burzy rozšířily i další firmy, nešlo však o IPO. Akcie těchto firem se již před vstupem do Prahy obchodovaly na nějaké jiné burze. V Praze se pak začaly obchodovat jejich akcie, které byly už obchodované jinde, nebo šlo o emisi dalších akcií. Mezi tyto společnosti patří Erste Group Bank, Orco, CME, VIG nebo naposledy Stock Spirits. Dříve populární byl dnes již ukončený listing akcií KIT digital.

Vstup zbrusu nové firmy je pro pražskou burzu svátek. BCPP se snaží lákat nové firmy, ale příliš se jí to nedaří. Když už to vypadalo, že by mohla být úspěšná, přišla finanční krize a společnosti od vstupu na trh odradila. V ČR je stále mnohem oblíbenější financování pomocí úvěrů než prostřednictvím kapitálového trhu. Řadu firem odrazuje i složitá administrativa.

Pražská burza
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat