12 společností, které ovládají technologický sektor

Technologické firmy v poslední době táhnou celý akciový trh a některé z nich patří mezi největší na světě. V nejbližší době se to nejspíše nezmění. Které společnosti mají v této oblasti největší slovo a proč se jim tak daří?

Sektor informačních technologií jen letos v USA přidal téměř 20 % a 6 z 10 největších amerických společností podle tržní kapitalizace patří právě do tohoto odvětví (podle GICS). První čtyřka dokonce v tomto hodnocení má před ostatními výrazný náskok a teprve nedávno poznal vítěze souboj o první firmu s tržní kapitalizací přes bilion dolarů.

V následujícím tuctu firem jsou rovnoměrně zastoupeny softwarové i hardwarové firmy (pokud je tedy Apple poskytovatelem hardwaru a IBM poskytovatelem softwaru) a většina z nich nabízí nějaký produkt, který má na trhu dominantní postavení a generuje velkou část příjmů dané společnosti. Apple má iPhone, který způsobil revoluci, Microsoft má operační systém, který sice nebyl první svého druhu, ale je stále dominantní, stejně jako Google neměl první vyhledávač, ale nyní dominuje.

Všechny společnosti zároveň investují do nových technologií, které je i v rychle se měnícím světě mohou udržet na vrcholu. Není sice jisté, že tyto firmy budou na špičce i za pár let, ale vzhledem ke zmiňovaným investicím a dostatečnému množství peněz vlastně ani nemusejí být příliš inovativní, protože si mohou novinky jednoduše koupit. V určitých případech mohou některé z uvedených společností koupit jiné formy ze seznamu, přežijí zkrátka jen nejsilnější.

1. Apple

Největší společnost podle tržní kapitalizace, která na začátku srpna překonala hranici jednoho bilionu dolarů. Jednoznačným tahounem jejího úspěchu je iPhone, který zajišťuje přes polovinu příjmů. A ačkoli musí bojovat se Samsungem o pozici nejprodávanější značky, co do tržeb představuje iPhone (i díky cenové politice) více než polovinu celosvětových tržeb z prodejů smartphonů.

Výsledky společnosti v posledních čtyřech kvartálech překonávaly očekávání investorů, tržby rostly dvoucifernou procentuální měrou. Problémem může být zavádění cel. Dlouhodobě však ceně titulu pomáhá samotná firma masivními odkupy, takže Apple již překonal většinu cílových cen na letošní rok.

Příštím impulzem by mělo být představení nových produktů včetně telefonů 12. září. Když navíc firmě pomůže jeden z nejznámějších investorů na světě (kromě toho, že sám nakupuje akcie Applu ve velkém) tím, že již tak drahý hlavní produkt nazve "ohromně podceněným", akcie mohou dále letět vzhůru (a to Warren Buffett chytrý telefon ani nepoužívá).

2. Amazon

Internetový prodejce jednu dobu působil tak, že by mohl předběhnout Apple v honbě za bilionem dolarů tržní kapitalizace. To se sice nepovedlo, ale zaměřením na růst a služby zákazníkům se mu povedlo obrátit maloobchodní sektor naruby. Firma přitom (již) není pouze maloobchodníkem, Echo má 80% podíl na trhu s hlasově ovládanými zařízeními, cloudová služba Amazon Web Services vygenerovala v roce 2017 příjmy 17,5 miliardy dolarů a firma si hodně slibuje také od VOD služby Amazon Prime, která by mohla konkurovat Netflixu nebo HBO.

Také Amazonu se již dávno podařilo překonat letošní cílové ceny stanovené analytiky, a to i díky tomu, že se mu v posledních dvou čtvrtletích poměrně výrazně podařilo překonat očekávání. Na konci srpna stál titul přes 2 000 USD, od té doby ale cena korigovala.

3. Alphabet

Mateřská společnost nejznámějšího vyhledávače vlastní také YouTube, největší platformu pro streaming videa, která přiláká zhruba 36 % všech výdajů na on-line reklamu v USA. Společnost také hodně investuje do obnovitelných zdrojů energie. za poslední čtyři kvartály ale překonala odhady trhu jen dvakrát. Na rozdíl od prvních dvou firem zaznamenal titul svůj letošní vrchol již v červenci, cílové ceny ze začátku roku ale také nechal dávno za sebou.

4. Microsoft

Microsoft svádí boj s Amazonem a IBM o post největšího poskytovatele cloudových služeb, což se mu daří, protože zaznamenal meziroční nárůst tržeb o 93 %. Dobře pokračují také prodeje herní konzole Xbox a notebooku Surface. Letošní srpnové maximum na ceně přes 111 USD za akcii je nad cílovými cenami ze začátku roku a společnosti se daří překonávat odhady analytiků.

5. Facebook

Společnost bojuje s problémy v oblasti ochrany dat uživatelů, což se projevilo ve výsledcích firmy a následném propadu ceny akcií, zejména ve druhé polovině července, když titul zaznamenal rekordní propad tržní kapitalizace přesahující 100 miliard dolarů za jeden den. Firma je však stále na druhém místě v poskytování on-line reklamy. Od té doby titul ztrácí, k průměrné cílové ceně ze začátku roku má hodně daleko. Výsledky za třetí kvartál mohou být pro společnost zásadní, alespoň z hlediska důvěry investorů.

6. Intel

Přední výrobce čipů letos čelí problémům se spolehlivostí svých nejdůležitějších produktů a nepomáhá mu ani zavádění nových cel. Firma se nákupy jiných společností snaží rozšiřovat portfolio služeb o umělou inteligenci a chce se prosadit také v oblasti výroby flash pamětí, což jsou segmenty, které mají na rozdíl od klasických počítačových procesorů světlejší budoucnost. Cena akcií však z červnového vrcholu na 57 USD klesá, a to přesto, že se společnosti daří překonávat odhady analytiků.

7. Cisco Systems

Společnost svého postavení dosáhla díky růstu v oblasti síťových komponent a routerů, nyní ale ve velkém investuje do jiných segmentů, které by jí pomohly rozšířit pole působnosti. Firma hodně investuje do rozvoje a výzkumu v oblasti strojového učení, umělé inteligence a analýzy dat, což by jí mělo zajistit stálý růst i do budoucna. Problémem společnosti jsou v poslední době odchody vysoce postavených manažerů, což není dobrý signál pro investory, firmě se ale stále daří růst a překonávat očekávání.

8. Oracle

Gigant v oblasti správy databází letos neprožívá nejlepší časy, alespoň z pohledu investorů. Cena v březnu zaznamenala největší propad za pět let poté, co výsledky firmy v cloudovém byznysu nenaplnily očekávání analytiků. Stejné to bylo v polovině června, z čehož se ale firma dokázala vzpamatovat. Společnost se snaží vylepšit své výsledky aktivitou v oblasti blockchainových řešení, hodně ale bude záležet na výsledcích reportovaných ve druhé polovině září. Celkově se firmě daří překonávat očekávání, ale slabé výsledky v jádrovém byznysu stojí za tím, že má cena akcií daleko k vrcholu z letošního března i cílovým cenám ze začátku roku.

9. Nvidia

Výrobce grafických čipů těžil v posledním roce z růstu popularity kryptoměn, tato horečka ale postupně upadá. Firma se tak musí více zaměřit na oblasti, které jí pomohou udržet růst, jako jsou herní počítače (na trh míří nová generace grafických karet, která může být v tomto směru menší revolucí), autonomní řízení, umělá inteligence a zejména datová analýza pro velké poskytovatele cloudových služeb. Společnosti se zatím daří překonávat očekávání analytiků a letošní maximální cena z konce srpna již byla nad cílovými cenami ze začátku roku. Mnohé se bude vyvíjet od čísel za třetí čtvrtletí.

10. IBM

S akciemi nejstarší firmy v seznamu se obchoduje již od roku 1911. po Amazonu má nejvyšší počet zaměstnanců, ale oproti svému mladšímu kolegovi má trojnásobný čistý zisk na zaměstnance. Přestože jde o nejstarší společnost, je jedním z lídrů v tak mladém odvětví, jako jsou blockchainová řešení pro finanční instituce a podobně. To jí v případě rozšíření technologie dává dobrou pozici do budoucna.

11. Texas Instruments

Druhá nejstarší firma na seznamu, která vznikla již v roce 1930, vyrábí a prodává analogové i digitální integrované obvody do širokého spektra produktů, o nichž lidé často ani nevědí, že něco takového obsahují (například sporáky nebo pračky). Budoucnost společnosti se dnes soustředí na automobilové a průmyslové trhy, kde v příštím desetiletí poroste poptávka po senzorech a jiných typech čipů. Společnost pravidelně reportuje dobré výsledky, ale doplácí na špatnou situaci na trhu s čipy (podobně jako Intel), takže současná cena je pod lednovým maximem i cílovkami analytiků ze začátku roku.

12. Broadcom

Společnosti sice na začátku roku nevyšel pokus o nepřátelské převzetí společnosti Qualcomm, protože se prezidentu Trumpovi zdálo, že je ohrožena národní bezpečnost. Firma se sídlem původně v Singapuru se pak přestěhovala do USA a i bez Qualcommu měla v oblasti výroby polovodičů využívaných v bezdrátových sítích a průmyslových odvětvích vysoký podíl. Firmě se daří reportovat výsledky nad očekáváním, ale cena akcií je daleko od lednových maxim, částečně i kvůli špatné reakci investorů na další akvizici, konkrétně společnosti CA Tehnologies.

Zdroj:
247wallst.com
Technologie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Cisco Systems
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat