20 let akciového trhu v ČR: Obchodování s cennými papíry je v hluboké krizi

Pražská burza slaví 20 let od zahájení obchodování. Je však možné, že se právě po 20 letech dějiny pražské burzy uzavřou. Její šéf Petr Koblic nedávno prohlásil, že za 5 let značka "pražská burza" nebude existovat. V pondělí řekl, že obchodování s cennými papíry je v hluboké krizi. Může za to prý regulace.
Na tvrdou regulaci si stěžují i obchodníci s cennými papíry. Podle nich vede jen k tomu, že obchodníci nedosahují zisků a klienti musejí platit vysoké poplatky.
Lidé se tak do investování nehrnou. Velkou hrozbou jsou podle obchodníků také finanční zprostředkovatelé, které označují jako "časovanou bombu".
Diskuzi o stavu a budoucnosti kapitálového trhu v Česku jsme sledovali živě na Twitteru Investičního webu.
Na začátku 90. let se obchodovalo na burze v Praze s několika stovkami firem. Nyní se obchoduje s 28 akciemi, více než 90 % obchodů ale připadá na čtyři tituly - ČEZ, Erste Group Bank, Komerční banku a Telefóniku.
Burza, kterou koupili před několika lety Rakušané, v současnosti vede jednání o sloučení s burzou ve Varšavě.
Na akci k příležitosti 20letého výročí obchodování v Praze vystoupili šéf pražské burzy Petr Koblic, generální ředitel brokerjetu ČS Jiří Vyskočil, předseda představenstva firmy CYRRUS Martin Kozumplík, člen dozorčí rady společnosti Atlantik FT Daniel Drahotský, předseda představenstva Colossea Štěpán Pírko, risk manažerka BH Securities Markéta Burešová, hlavní investiční stratég CYRRUSu Marek Hatlapatka, ředitel klientské divize Fio banky Marek Polka, makléř z Patrie Direct Petr Žabža a předseda představenstva RSJ Libor Winkler.