25 akcií pro dlouhodobé investory (1. část)

Krátkodobá investiční doporučení působí atraktivně a obchodníky jsou vyhledávaná, mnozí zkrátka chtějí rychle vydělat. Jenže investování do akcií je dlouhodobá záležitost, a proto je lepší vybírat tituly, u kterých není potřeba řešit každý cenový výkyv a lze je držet bez většího stresu v horizontu let.

Akciové trhy kolísají. Není to prostředí pro někoho, kdo si začne rvát vlasy při každém výkyvu cen špatným směrem. Za kolísáním mohou stát různé faktory, a to jak makroekonomické, tak specifické pro danou firmu. Dlouhodobí investoři ale na tyto pohyby nehledí. Právě pro ně je určeno 25 akcií, které i přes možné výkyvy, jež trhy čekají, mohou během příštích několika let zaznamenat vysoké výnosy. Toto je první pětice.

Apple

Společnost s nakousnutým jablkem ve znaku je nyní největší veřejně obchodovanou společností na světě díky milionům prodaných iPhonů, iPadů a Maců. Tento segment trhu je však již výrazně nasycen (kdo chtěl iPhone, již jej má). Nemusí to být až tak velký problém, protože firma se začíná měnit na poskytovatele softwaru a služeb (iCloud, Apple Music, Apple Pay, App Store), které fungují v jejím ekosystému iOS.

Příjmy ze segmentu softwaru jsou výnosné a předvídatelné (většinou jde o předplacené služby), což firmě vedle vyšších zisků přináší také předvídatelnější příjmové toky. Akcie Applu jsou stále relativně levné (forwardové P/E 16) a firma má dostatek peněz na to, aby mohla svou atraktivitu pro investory zvyšovat pomocí dividend, akvizic a zpětných odkupů akcií.

Axon Enterprise

Axon je sice méně známý než Apple, ale prochází podobným přerodem z prodejce hardwaru na poskytovatele softwaru. Firma (původním jménem Taser International) vyráběla tasery a jiné vybavení pro orgány činné v trestním řízení po celém světě. Kromě toho firma vyvíjí kamery a také nabízí cloudová řešení, která pomáhají ukládat a analyzovat údaje.

Právě v kamerách a cloudových řešeních firma viděla budoucnost a po přejmenování na Axon nabídla všem policistům v USA kamery zdarma s cílem získat rozhodující podíly na trhu právě s kamerami a cloudovými službami. Tah se firmě vyplatil, získala mnoho nových zákazníků. Vzhledem k tomu, že policejní složky po celém světě mají zastaralou výbavu, má Axon na trhu dobrou pozici. Možná i díky tomu letos vydělal investorům přes 100 %.

Adobe Systems

Další firma, která využila možností cloudu a přeorientovala se z prodeje pevných řešení na sdílený software. Výsledkem je situace, kdy klienti platí pravidelně za něco, za co v minulosti platili pouze jednou. Zákazníci to sice nenesou příliš dobře, ale pro firmu je pozitivní, že stále jsou ochotni platit, zejména díky dominantnímu postavení Adobe na trhu.

Vzhledem k tomu, že trh, na němž firma působí, neustále roste, má Adobe dobře našlápnuto na velice dlouhou dobu (že ji ještě nenakoupil Warren Buffett, že?), její akcie za poslední rok přidaly asi 70 %.

Amazon

Tento seznam by byl bez Amazonu nekompletní. Podle kritiků společnosti je její největší slabinou ocenění (P/E 200), ale to je problém již několik let. Popravdě řečeno, titul je levnější než před pěti lety (tehdy P/E bylo zhruba 1 000). Je ale také fakt, že firma generuje obrovské tržby při poměrně slabých ziscích.

Na druhou stranu ale Amazon zatím nespěchá s investicemi, protože to nepotřebuje. V budoucnu přitom základ v podobě vysokých tržeb může přerůst ve velké zisky, což by omlouvalo současné ocenění. Amazon patří mezi nejrychleji rostoucí firmy v oblastech s velkým potenciálem, což z něj dělá nadále zajímavou dlouhodobou příležitost.

Alibaba Group

Ani Alibaba Group v seznamu nemůže chybět. Firma je Amazonem Asie, kde má dominantní postavení. Také se snaží prosadit v cloudovém byznysu. Vedle toho Alibaba vytváří velký tlak na provozovatele kamenných obchodů v různých odvětvích.

Díky tomu jde o podobně růstový příběh jako u Amazonu, ale s tím, že Alibaba je na tom nyní díky rychlému růstu spotřeby v Číně ještě lépe než její americký konkurent. Tento růst by měl pokračovat i v dalších letech a rozšiřovat se do dalších částí jihovýchodní Asie. Dalším faktorem, který hraje Alibabě do karet, jsou vysoké marže. Ty společně s rychlým růstem znamenají, že se bavíme o jedné z potenciálně nejúspěšnějších firem pro další roky.

Zdroj:
InvestorPlace.com
Investiční doporučení
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Alibaba
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
21. 1. 2022 12:20
První obětí války je pravda. Situace v Kazachstánu toho může být (dalším) příkladem
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Kazachstán
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
21. 1. 2022 10:21
Jakobsen (Saxo Bank): Rozvíjející se trhy včetně střední a východní Evropy mohou mít s koncem…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
21. 1. 2022 6:41
Petr Šrámek (Longevitytech.fund): Toto jsou zajímavé firmy z portfolia našeho fondu private equity,…
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Zdravotnictví a zdravotní péče
Přestat sledovat
20. 1. 2022 10:21
Budinský (VŠFS): Inflace v Česku může být i dvojciferná, podstatné ale bude, jak dlouho budou ceny…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat