3 akcie firem, které porážejí odhady

Více než tři čtvrtiny firem zahrnutých v indexu S&P 500 překonaly ve 4. čtvrtletí 2009 odhady analytiků na úrovni zisku. Více než 40 procent z nich odhady překonalo ve všech čtyřech posledních čtvrtletích. Buď se tedy americkým firmám nečekaně daří, nebo se ty odhady dají hodit do koše.

A nebo platí třetí možnost – je to celé trochu hra. Podle mnohých totiž firmy ovlivňují jak analytiky, tak své hospodářské výsledky. Analytici totiž vycházejí (kromě stavu ekonomiky a podobně) z hodně konzervativních výhledů samotných firem. A firmy samotné pak ve svých výsledovkách mohou některá čísla hezky "zaobalit".

Firma totiž mohou vždy alespoň pár centů v zisku na akcii někde "sehnat". Mohou například omezit výdaje na výzkum, případně využít volnou hotovost na zpětné odkupy akcií (tím ubude akcií mezi akcionáři a zisk se rozděluje mezi menší počet akcií). Investoři často "zahazují" akcie, které nesplní očekávání zisku, a to je dobrý důvod pro manažery firem, aby podnikali podobné kroky.

A investoři rádi vidí překonané odhady. Podle průzkumů právě firmy, které vydělají "nečekaně" hodně, následně překonají výkonnost celého trhu pravděpodobněji než akcie, které odhady nesplnily. Trh ovšem není takový hlupák, a tak společnosti, které překonají odhady jen těsně, a přitom omezují své náklady na výzkum a reklamu, mají spíše tendenci oslabit.

Tři uvedené firmy – Caterpillar, Western Digital a Textron – však patří mezi ty, které překonávají odhady zisků bez toho, aby omezily svůj produktový a marketingový rozvoj. Překonaly odhady zisku alespoň o 20 procent ve všech čtyřech předchozích čtvrtletích (nebo vykázaly zisk při očekávané ztrátě).

Caterpillar

Odhady zisku ve 4Q09 překonal o 46 %

Před rokem se recese zdála být trojnásobnou hrozbou pro známého výrobce těžké techniky. Světový pokles stavební výroby rapidně snížil poptávku po bagrech a dopravnících. Snaha prodejců o vyprodání zásob zasáhla těžce tržby Caterpillaru. Nakonec panovaly také obavy, že část firmy, která spravuje úvěry zákazníků (taková "malá, skrytá banka") vyjde z recese s účtem plným dluhů.

Ukázalo se, že tržby loni opravdu klesly o třetinu. Podle managementu firmy Caterpillar nezažil od Velké deprese horší ekonomické prostředí pro svůj byznys, než byl rok 2009. Firma však zůstala v zisku, zlepšila svou bilanci a nepřestala vyplácet dividendu.

Americká ekonomika dýchá o něco volněji, a obchodníci znovu nakupují do zásoby. To by podle analytiků mělo zvýšit letošní tržby Caterpillaru o 12 procent. Odhadem 60 procent zisku firmy je spojeno s poptávkou po energiích a průmyslových kovech, které mají rozvíjejícím se zemím pomoci ke vstupu mezi ty průmyslové. To dělá z Caterpillaru americkou sázku na rozvoj dalších regionů. Akcie meziročně zdvojnásobily svoji hodnotu a stále generují dividendu 2,6 procenta.

Western Digital

Odhady zisku ve 4Q09 překonala o 36 %

Microsoft na sklonku loňského roku uvedl na trh Windows 7. recenze jsou zatím spíše pozitivní, a tak firmy, které chtěly "přeskočit" kritizovaného předchůdce "Sedmiček" – Windows Vista – budou zřejmě nyní modernizovat svůj hardwarový park.

To by mělo znamenat silný nárůst tržeb společnosti Western Digital, která vyrábí pevné disky a podle analytiků v poslední době získává stále vyšší podíl na trhu. Tržby by měly během fiskálního roku (do začátku července) meziročně vzrůst o 32 procent. Zisk na akcii by se měl více než zdvojnásobit.

Akcie se dnes obchodují na pouhém 6násobku předpokládaného zisku pro rok 2010. Nákupní doporučení jako hrom.

Textron

Odhady zisku ve 4Q09 překonal o 67 %

Textron vyrábí leccos, ale v zásadě jde o výrobce letadel, který fušuje do zbrojního průmyslu a golfového vybavení. Téměř 60 procent loňských tržeb generoval prodej letadel Cessna a vrtulníků Bell. Většina ostatních tržeb pocházela od Textron Systems, která hodně vyrábí pro americkou armádu, a od divize, která prodává vybavení golfovým klubům.

Podobně jako Caterpillar, také Textron má svou finanční divizi, a během krize se snažil bojovat s finančním rizikem. Loni zlikvidoval pohledávky za 3,8 miliardy dolarů a zakončil rok s "pouhými" 7 miliardami pohledávek.

Zisky Textronu se sotva v nejbližší době vrátí na svůj vrchol z roku 2007 (3,40 USD na akcii). Skromnost je nyní v módě spíš než malá firemní a soukromá letadla. Ovšem návrat k nějakým 2 dolarům na akcii během několika let by znamenal zajímavý důvod k nákupu akcie – její současná cena okolo 21 dolarů znamená zajímavé P/E, navíc vyšší zisky by přiměly management zvýšit kdysi velice zajímavou dividendu.

Zdroj:
Smartmoney.com
Světové akcie
Přestat sledovat
Caterpillar
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat