33 let od černého pondělí: Co jsme o něm (také) napsali a jak se (nejen) z něj ponaučit?

19. října 1987 americká burza zažila do té doby bezprecedentní propad, když index Dow odepsal přes 20 %. Na Investičním webu jsme za uplynulých více než 10 let tématu historického propadu trhu věnovali řadu článků. Některé si připomeňte, je v nich totiž možné najít mnoho ponaučení, jakkoli zrovna letošní rok a současná tržní a ekonomická situace na "zábavu" i jako solidní "lekce" stačí samy o sobě.

Co odstartovalo černé pondělí 19. října 1987? Kdo může za den, který se nesmazatelně zapsal do burzovní historie? Odpověď není jednoduchá, nabízí se řada teorií.

Jedna říká, že za krachem, kdy za jediný den ztratil index Dow 22,6 %, byl strmý růst poměru cen akcií vůči ziskům firem. V roce 1985 se poměr P/E pohyboval okolo 8, o dva roky později se přehoupl přes 20 (připadá vám to dnes jako možná příčina krachu úsměvné?). Investoři zkrátka platili za akcie vysokou prémii v očekávání budoucího růstu firemních zisků. Ten však nepřišel, jeho růst totiž zmrazila centrální banka zvýšením sazeb.

Kontroverznější teorie černého pondělí viní počítačové programy, které při pádu cen akcií automaticky spustily nákupy termínových derivátů, tedy futures. Když se nedaří akciím v portfoliu, investor alespoň částečně vydělává na růstu cen futures. To ale pouze přilévalo oleje do ohně, který zasáhl parket newyorské burzy.

Nelze podceňovat ani prvek kreditní krize, kterou ve větší podobě zažily trhy o více než 20 let později, na podzim 2008. Roli sehrála také finanční páka, tedy nákup cenných papírů na dluh. Padající ceny "vyženou" na trh investory, kteří obchodují právě tímto způsobem. Mnoho investorů, kteří nakoupili pomocí vypůjčených peněz, tak při dramatickém poklesu nuceně zavírá pozice a trh opouští.

K tomu všemu na trhu mohly sehrát podstatnou roli lidské emoce. Velké ztráty mohly děsit některé do té doby střídmé hráče, přimět je k prodejním příkazům, což dále vyvolávalo tlak na pokles cen. Jako kdybychom to od té doby nezažili ještě mnohokrát.

ANKETA: Opakování Černého pondělí? Nikdy neříkej nikdy!
Před třiceti lety investoři na Wall Street zažili něco, na co nebyli připraveni a co některé z nich možná straší dodnes. O příčinách a důsledcích Černého pondělí již bylo napsáno mnoho. Na to, zda by se něco podobného mohlo opakovat, případně za jakých okolností, a co by si investoři z historického denního propadu dnes mohli vzít, jsme se zeptali odborníků s dlouhodobými zkušenostmi z finančních trhů.
23 let od burzovního krachu: Dalšího černého pondělí se drobní investoři bát nemusejí, míní investiční experti
října uplynulo 23 let od "Černého pondělí" (Black Monday) na parketu newyorské burzy, kdy index Dow Jones zaznamenal jeden z největších jednodenních propadů v historii. Investiční web se ve spolupráci s ekonomickým serverem iPoint.cz zeptal devíti vybraných investičních profesionálů, zda se "Černé pondělí" může opakovat. Závěr je víceméně jednoznačný - pokud by se burzovní svět točil podle českých investičních expertů, hrozba burzovních krachů by neměla budit drobné investory ze spaní.
Rada 30 let po Černém pondělí: Nebuďte pasivní!
19. října 1987 se akciové trhy zhroutily a investoři čelili šokující realitě. Takzvané Černé pondělí před 30 lety bylo prvním krachem na trhu, z kterého byly obviněny automatické obchodní programy. Ty znamenají vedle výhod také riziko i v roce 2017.
Investorský magazín: Čeká akcie 30 let po Černém pondělí další strmý propad?
Ani nejvyhrocenější geopolitická situace za poslední desítky let neodrazuje investory od sázek na akcie. Trhy si navíc brzy připomenou jedno neslavné výročí. Je ještě bezpečné "být v akciích"? Odpovědět se pokoušejí hosté aktuálního Investorského magazínu. Nechybí ani pražská burza a trochu netradiční pohled na světové měny, závěr jako vždy patří burzovnímu kalendáři na nový obchodní týden.
Mýtus o panice drobného investora
Představme si drobného investora jako (potenciálního) pacienta a finančního či investičního poradce jako lékaře. A do toho zazvoní telefon! Pozor, na lince je novinář!
8 nejčastějších chyb investorů během propadů na trzích
Americké akcie mají podle všeho propad způsobený koronavirovou krizí za sebou, index Nasdaq Composite již dokonce posunul historické maximum. Březnová panika na trzích však připomněla časté chyby, kterých se investoři dopouštějí, když burzovní tabule svítí rudě.
Panika kvůli propadům na trzích je zbytečná, když jste na ně připravení
Pro řadu investorů byl letošní propad cen akcií po mnohaletém býčím trendu první opravdovou zkouškou nervů. Jistě ale ne poslední. Volatilita k životu investora patří a je potřeba ji vnímat jako něco, bez čeho by trhy nemohly existovat. Následující čtyři body vám připomenou, jak k volatilitě a propadům na trzích přistupovat a jak omezit jejich negativní dopady na portfolio.
Doporučené články
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Burzovní almanach
Přestat sledovat
Historie
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat