5 akcií pro rok 2016 s potenciálem 100 %

Akcie, které dokáží zhodnotit na dvojnásobek během jediného roku, by chtěl do portfolia každý. Potenciál velkých a rychlých zisků jde ale ruku v ruce s velkou rizikovostí. Server Motley Fool provedl průzkum mezi svými redaktory a zjišťoval, od kterých akcií v příštím roce čekají mimořádné zisky. Tak pevné nervy a hurá na trh!

Melco Crown

Jednou z nejvíce postižených oblastí trhu byl v poslední době sektor hazardu. Prudký propad aktivity vlivem čínských opatření proti praní špinavých peněz rozvířil vody v celém odvětví. Nejhůře z toho vyšly společnosti, které se příliš spoléhaly na VIP uživatele a jejich velké sázky. Protože má Melco Crown velkou expozici v Macau, jeho akcie značně utrpěly, ztratily zhruba 60 % hodnoty. Většina poklesů plynula z obav, že v Macau už nikdy dojde k oživení hráčské aktivity.

Melco a další konkurenti v reakci na tento vývoj proto přesouvají svou pozornost na atraktivní "masový" trh s "nehazardními" aktivitami, jako jsou nákupy, zábava a další. Otevření rezortu Studio City na Cotai Strip může být důležitým krokem vpřed, pokud chce společnost těžit z nových trendů.

Vzhledem k tomu, jak hluboko se cena akcie propadla, pro zdvojnásobení hodnoty jí aktuálně postačí to, že se vrátí na úroveň, kde byla začátkem roku 2014. Investoři by se měli opět zaměřit na dobré fundamenty a dlouhodobé příležitosti k růstu této firmy.

Keryx Biopharmaceuticals

Běžné akcie zpravidla nezhodnocují na dvojnásobek během jediného roku, takže najít vhodného adepta na raketový růst vyžaduje hledat titul, který aktuálně Wall Street ze všeho nejvíce nenávidí. Do této charakteristiky v současnosti perfektně zapadá Keryx Biopharmaceuticals.

Investičním propadákem je od doby, kdy uvedla na trh svůj první lék Auryxia. Navzdory velkému potenciálu měl lék pomalý start a akcie se stala oblíbeným cílem short sellerů. Pro lepší výkon v roce 2016 ale mluví několik faktorů, které by měly na medvědy přichystat short squeeze. Společnost nedávno oznámila, že jí byl schválen prodej Auryxie v Evropě, kde působí pod značkou Fexeric. Strategii pro vstup do tohoto regionu by měla představit ke konci roku.

Největší akcionář společnosti Baupost Group provedl investici v hodnotě 125 milionů USD prostřednictvím konvertibilních dluhopisů. Společnosti to umožní přístup ke kapitálu, který potřebuje na výdaje na marketing Auryxie. Firma se chystá zvýšit prodeje o 50 % a zároveň snížit náklady, takže má snad již vše, co potřebuje k pozitivnímu cash flow.

Baidu

Čínský vyhledávač je za poslední rok 25 % v mínusu a jeho aktuální i předstihové P/E zůstává pod 25. Vzhledem k pětiletému průměru 54 to naznačuje podhodnocení. Kritici poukazují na růst kapitálových výdajů a snižující se ziskové marže. Společnost investuje do mnoha projektů, jako jsou iniciativy online-to-offline ("O2O"), streamování videa, tržiště s aplikacemi nebo cestovní průvodce. Nižší marže jsou logické, protože jen málo aktivit je možné provozovat s tak tučnými maržemi, jaké má jádrový byznys Baidu.

Ačkoli mnohé investice nyní dopadají na ziskovost Baidu, mohou být tahouny budoucí výkonnosti. Investice do mobilních technologií se například v posledních letech vyplácely. Šéf společnosti Robin Li vysvětluje, proč věří úspěchu e-commerce: "Trh s e-commerce v Číně je sice v otázce nasycení zhruba na úrovni USA, nicméně v USA je růstové tempo 15 % ročně, zatímco v Číně 50 % ročně."

Baidu má hotovostní rezervy více než 12 miliard USD, což jí umožňuje dostatek flexibility k získávání výhodných kontraktů, atraktivních technologií nebo akvizic. Generuje ročně přes 11 miliard USD cash flow a lze očekávat, že její příjmy porostou v následujících měsících o více než 30 %.

PTC Therapeutics

Tato malá biotechnologická společnost je letos v nepřízni investorů a odepisuje zhruba 40 %. Nicméně například Oppenheimer předpovídá, že cena jejích akcií vzroste na čtyřnásobek.

Společnost má opravdu mnoho důvodů k růstu. Pesimismus je spojen především s hlavním lékem Ataluren, který buď zajistí firmě skvělé zisky, nebo ji ponoří do ještě větší ztráty. Ataluren (dříve nazývaný PTC124) se zaměřuje na typ mutace nebo změny v genetickém kódu známý jako nonsense mutace. Jde o chyby v genetickém kódu, které způsobují onemocnění zastavením vytváření důležitého proteinu, například proteinu dystrofinu v případě Duchennovy svalové dystrofie (DMD). Ataluren má potenciál vyléčit základní příčinu onemocnění tím, že způsobí, že buněčný mechanismus překoná tuto mutaci a vytvoří funkční protein. Pokud bude v roce 2016 schválen regulátorem FDA, bude se firma moci pustit do rozvoje léků na další nemoci, jako jsou například vzácné formy cystické fibrózy.

Jejími největšími konkurenty v oblasti léků na DMD jsou Sarepta Therapeutics nebo BioMarin Pharmaceuticals. Dalším projektem PTC je spolupráce s Roche Holding na léku proti spinální svalové atrofii.

Inovio Pharmaceuticals

Inovio vyvíjí vakcíny na žloutenku typu B a C, ebolu nebo chřipku. Dále pracuje na rozvoji imunologických léků, které zlepšují schopnost těla bojovat proti rakovině. Právě na onkologický výzkum klade management největší důraz.

Vlajkovou lodí firmy je nová vakcína proti rakovině děložního čípku VGX-3100. "Očkování funguje na principu genové terapie. Obsahuje části genetického kódu, jež proniknou do buněk a přimějí je produkovat proteiny, které vytrénují imunitní systém k reakci na viry HPV 16 a HPV 18. Právě ty totiž nejčastěji vyvolávají zhoubné bujení," vysvětluje Niranjan Sardesai z Inovio Pharmaceuticals.

Inovio poslední dva roky spolupracuje s Roche a MedImmune. Je možné, že programy rozvoje vakcín mohou brzy přilákat i další partnery. Těžko říci, kteří to budou, ale oblast rakovinné imunoterapie je aktuálně velmi atraktivní byznys a firmy jako Inovio s množstvím probíhajících studií by měly investory do biotechnologií přinejmenším zajímat.

Akcie zatím letos ztrácí kolem třetiny hodnoty, měla by ale být žhavým kandidátem na oživení v příštím roce.

Zdroj:
fool.com
Akciové tipy
Přestat sledovat
Biotechnologie
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2016
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat