6 akciových grafů z USA a varování před zlehčováním inflace

Nasdaq v korekci a hlavní americké akciové indexy jako jeden muž pod svými 200denními klouzavými průměry. Taková je po minulém hluboce ztrátovém týdnu situace na americkém akciovém trhu. To vše před lednovým zasedáním FOMC a vrcholem výsledkové sezóny. Nahlédněme pod pokličku širokých indexů a věnujme pozornost pohledu stratéga, který (již delší dobu) varuje před inflací a hlasy těch, kteří její možné dopady na akciový trh bagatelizují či vykládají tendenčně.

Index S&P 500 spadl pod 4 500 bodů, tedy nejbližší podstatnější podporu, aby pokračoval v rychlém propadu až pod 200denní klouzavý průměr. K případnému odrazu výše mohou samozřejmě přispět oznamované hospodářské výsledky firem (v týdnu mimo jiné Apple nebo Microsoft), zásadní ale může být především ve středu zveřejněný výsledek zasedání FOMC. Část trhu věří, že Fed letos bude poměrně svižně zvyšovat sazby, ta druhá ale vyhlíží (nikoli první) reakci centrální banky na to, že riziková aktiva v čele s akciemi ztrácejí na ceně (a rizika jsou rozvahy běžných Američanů po létech nízkých výnosů z držení "bezpečných" aktiv plné), a tedy minimálně zmírnění jestřábího postoje k měnové politice. Ve středu večer tedy může přijít výrazný tržní pohyb, a to klidně i "severním směrem".

S&P 500 pod 200denním průměrem

V indexu S&P 500 je aktuálně polovina titulů nad svým 200denním klouzavým průměrem. Naposledy jich bylo tak málo na přelomu listopadu a prosince, kdy se tento poměr začal rychle zvyšovat. Nálada z posledních dnů tak optimistický vývoj nesignalizovala, platí ale, že každý "trend" trvá přesně tak dlouho, než platit přestane a nastoupí trend další. Pokles výrazněji pod 50 % tohoto ukazatele šířky trhu by byl každopádně výrazně pesimistickým signálem.

Podíl akcií z indexu S&P 500 nad 200denním průměrem

V rámci indexu Nasdaq 100 je 50% hladina dávno zapomenuta, pod 200denním klouzavým průměrem jsou ceny více než 60 % zahrnutých akcií.

Podíl akcií z indexu Nasdaq 100 nad 200denním průměrem

Index Nasdaq Composite je v korekci. Od svého vzniku v roce 1971 jich dosud prodělal 65, přičemž 24krát následoval i pokles do medvědího trendu (ztráta 20 % z maxima), ve 41 případech zůstalo u korekce. Obrat může přijít kdykoli, momentum z uplynulých týdnů ale naznačuje, že poklesům nemusí být konec.

Nasdaq Composite - poklesy v uplynulé dekádě

V uplynulých letech jsme si zvykli, že i když hlavní indexy ztrácejí, největším firmám v nich zahrnutým se veskrze nadále daří alespoň nadprůměrně. Tentokrát ale jdou s trhem dolů i největší firmy. Netflix, Amazon, Alphabet, Facebook, Apple, NVIDIA i další ztrácejí, přičemž jsou zpravidla zahrnuté ve více indexech, mají největší váhy v řadě ETF a tak dále. Pro tuto chvíli další bod pro medvědy.

AAPL, MSFT, GOOGL, AMZN, NFLX, NVDA

Pokud nicméně patříte ke kontrariánům, nemělo by vaší pozornosti uniknout to, že mezi tradery je nálada ohledně technologických titulů pesimističtější než v březnu 2020, kdy vrcholily výprodeje na akciovém trhu v reakci na nástup pandemie covidu-19. Zdálo by se, že sentiment se již může jedině zlepšovat.

Nálada traderů na Nasdaqu je pesimističtější než v březnu 2020

Pro akciový trh je a bude podstatná politika Fedu. A americká centrální banka v posledních měsících opustila dlouho udržovaný postoj k vysoké inflaci jako k dočasnému jevu, který není potřeba řešit. Čeká se zvyšování sazeb, které (za)hýbe s výnosy dluhopisů a s valuacemi akcií.

Přitom zvýšená inflace nebyla historicky pro americké akcie problém, alespoň ne v prvotní fázi. To se ostatně loni po většinu roku potvrzovalo. Podle Grahama Summerse, stratéga z Phoenix Capital Research, by ale bylo poněkud krátkozraké se konejšit historickými statistikami. A je potřeba vnímat dopady inflace v jejich celé šíři a časovém hledisku.

"Inflace bývá pro firmy zprvu vlastně pozitivní. Společnosti totiž reportují hospodářské výsledky na nominální fázi, nemají důvod je jakkoli očišťovat o inflaci. Dokud se tedy firmám daří prodávat své výrobky a služby dráže (což v ekonomice znamená spotřebitelskou inflaci), jejich hospodářský výsledek roste i ve chvíli, kdy se objemy prodejů nezvyšují. A tak se akciím zprvu daří. Pamatujeme to třeba ze začátku 70. let, kdy inflace naposledy opravdu podstatě začala růst. Tehdy akcie velice rychle posílily o 50 % v době, kdy se inflace postupně vyšplhala na 6,3 %," připomíná Summers.

Dow - silný růst a začátku 70. let

Vztah akciového trhu k inflaci se ale může celkem rychle z lásky změnit v nenávist. Důvodem je růst nákladů firem, který má dříve či později za následek tlak na jejich ziskové marže. To se ve zmíněné historické etapě začalo dít v roce 1973 s elací na 11 % (k tomu letos snad dojít nemusí, ale kdo ví). Akciový trh celkem rychle odepsal 50 %.

Dow - prudký medvědí trend v letech 1973-1974

Podle Summerse se letos nedá vyloučit minimálně podobný scénář. "Náklady firem rostou a marže jsou na historických maximech, takže prostor pro pokles také nikdy neměly větší. Mzdy přitom v reálném vyjádření (po očištění o inflaci) svižně klesají, což je v americké, silně spotřebitelské ekonomice, samozřejmě v delším výhledu problém," varuje stratég.

Vývoj reálných mezd v USA

"Zaměstnanci proto požadují vyšší mzdy, což je pro firmy samozřejmě další problém na straně nákladů. Tlak na marže je pro americké společnosti i jejich akcie samozřejmě brzdou. Takže inflace přestává být pro trh relativně bezproblémovým faktorem a začíná se měnit v silný protivítr pro býčí trend," uzavírá Graham Summers.

Výprodej, panika na trzích, korekce - ilustrační foto
Premium
Obrázek: Profimedia
19. 1. 2022 6:29
Wilson (Morgan Stanley): Výprodeje na akciovém trhu nemusí být u konce, nakupovat byste měli až po těchto dvou signálech

Mike Wilson z Morgan Stanley je dlouhodobě spíše medvědem a nyní je jedním z mála stratégů a Wall Street, kteří pro...

Tištění peněz, tisk peněz, tisk dolarů, dolary, bankovky - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
20. 1. 2022 12:26
Za raketový růst cen akcií může obří bilance Fedu, takže se letos na burzách chystá krveprolití. Nebo snad ne?

Americký akciový index S&P 500 od svého dna v březnu 2009 včetně dividend (ale pozor, bez zahrnutí inflace) teoreticky...

Zdroj:
The Reformed Broker, TOPDOWN CHARTS, Phoenix Capital Research
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomické a tržní indikátory
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
8. 2. 2023 12:32
Novotný (IW) vs. Kovanda (TRINITY BANK): Konec nadvlády dolaru a reset globální ekonomiky
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
7. 2. 2023 12:28
Sýkora & Jaroš (WOOD & Company): Investiční výhled na rok 2023 slibuje příležitosti, peníze nemůžou…
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
4. 2. 2023 20:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Riziková aktiva podporuje pokračující pokles inflace, atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat