6 scénářů vývoje eura po řeckých volbách

Opakované volby v Řecku nemají podle průzkumů jasného favorita. Většina agentur mírně favorizuje levicovou stranu SYRIZA, která by mohla získat až 30 % hlasů. Nová demokracie, tedy největší "proevropská" strana, je však v těsném závěsu. Deutsche Bank sestavila 6 možných scénářů toho, jak by řecké volby mohly svými výsledky ovlivnit kurz eura a dolaru.

Současný kurz kolem 1,25 USD za euro naznačuje, že v něm krajní rizika výsledků řeckých voleb nejsou zahrnuta. Trh se obává držet příliš mnoho krátkých pozic kvůli možnosti politického zásahu evropských autorit na obranu společné měny.

Deutsche Bank doporučuje po řeckých volbách počítat s 6 hlavními scénáři:

1. Proevropská koalice v čele s Novou demokracií dokáže udržet Řecko v eurozóně.

EURUSD: 1,25

Prodejní tlak na společnou měnu budou působit spíše španělské problémy.

2. Proevropská koalice v čele pravděpodobně s Novou demokracií dovede Řecko k odchodu z eurozóny, ale cestou, která rozšíří nákazu do dalších zemí jen v omezené míře.

EURUSD: 1,15

Toto riziko pochopitelně nehrozí jen bezprostředně po volbách. Evropské unii může nějakou dobu trvat, než vyhodnotí řecké vládní škrty jako nedostatečné pro plnění kritérií záchranných balíčků.

3. Proevropská koalice v čele pravděpodobně s Novou demokracií dovede Řecko k odchodu z eurozóny se zpožděním, až ve chvíli, kdy Řecko nebude plnit požadavky Troiky.

EURUSD: 1,10

Ke globální světové nákaze dojde, ale v delším horizontu. Dopady na kurz eura lze v takovém případě jen těžko odhadovat, protože není jasné, k jakým krokům na podporu společné měny by se uchýlily evropské autority.

4. Protireformní vláda vedená SYRIZOU si vyjedná ústupky, aby Řecko v eurozóně zůstalo alespoň do konce roku 2012.

EURUSD: Nejdříve 1,18, později 1,25

Trh nejdříve znejistí a EURUSD v prvních týdnech klesne na zhruba 1,18. Po ubezpečení, že se podařilo kompromis s EU skutečně vyjednat, posílí zpět na 1,25.

Grexit a jeho dopady na ekonomiky zemí střední a východní Evropy
Řecko se s Polskem a Českou republikou nesetkává jen v základní skupině evropského fotbalového šampionátu. Jsou součástí nynější neutěšené evropské ekonomické situace. Jeho případný odchod z eurozóny může odhalit některá zranitelná místa středoevropských ekonomik. Předpokládáme 50-75% pravděpodobnost Grexitu v průběhu příštích 12-18 měsíců. Jak by tato situace dopadla na ekonomiky zemí střední a východní Evropy?

5. Protireformní vláda vedená SYRIZOU dovede Řecko k odchodu z eurozóny, ale ve formě, která nevyvolá globální nákazu.

EURUSD: 1,15

6. Protireformní vláda vedená SYRIZOU dovede Řecko k odchodu z eurozóny, po němž bude následovat globální nákaza.

Bude zapotřebí koordinované akce všech hlavních světových centrálních bank, aby se zabránilo nejhorším důsledkům evropské dluhové krize.

Samozřejmě je ve hře i možnost další patové situace (a některých méně pravděpodobných kombinací), pro zjednodušení je však ve své analýze Deutsche Bank neuvažuje.

Pravděpodobnosti jednotlivých scénářů a odhady kurzu eura 6 týdnů po volbách uvádí následující tabulka:

Údaje z tabulky lze interpretovat tak, že na trhu v současnosti převládají dva hlavní protichůdné názory:

Risk on: Řecko zůstane součástí eurozóny (70 %) a eurodolarový pár se bude obchodovat v rozmezí 1,25 až 1,30.

Risk off: Grexit (30 %) stáhne EURUSD k 1,15, nebo v případě nákazy k 1,10 (ne však k paritě eura a dolaru). Událost globálních rozměrů bude odeznívat jen pomalu.

Anketa: Co se bude dít na trzích v případě odchodu Řecka z eurozóny? Jaké investice budou "IN"?
V neděli půjdou Řekové volit nový parlament. Karty jsou rozdané celkem jasně – když vyhraje levicová SYRIZA a sestaví koalici, Řecko vykročí směrem od úsporných opatření, a tedy od eura. Pokud tedy Řekové nebo Evropa zásadně nezmění stanoviska. Investiční web se společně se serverem ChytrýHonza.cz ptal předních českých investičních specialistů, co by takový výsledek voleb znamenal pro investice, které v případě "Grexitu" upřednostnit, a kterých se naopak co nejrychleji zbavit.

Vzhledem k tomu, že průzkumy naznačují, že šance na vítězství SYRIZY a Nové demokracie jsou zatím zhruba 50:50, ani tradeři se nepouštějí ve velkém do krátkých pozic. Většinou se shodují na tom, že pokud ke Grexitu dojde, nevyhneme se následné globální nákaze (28 %) - důsledky Grexitu by postihly trhy na celém světě.

V případě sestavení proevropské koalice sice téměř mizí riziko Grexitu v krátkém horizontu (1 %), do budoucna však pravděpodobnost neschopnosti Řecka splácet závazky oficiálním institucím vzrůstá (4 %).

Méně shody panuje u varianty vítězství SYRIZY.

Dalším otazníkem je, jak by se v případě šíření nákazy zachovaly evropské autority, a zda by byly schopny na podporu eura koordinovaně intervenovat.

Sečteno a podtrženo, vážený průměr dává výsledný kurz 1,2285 USD za euro, což je lehce pod aktuální hodnotou. Současný kurz eura podle Deutsche Bank odpovídá tomu, že trh lehce favorizuje koalici v čele s Novou demokracií.

Pokud bychom tedy chtěli počítat s 60 % pro koalici Nové demokracie vs. 40 % pro SYRIZU, dostaneme se na hodnotu 1,2410, která se již velmi přibližuje aktuálnímu kurzu.

Propočty je však potřeba brát s rezervou, protože na euro nepůsobí pouze problémy kolem Řecka, ale jeho kurz ovlivňují i další faktory. A tržní očekávání se mohou v čase měnit.

Grexit: Co se bude dít po odchodu Řecka z eurozóny?
Řecko čekají 17. června předčasné volby. Pokud se nestane něco mimořádného, svůj nástup potvrdí strany, které nejsou ochotné pokračovat v úsporných opatřeních. Minulý týden proto země a její banky přišly o další ratingové body, navíc evropský komisař pro obchod Karel de Gucht potvrdil, že Evropská komise a Evropská centrální banka pracují na krizovém scénáři, který počítá s nuceným odchodem Řecka z eurozóny. Co všechno by řecký exit mohl vyvolat a co by znamenal pro Řecko a další země, pro evropský bankovní sektor a investory?

Zdroj:
Deutsche Bank
Eurozóna
Přestat sledovat
EUR/USD
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dluhová krize
Přestat sledovat
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat