9 dividendových akcií na důchod

Věk investora hraje velkou roli při sestavování jeho portfolia. Zatímco mladým nahrává čas, aby mohli zkoušet štěstí na akciovém trhu, penzisté potřebují spíše stálý tok příjmů a stabilitu, než aby se honili za senzačními výnosy. Nejlepší volbou je tak pro ně diverzifikovaný mix stabilních a silných firem, které vyplácejí štědré dividendy. Pokud navíc firma prodává snadno srozumitelné produkty, je to velké plus.

1. Apple

Steve Jobs navždy odešel a s ním dech beroucí růst zisků, který firmě zajistil status světově nejhodnotnější firmy. Firma zhodnotila od začátku roku 2003 na 90násobek. Výrobce elektroniky, který je nyní známý spíše pro své chytré telefony a tablety než počítače, ale zdaleka není za zenitem. Jobsův nástupce Tim Cook neustále naznačuje, že je navzdory odlišnému manažerskému stylu připraven čelit výzvám, které přicházejí v rychle se měnícím prostředí technologií. Pomáhá mu k tomu i velký hotovostní polštář využitelný na zpětné odkupy a výplaty dividend. Dividendový výnos je nízký, nicméně Apple dividendu za dva roky, po které se s investory dělí o zisk, již dvakrát navýšil.

2. Chevron

Energetický gigant má za sebou bohatou historii výplat dividend. Akcie měla poslední dobou našlápnuto k pořádnému růstu, když překročila hodnotu 134 USD, nyní trochu ztrácí. Investory by však měl uspokojit příjemný dividendový výnos. Za poslední dekádu zatím firma každý rok dividendu navyšovala. Přestože růst zisku nyní není žádná sláva, Chevron má dost hotovosti na dividendy a podporu akcií prostřednictvím zpětných odkupů. V případě růstu inflace navíc není nikdy na škodu mít v portfoliu společnost zaměřenou na komodity. Alternativní formy energie se sice mohou stát energetickým zdrojem budoucnosti, nicméně většina průmyslu, aut a domácností se stejně bude muset ještě dlouho spoléhat na paliva na bázi ropy.

3. Coca-Cola

Na produkty od Coca-Coly narazíte takřka všude. Firma prodává nealkoholické nápoje ve 200 zemích světa. Je tak velká a dobře zavedená, že se jí daří nejen vykazovat stálý růst zisků, ale také vyplácet a soustavně zvyšovat dividendy. Od roku 1991 vzrostly desetkrát.

4. Eaton

Po převzetí výrobce elektrických zařízení Cooper Industries v roce 2012 se Eaton změnila v irskou společnost s mezinárodním záběrem. Tržby jí loni narostly o neuvěřitelných 35 % a provozní zisk vystřelil k 2 miliardám (+42 %). Vzhledem k nákladům na akvizici se sice čistý zisk zvedl jen o 4 %, nicméně díky rekordnímu volnému cash flow Eaton nyní nabízí dvojciferný dividendový výnos. Jeho šéf Alexander Cutler věří, že by pomalý růst světové ekonomiky neměl ohrozit optimistický výhled pro Eaton na roky 2014 a dále. Analytici sdílí jeho optimismus a očekávají, že Eaton bude schopen vykazovat dvojciferný růst zisků ještě několik let.

5. Las Vegas Sands

Asie, kde je hazard rychle rostoucím odvětvím, je pro Las Vegas Sands zlatým dolem. Firma zde patří mezi hrstku firem, které operují v ráji hazardu v Macau. Pokračuje v projektech Cotai strip a Parisian Macao. Také Japonsko má zajímavý potenciál. Zdejší trh slibuje 40miliardové roční tržby společnostem specializujícím se na hazard, které sem vstoupí. Obavy, že čínská vláda možná omezí hazard začátkem roku, sice dopadly na akcie Las Vegas Sands, nicméně analytici tvrdí, že reakce je přehnaná a akcie zůstávají dobrou sázkou.

6. Lockheed Martin

Prodeje válečného letounu F-35 pomohly akcii na roční maxima. Podle analytika ze Citigroup Jasona Gurského ale akcie podporuje i méně intuitivní faktor - penzijní náklady. Dodavatelé vládě USA účtují náklady na penze zaměstnanců, ministerstvo financí ale platí pomalu. Lockheed je mezi hlavními firmami, které by měly na zpřísněných pravidlech, jež nutí americké ministerstvo platit, nejvíce vydělat. Americká vláda navíc usnadnila dodavatelům prodávat zbraně v zámoří, což znamenalo příležitost k dalším prodejům modelů F-35. Je to lukrativní byznys, protože nákladný výzkum a vývoj už je dokončen. Gursky odhaduje, že volné cash flow bude růst dvojciferným tempem ještě několik let, což firmě umožní dále zvýšit již nyní štědrou dividendu.

7. Sanofi

Obyvatelstvo vyspělých zemí rychle stárne, takže ochota investorů platit prémiové ceny za farmaceutické firmy dává smysl. Podle analytika z Morningstar Damiena Conovera trh přehlíží akcie Sanofi. Producent léčiv jako Rolaids a Allegra má v sortimentu potenciálních nových produktů léky na cukrovku a vakcíny na horečku dengue. Přestože růst zisků bude v letošním roce mírný, analytici očekávají solidní výsledky příští rok. S valuací na 15násobku očekávaných zisků pro rok 2014 působí akcie Sanofi atraktivně, stejně tak investory osloví i slušný dividendový výnos.

8. Wells Fargo

Wells Fargo se všeobecně považuje za nejlépe hospodařící banku z velkých amerických finančních institucí. Ustála finanční krizi i slabou ekonomiku. Dokonce i v těch nejtěžších dobách, kdy finanční sektor krvácel, zůstala v zisku. Její kapitálová vybavenost je rovněž dostatečně silná na to, aby ústav zvládal vyplácet dividendy. RBC Capital Markets tvrdí, že jedním z nejatraktivnějších atributů Wells Fargo je management, který aplikuje strategie obratněji než konkurence. Byznys banky prý poroste díky prohlubování vztahů se stávajícími klienty, což umožní prodat více produktů a služeb.

9. Whirlpool

Ať už potřebujete umýt nádobí, vyprat prádlo, či zchladit nebo ohřát jídlo, Whirlpool má řešení. Nákladná restrukturalizace a daňové ztráty dopadly na zisk během prvního čtvrtletí 2014. Vyjma tyto náklady je ale jádrový byznys silný, částečně díky oživení na americkém nemovitostním trhu.

Zdroj:
Kiplinger
Akciové tipy
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat