9 důvodů, proč byste už nikdy neměli investovat do akcií aneb Warren Buffett jako největší lupič na trhu

Před čtyřmi lety napsal James Altucher článek o tom, proč byste už nikdy neměli investovat do akcií. Vzhledem k tomu, že od té doby akcie vydělaly investorům desítky procent, se to může zdát jako jedna velká zmýlená. Nedejte ale na první dojem.

Altucher sice před čtyřmi lety věřil akciím a nakupoval je, ale většině lidí tuto možnost zhodnocení peněz nedoporučoval. Pro většinu lidí je to totiž stejné, jako když spláchnou peníze do záchodu, nebo ještě lépe uspořádají velkou party. Peníze je lepší si užít a být v klidu, ne se stresovat investováním. Proč?

1. Lidé to zkrátka neumí. Investování do akcií není jednoduché. Nejde jen o to nakoupit a sledovat, jak vydělají deset tisíc procent. Někdy je potřeba nakoupit akcie, sledovat, jak ztratí 80 %, a pak až vzrostou o 20 % nad kupní cenu. Je to o čekání a psychice, ta znamená 80 % úspěchu. Skutečnost je taková, že průměrný roční výnos akciových trhů je 10,7 %, ale průměrný roční výnos individuálního investora je 1,9 %. Více není potřeba dodávat.

2. Konkurence vás chce zničit. Nejen okrást, ale ještě pak zastřelit v temné uličce, kde to nikdo neuvidí. Víte, kdo jsou největší zloději vašich peněz? Warren Buffett a jemu podobní. Každý den chodí ulicemi, aby si vás našli, okradli vás o všechno, co máte u sebe, a pak vás ještě střelili do týla. Asi tak to vypadá na akciovém trhu.

3. Konkurence podruhé. Velcí investoři vědí, jak se dostat k informacím, které vy nikdy nedostanete. Někteří jsou prý schopni (možná je to fáma, možná ne) posílat své známé za finančními řediteli firem, aby se seznámili a získali informace o fungování společnosti. Nemusí jít hned o insider informace. Ale informace hýbou světem, zejména tím finančním.

4. Konkurence potřetí. Dalším extrémem je případ šikuly, který byl schopen se nabourat do databáze FDA (Food and Drugs Administration, Úřad pro kontrolu potravin a léčiv), kde díky speciálnímu programu hledal minimální rozdíly v jakýchkoli výkazech. Na první pohled se to nezdá, ale pokud dojde k minimální změně u nějakého zajímavého titulu, který má FDA pod dohledem, mohou se dít velké věci. Veřejnost se to dozví s několikadenním zpožděním, ale hacker je v pohodě a realizuje zisky. Vy to nejste.

5. Většinou jde o podvod. Podle Altuchera není možné věřit výkazům pro Komisi pro cenné papíry nebo tomu, že společnost dodržuje účetní standardy. Firma Enron také dodržovala účetní standardy, dokud nepřišel její bankrot.

6. Skutečného bohatství na akciových trzích dosáhnete pouze tehdy, když můžete držet napořád a nemusíte diverzifikovat. Ti, kdo nediverzifikovali (a není jich více než stovka) a stále drží akcie, vydělali balík, zatímco ostatní se o to pouze snaží za pomoci diverzifikace (těch jsou miliony). Warren Buffett, který je ztělesněním strategie "kup a drž navždy", říká, že "širokou diverzifikaci používají pouze investoři, kteří nevědí, co dělají".

7. Někteří investoři naopak vydělávají tím, že drží akcii miliontinu vteřiny. Některé firmy se specializují na realizaci velice rychlých obchodů, k čemuž jim slouží speciální algoritmy vyhledávající minimální cenové rozdíly. Při obrovských objemech a počtech obchodů vydělávají i na minimálních pohybech cen aktiv obrovské peníze. Spíše než o investování jde o matematiku. Kritická je rychlost, které běžní investoři nemohou konkurovat.

8. Další skupinou specialistů jsou intradenní obchodníci. Mnozí tvrdí, že jsou úspěšní, ale většinou je to lež. Existují i výjimky, to ano, když vám ale budou tvrdit, že je daytrading způsob vydělávání vhodný pro každého, nevěřte jim. Někdo dokáže vydělávat hokejem miliony dolarů, to ale neznamená, že všichni mohou být jako Gretzky nebo Jágr. Pravdou naopak je, že i úspěšní krátkodobí obchodníci často zaznamenávají velké ztráty.

9. Akcie jsou nudné. Představte si, že se vám líbí akcie společnosti, která vyvíjí lék na syndrom dráždivého tračníku. Nejprve si musíte zjistit, co to je syndrom dráždivého tračníku. Pak zjistit, které firmy se zabývají jeho léčbou, respektive vývojem léků (už jen zjistit počet těchto firem je problém), pak si o nich zjistit všechny dostupné informace, a nakonec se pokusit zjistit hodnotu dané společnosti. Po úmorných hodinách studia nakonec může dojít k tomu, že se někdo z FDA špatně vyspí a lék neschválí. Nemá to význam.

Takže Altucher byl sice optimistou, pokud jde o vývoj cen akcií, ale nedoporučoval se jimi vůbec zabývat. Podivné? Ani ne. Je to všechno podvod? Podle Altuchera ano. "V následujících letech se po světě prodají miliony iPadů, takže mám rád Apple. Nevěřím akciím, věřím inovaci," uvedl ale.

Jak na to?

Inovace je patrná v mnoha odvětvích. Energetika, technologie, biotechnologie, robotika, syntetická biologie, 3D tisk, internet věcí a tak dále. Altucherova strategie spočívá ve sledování fondů, které najímají vzdělané odborníky s velmi dobrým přehledem v daných oborech. Je dobré je sledovat a zpozornět vždy, když o sobě dávají vědět. Není to tedy o nenávisti k akciím. Jde spíše o to, že většina lidí by se akciím a indexovým fondům (zde už vůbec nejde něco ovlivnit) měla vyhnout.

Důležitým faktorem pro úspěch je vlastní názor. Například finanční média se tváří, že všemu rozumí, ale v důsledku se jim líbí pár titulů, jako jsou Apple, Twitter, Amazon a podobně. Jenže na akciových trzích jsou tisíce dalších firem. Je tedy důležité se rozhodovat na základě vlastních myšlenek. Když má někdo dostatek peněz, nápad a schopnosti, měl by investovat do sebe a vlastního byznysu. Má větší šanci na úspěch a znásobení svého kapitálu. Pokud chce někdo přesto zkusit akcie, může to zkusit tak, že bude sledovat úspěšné hedgeové fondy a investovat podle toho, jaké jejich manažeři otevírají pozice. Ale není to v žádném případě jednoduchá strategie, navíc v době, kdy manažeři mají problém překonat vývoj trhu.

Zdroj:
Jamesaltucher.com
Investiční guru
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat