Akcie: Čemu vděčíme za vyšší volatilitu?

Investoři by si na to jistě rádi zvykli, nicméně loňský rok byl, pokud jde o (prakticky chybějící) volatilitu, mimořádný. Letošek je i přes nelibost mnoha investorů ve znamení návratu k normálu. Proč vlastně ceny akcií v únoru spadly? A jak by se k "novým pořádkům" měli investoři postavit?

Finanční trhy se v roce 2017 chovaly přinejmenším neobvykle. Investoři si na to zvykli, ale pro nejbližší dobu by si měli zase rychle odvyknout. Loňský klid byl dán souhrou několika faktorů:

  • Nadprůměrné výnosy amerického akciového trhu;
  • rekordní firemní zisky;
  • ještě vyšší výnosy na trzích mimo USA;
  • nízká tržní volatilita navzdory velkým politickým rizikům;
  • úrokové sazby centrálních bank stále nízko;
  • tržní úrokové sazby blízko rekordních minim;
  • nezvykle nízká inflace;
  • nízké výnosy dluhopisů.

To vše lze považovat za něco, co je na jednu stranu nezvyklé, a na druhou stranu pomíjivé. Takže jestli byl rok 2017 něčím speciální, letos se vše vrací do normálu. A ti, kdo jsou schopni vnímat trh v delší perspektivě, nemohou na takový vývoj říkat nic špatného. To, že za posledních devět let vzrostl akciový trh hned sedmkrát dvoucifernou procentuální měrou, naznačovalo, že v nejbližších letech mohou, ba možná i musejí přijít výraznější propady, případně delší vývoj "do strany".

Otázkou tak zůstává pouze důvod rychlosti nástupu vysoké volatility. Podle Barryho Ritholtze, zakladatele společnosti Ritholtz Wealth Management, to bylo dáno tím, že se některý z velkých aktivních správců aktiv nebo hedgeových fondů zkrátka rozhodl, že "zapákovaných" sázek na pokles volatility bylo dost a nebylo by od věci papírové zisky zpeněžit. Produkty, které umožňovaly spekulovat na další pokles volatility, se v posledních letech staly velice populárními, ale jen pár z nich investoři skutečně využívali, takže peníze v nich byly velice koncentrované. Když se volatilita (index VIX) dostala v listopadu 2017 na historická minima, mohl to být pro některé velké hráče signál k likvidaci pákových pozic.

5 indikátorů, které vzbuzují akciovou nejistotu
Investoři si v minulých letech zvykli na to, že se ceny pohybují jen jedním směrem a že růstový trend nemůže nic narušit. Poslední měsíce jsou ve znamení návratu volatility, mnoho investorů si ale stále neuvědomuje či nepřipouští, že období nejistoty může být velice dlouhé. Následující ukazatele by to minimálně mohly naznačovat.

Ze začátku se to nemuselo zdát jako zásadní problém, ale po určité době se spustila lavina. Prodeje vedly k dalším prodejům, protože zaúřadovala zmíněná páka. Volatilita se začala zvedat, a i když nešlo o vyslovenou paniku, nakonec index VIX během jediného dne posílil o 50 %.

Proč zrovna prodeje instrumentů navázaných na volatilitu vedou ke zvýšené volatilitě? Podle Ritholtze je to dáno mimo jiné tím, jak funguje Wall Street. Jedno její pravidlo totiž zní: "Když jsi pod tlakem, neprodáváš to, co chceš, ale to, co můžeš." Většinou tedy mohlo jít o vynucené obchody investorů, jimž hrozil takzvaný margin call. Někteří investoři mohli mít nakoupené ETF sledující akciový index S&P 500 jako zajištění, což podle Ritholtze mohlo vést k nutnosti rychlých prodejů. Vysvětluje to výrazný pohyb cen na akciovém trhu.

S&P 500: Proč se nezbláznit z 200denního průměru
Americké akcie se od začátku roku kývají jako ruská houpačka. Za tu dobu se index S&P 500 párkrát otřel o svůj 200denní klouzavý průměr, a tak je tento v současnosti mnoha technickými obchodníky považován za významnou hladinu podpory. Proražení kurzu indexu pod tuto pohyblivou hladinu bývá chápáno jako mimořádně nepříznivý signál ohledně dalšího vývoje cen akcií. Následovat slepě podobná "pravidla" ale není zrovna dobrá strategie.

Je to sice jen jedno z možných vysvětlení, ale působí celkem důvěryhodně. V každém případě si investoři musejí připravit na to, že kolísání na akciovém trhu bude ještě dlouho výraznější než na konci loňského roku. A měli by mít na paměti, že to není nic špatného. Je to totiž pouze návrat k normálu.

Zdroj:
Bloomberg
Světové akcie
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
Finanční páka
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat