Akcie ČEZ: Koupit, prodat, nebo držet?

Akcie elektrárenské společnosti ČEZ se v posledních dnech staly nejdiskutovanějšími na pražské burze. Kurz akcií ČEZ v posledních týdnech především po politicky motivovaných rozhodnutích silně oslabil a investoři se snaží usilovně dopočítat, za jakou cenu jsou akcie již atraktivní k nákupu. Je čas akcie nakupovat, nebo existuje prostor pro další oslabování? Analýzy předních burzovních specialistů na energetické akcie vám napoví, zda jsou již špatné informace (solárko, povolenky, Temelín) zohledněny v tržní ceně akcií ČEZ a v jakých úrovních je zajímavé zmáčknout tlačítko "Kup".

Akcie ČEZ oslabily od 6. října letošního roku o téměř 7 procent. Ještě výraznější pokles ceny cenných papírů společnosti nabízí statistika agentury Bloomberg od začátku letošního roku - až dosud totiž akcie odepsaly přes 13 procent.

Akcie ČEZ se nyní na pražské burze obchodují okolo 770 korun za akcii. Většina odhadů už v krátkodobém horizontu s dalším výrazným oslabením nepočítá.

Sledujte akcie ČEZ online

Při vysvětlení strmého poklesu ceny akcií ČEZ, ke kterému došlo v říjnu 2010, jsou experti rozděleni na dva tábory.

Zatímco jedni říkají, že akcie oslabují kvůli oznámení posunutí dostavby jaderné elektrárny Temelín (JETE), druhý tábor tvrdí, že cenné papíry ovlivňuje plán vlády na snížení objemu volně přidělovaných povolenek CO2 pro roky 2013 až 2020.

"Pokud by ČEZ musel od roku 2013 všechny povolenky nakupovat, znamenalo by to proti současnému plánu, který počítá s nákupem třiceti procent povolenek v roce 2013 a s nárůstem nákupů až na sto procent do roku 2020, pokles provozního zisku v roce 2013 minimálně o 15 procent," vypočetl analytik České spořitelny Petr Bártek.

Problémem také podle Jana Tomaníka z Wood & Company je, že snížením tržní hodnoty ČEZ se zároveň snižuje i hodnota státního podílu. To, co bude nyní určovat vývoj akcií ČEZ, jsou provozní výsledky.

"Od ČEZu již nelze v horizontu několika let čekat prudký růst zisku, ale po vzoru západoevropských energetik spíše stabilní výsledky a zajímavou dividendu," uvedl analytik Komerční banky Josef Němý.

Investoři by však měli podle doporučení expertů nynější turbulence přestát. Analytici totiž tvrdí, že ČEZ má pořád zdravý fundament, předprodanou elektřinu na rok 2011 a částečně i na roky 2012 a 2013.

"Neuvažujeme, že by mělo dojít k výraznému omezení poptávky v dalších letech, a rovněž se nedomníváme, že by obnovitelné zdroje měly výrazně ubrat z prodané kapacity," upřesnil Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantiku FT. ANKETA

Kolik bude podle vás stát akcie ČEZ ve střednědobém horizontu?

Jan Tomaník, analytik Wood & Company

Cena 760 korun za akcii plně zohledňuje výdaje, které bude mít ČEZ po odejmutí části zdarma alokovaných emisních povolenek. Pokud se však ukáže, že se investoři bojí dalších státních zásahů, může dojít k další prodejní vlně. Podle mého výpočtu odebrání části zdarma alokovaných emisních povolenek odebere z tržní ceny padesát korun a odklad dostavby Temelína je v řádu korun. Tyto výdaje jsou však již podle mého názoru zohledněny v současné tržní ceně.

Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantiku FT

Ceny kolem 800 Kč jsme z dlouhodobého hlediska vnímali jako pozitivní, nicméně vládní snaha zpoplatnit emisní povolenky přináší spíše negativní sentiment. Současné úrovně kolem 770 Kč jsou dle našeho názoru již výrazným překročením potenciálních hmotných negativ, a tudíž vnímáme intenzivněji zajímavost tohoto titulu. Na druhou stranu vnímáme výraznější nejistotu nad budoucím vývojem ohledně výše popsaného, což může stanovit omezení pro oživení na tomto titulu.

Petr Novák, analytik Generali PPF

Podle mého názoru je tento fakt (žádné free povolenky) nyní již výrazně zahrnut v ceně akcií ČEZ. Z tohoto titulu si myslím, že to pro ČEZ může být již jen lepší, protože trh už zahrnul, že ČEZ nebude mít žádné povolenky. Ceny akcií ČEZ vidím na současných úrovních z hlediska nákupu již jako zajímavou investici s očekávaným hrubým dividendovým výnosem 6,5 procenta. Z hlediska vývoje ceny pro další 2 až 3 měsíce bude důležitý i vývoj ceny elektřiny, kde čekám spíše pokles, a tedy i tlak na ohodnocení akcií firem sektoru i ČEZ.

Článek vznikl ve spolupráci s Pavlem Danielem, redaktorem ekonomického deníku E15

Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Emisní povolenky
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat