Akcie: Odraz mrtvé kočky, nebo pokračování býčího trhu?

Investoři jsou po událostech z posledních dvou týdnů ve velké nejistotě. Prakticky nikdo není schopen říci, jakým směrem se trhy budou ubírat v dalších dnech, týdnech nebo měsících. Minulý týden jsme každopádně byli svědky zajímavého úkazu, který rozšiřuje portfolio aktuálních technických signálů.

Upřímně, kdyby někdo skutečně věděl, jak se budou trhy v nejbližší době vyvíjet, nebo snad v příštích měsících a letech, byl by za vodou a měl by jistou Nobelovku. Že je to prakticky nemožné, dokazují následující dva příklady krátkodobých předpovědí reagujících na momentální situaci na trzích.

Skládačka znamená optimismus

Již před středečním otevřením trhů přišel Mark Hulbert na webu MarketWatch s optimistickým pohledem, podle něhož lze u indexu S&P 500 očekávat v ročním horizontu dvouciferné zisky. Hulbert vycházel z měřítka, které je kombinací ukazatele P/E celého trhu a takzvaného indexu bídy, který je zase součtem měr nezaměstnanosti a inflace. Současné hodnoty podle Hulberta naznačují výnosy indexu S&P 500 mezi 12-14 % v příštích 12 měsících.

Odraz mrtvé kočky nevěstí nic dobrého

Po středečním odrazu trhů výše ale přišel John Authers z Financial Times s tvrzením, že výpad nahoru byl pouhým "odrazem mrtvé kočky". Pokračování býčího trendu by podle Autherse záviselo na obnovení růstu zisků amerických firem, které ale v posledním roce poněkud ztrácejí dech.

Vyberte si

Investoři si tedy mají vybrat, komu budou věřit. Konec uplynulého týdne dal zatím za pravdu Hulbertovi, ale na vynášení soudů je příliš brzy. Obě teorie mají vedle svých silných stránek i slabiny.

První příklad vypadá na obrázku velice hezky. Sčítání různých ukazatelů a jejich porovnávání s historií ale snad nelze srovnávat ani s pověstným věštěním z křišťálové koule. Skutečnost je asi složitější, ale na první pohled to vypadá tak, že někdo věnoval čas tomu, aby našel co nejlepší kombinaci makroekonomických ukazatelů, která mu při porovnání s historickými výnosy nabídne ideální měřítko pro optimistické předpovědi na propadajícím se trhu.

Ve středu jsme psali o tom, jek nesmyslný je optimismus některých odborníků v dobách propadů na trzích. Toto je podobný optimismus, navíc opatřený výmluvným pseudoindikátorem. Předpověď samozřejmě může vyjít, trhy se z několikadenních propadů otřepou a budou pokračovat v růstu. Sázet ale na sčítání různých proměnných s cílem dosažení zajímavého ukazatele není rozumné. Tečka.

Odraz, nebo také skok mrtvé kočky je jedním z méně používaných patternů technické analýzy, který vychází z poněkud morbidního tvrzení, že i kočka, která po pádu z výšky dopadne na zem a zabije se, se odrazí. Čím silnější býčí trh, tím větší pád, a tím může být i odraz výraznější. Jde o falešný signál obratu trendu (v tomto případě by šlo o krátkodobý nárůst po několika dnech výrazných propadů) a hrál by do karet medvědům. Má to svou logiku, která sází na přetrvávající zbytky optimismu, jež mohou dočasně pomoci zastavit hluboké propady.

Každý trend (i medvědí) je provázen krátkými obdobími konsolidace nebo korekce. Odraz mrtvé kočky může být zajímavý pro ty, kdo očekávají delší medvědí trend, ale nestihli otevřít své krátké pozice před začátkem propadů. Krátká korekce jim umožní vstoupit na trh na zajímavých úrovních. Jako u každého podobného signálu je potřeba počítat s úspěšností výrazně nižší než 100 %, ale s tím každý technický obchodník počítá. Případný pokles pod minima z 21. srpna již ale může signalizovat dlouho očekávaný medvědí trend. Když k tomu připočteme tolik oblíbené kříže smrti na grafech hlavních indexů, mají medvědi důvod k radosti.

Řešením je zajištění

David Pinsen z Portfolio Armor ve svém článku na serveru Seeking Alpha, v němž upozorňuje na oba výše zmíněné příklady, radí sestavit si zajištěné portfolio. To je v současné situaci možná opravdu vhodný kompromis. Chce to ale aktivní přístup a precizní výběr titulů, což zabere hodně času (kromě výběru investic je potřeba strategii otestovat).

Základem takového portfolia jsou akcie, které splňují základní podmínku - mají potenciál zajímavých výnosů v blízké době při nízké ceně jejich zajištění (realizovaného převážně prostřednictvím opčních strategií collar nebo protective put).

Výhodou takového přístupu je možnost nastavit si pravidla tak, aby reflektovala investorovu ochotu riskovat i jeho zisková očekávání, a to v nějakém rozumném poměru (očekávat vysoký zisk při nízkém riziku je hloupost). Vyšší akceptované riziko znamená nižší náklady na zajištění a vyšší potenciální výnos. Ti, kdo nechtějí příliš ztratit, budou mít náklady na zajištění vyšší, ale možný propad je nebude tolik bolet. A oproti dvěma výše uvedeným alternativám má toto zajištění ještě jednu výhodu - investor předem počítá se ziskem i se ztrátou, takže ho nepříznivý vývoj na trhu nemůže překvapit a zruinovat.

Zdroj: Seeking Alpha, Financial Times, MarketWatch

Technická analýza
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat