Akcie: První debata Biden-Trump je za námi. A není to jedno?

Joe Biden a Donald Trump mají za sebou první společnou debatu před listopadovými prezidentskými volbami. Koho zajímá dlouhodobý tržní výkon, nemusí se z ní stavět na hlavu.

Ponechme stranou, komu fandíte v amerických prezidentských volbách a proč. Stejně tak se nezabývejme tím, který z kandidátů by mohl být lepší pro trhy, který pro světový mír, který pro klima nebo pro návštěvy z jiných galaxií. Středeční vývoj na trzích naznačí, kdo v očích obchodníků podal lepší výkon v první debatě. Kdo bude lepším prezidentem pro danou souvislost (cílovou skupinu, chcete-li), ale budeme vědět až v době, kdy bude na mimořádně výdělečné tržní sázky již pozdě.

Ohlédněme se alespoň do historie, jakkoli je současnost nepochybně unikátní. Od roku 1960, kdy v USA lze považovat televizní předvolební debaty již téměř za standard, to s americkými akciemi po první televizní debatě není žádná sláva. V první obchodní seanci v průměru podle indexu S&P 500 ztrácejí 0,14 %, do druhé debaty stihnou odepsat 1,51 %, do posledního vzájemného klání před volbami trh klesá o 2,51 % a od první debaty do voleb v průměru klesne o 0,35 %. Klesají také 5 a 10 dnů po první debatě a 1 měsíc po první debatě.

To je průměr. Když ale z výpočtů vyjmeme extrémy (třeba podzim 2008) a podíváme se na medián, index S&P 500 v období od první debaty prezidentských kandidátů do samotných voleb připisuje 0,9 %. Za zmínku také stojí, že v letech 1964-1972 se debaty nekonaly – nejprve Lyndon Johnson odmítl diskutovat s republikánem Barrym Goldwaterem, aby se pak na klání kandidátů na pár let tak trochu pozapomnělo kvůli Richardu Nixonovi.

Americké prezidentské volby a akciový trh: Proč si (ne)přát výhru Trumpa?
Americký akciový trh se historicky poměrně spolehlivě "vyjadřuje" k tomu, kdo (staro)nově zasedne v Oválné pracovně Bílého domu. Je otázka, zda je právě výkon akcií to nejdůležitější.

Že by Biden?

"Trhu se v posledních týdnech příliš nedaří, což nehovoří v prospěch stávajícího prezidenta," připomíná známé pravidlo volebních let Paul Nolte, portfoliomanažer z Kingsview Investment Management. Velká část voličů je přitom již nyní rozhodnutá, komu dá hlas, hraje se tedy o nerozhodnou menšinu.

"Nemyslím si, že by debaty kandidátů měly výraznější vliv na volatilitu a ceny akcií. Rok 2016 toho byl jasným příkladem," upozorňuje Michael Antonelli, stratég z Robert W. Baird & Co. "Když se podíváte na tehdejší vývoj cen akcií, není toho mnoho, co byste o něm mohli ve vztahu k debatám říci."


Proč to (ne)řešit?

Dlouhodobí investoři mohou klidně na příští týdny vypnout zpravodajství a čekat. Pokud své peníze alokovali smysluplně ve vztahu ke svým cílům, nemusí je výrazněji znervózňovat ani volba (zřejmě stále) nejmocnějšího člověka světa. Byť se může hrát i o strukturálně významná témata typu globálního míru, směřování energetiky a další. Na změny v portfoliích na základě případných veletočů v zásadních oblastech totiž bude času relativně dost.

Nebyli by to ale akcioví investoři, říkejme raději spekulanti, aby v noci z 3. na 4. listopadu neseděli u monitorů a nesnažili se "být u toho" i se svými obchodními účty. Ostatně mnohé brokerské společnosti se na nával příkazů na začátku listopadu kapacitně připravují. Pro tyto obchodníky jsou volby nepochybně příležitostí ukázat své schopnosti a šťastnou ruku.

A je téměř vyloučené, že by se den po volbách v některé z amerických televizí neobjevil se svým komentářem také velký akciový optimista Jeremy Siegel, profesor z Wharton School. Je totiž ve vysílání tamních stanic častým hostem. Jeho názor na akcie je přitom celkem jasný. "Akciové trhy čeká velice solidní rok 2021, ať bude americkým prezidentem kdokoli," uvedl v pondělí ve vysílání CNBC.

Důvod jeho optimismu? "Na trhu je spousta likvidity, poroste produktivita práce (firmy se v krizi zbavovaly méně kvalitních lidí) a také se podaří dostat pandemii koronaviru více pod kontrolu," zmínil Siegel zásadní faktory, z nichž dva ovlivňují dění na trzích prakticky po celý letošní rok. Jako podstatný vnímá také další balík fiskální pomoci americké ekonomice, o kterém se stále jedná.

Nejistota (nejen s tímto balíkem spojená) podle známého akciového býka bude na trhy doléhat zejména v nejbližších týdnech, a tak by bylo spíše překvapením, kdyby do voleb trh předvedl výraznější vzestup. Moc hezky řečeno, protože po volbách, jak již bylo naznačeno, Siegel jistě dostane prostor pro veřejnou aktualizaci svého výhledu. A za ten z konce září účty nikomu skládat nebude.

Mobius: 20% pokles připraví půdu pro další růst cen akcií
Proslulý investor Mark Mobius předpokládá, že ceny amerických akcií jako celku ještě budou klesat, aby během podzimu mohly opět začít výrazně růst. A má jasno v tom, kterým sektorům by se nyní investoři měli vyhnout obloukem.
Zdroj:
LPL Financial, MarketWatch, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Burzovní almanach
Přestat sledovat
Donald Trump
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Obrázek: HARDWARIO
30. 9. 2022 14:00
HARDWARIO 4. října zahájí úpis akcií na trhu START. Společnost sází na internet věcí a investory…
Akcie ČR
Přestat sledovat
HARDWARIO
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 9. 2022 9:22
Michal Šnobr: Extrémní ceny energií jsou důsledkem dlouhodobě zanedbaných investic v Evropě. Válka…
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
27. 9. 2022 17:04
Kupka (ČSOB): ČNB ještě letos může mírně zvýšit sazby, důležitý bude případný další tlak na českou…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat