Akcie: Růst trhů bude pokračovat i v dalších kvartálech

Akciové trhy se zuby nehty drží růstového kanálu, který si vytyčily svými pohyby od března 2009. První čtvrtletí bylo divoké – politické turbulence na severu Afriky a na Blízkém východě, ničivé zemětřesení a následná jaderná hrozba v Japonsku, zadlužené země eurozóny, drahá ropa – bylo by možné pokračovat. Přesto se hlavní akciové indexy od začátku roku drží v plusu.

Globální akciové trhy

Nejsledovanější globální index MSCI World, jenž měří výkonnost akciových trhů ve 24 rozvinutých zemích, si od začátku roku do poloviny února připsal 7% zisk. Primárním důvodem příznivého vývoje bylo pokračování solidního růstu světové ekonomiky, když například německé HDP v posledním čtvrtletí meziročně vzrostlo o krásná 4 %, což je nejrychlejší tempo od konce roku 2006. Motor evropské ekonomiky tak zařadil vyšší rychlostní stupeň, z čehož logicky těžila i česká ekonomika, jejíž exportéři jsou na německých zakázkách velmi závislí.

Akciové trhy také podpořila výsledková sezóna za 4. kvartál, když velké globální korporace reportovaly vesměs lepší finanční čísla, než analytici očekávali. Z Evropy na úrovni tržeb i čistého zisku pozitivně překvapil německý strojírenský koncern Siemens a softwarový gigant SAP, za oceánem příjemně překvapily hospodářské výsledky Intel nebo Caterpillaru.

Globální akciové trhy tak v polovině února dosáhly nejvyšších hodnot od pádu americké investiční banky Lehman Brothers v září 2008, načež jsme byli svědky technické korekce v důsledku eskalace problémů v severní Africe a na Blízkém východě. Pozornost investorů přitom směřovala především do Libye, neboť se tento významný producent ropy pod nadvládou diktátora Kaddáfího po rozsáhlých občanských nepokojích dostal až na pokraj občanské války.

V souvislosti s nepokoji v Egyptě a Libyi rovněž došlo prudkému nárůstu cen ropy, když cena severomořské ropy Brent vystřelila až ke 120 dolarům za barel, což je nejvyšší úroveň od srpna 2008.

V polovině března narostl konflikt v Libyi do takové míry, že se mezinárodní společenství rozhodlo přikročit k vojenské akci s cílem zastavit útoky Kaddáfího jednotek na ozbrojené síly povstalců.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Druhým velice negativním faktorem byla březnová přírodní katastrofa v Japonsku v podobě velice silného zemětřesení a následné obrovské vlně tsunami. Tato nejhorší živelná katastrofa v novodobé historii Japonska vyústila až do jaderné krize, když se situace v jaderné elektrárně Fukušima začala vymykat kontrole. Tento negativní vývoj do poloviny března způsobil propad globálních trhů o 8 %. V druhé polovině března se akciovým trhům bez přítomnosti dalších výrazně negativních zpráv podařilo větší část ztrát umazat, nicméně na konci měsíce pozornost investorů opět přitáhla dluhová krize periferních států eurozóny. Portugalský parlament totiž své menšinové vládě neschválil návrh dalších tvrdých úsporných opatření, na což portugalský premiér Socrates reagoval demisí.

Investoři se tak domnívají, že je otázkou pouze dní nebo několika málo týdnů, než Portugalsko stejně jako loni Řecko a Irsko požádá Mezinárodní měnový fond a Evropskou komisi o záchranný plán. Přes tento ne zcela optimistický vývoj globální akciové trhy, měřeno indexem MSCI World, první čtvrtletí letošního roku zakončují v plusu.

Středoevropské akciové trhy

Vývoj na středoevropských akciových trzích se oproti globálním trhům nesl v o něco poklidnějším duchu. Český a polský akciový index byly zhruba na stejných úrovních jako na začátku roku, nebo jen mírně v plusu. Výjimkou jsou maďarské akcie, jež především v lednu doháněly horší výkonnost z posledního kvartálu loňského roku. Maďarský akciový index si tak za první tři měsíce letošního roku připsal slušný zisk 6 %. Více než 10% zisky si přitom z maďarských akcií připsaly společnosti Magyar Telekom, ropná společnost MOL a největší maďarská banka OTP.

Aktuální vývoj indexu PX sledujte zde

Aktuální vývoj polských akcií sledujte zde

Z české výsledkové sezóny za 4. kvartál loňského roku stojí za zmínku hospodářské výsledky elektrárenské společnosti ČEZ, které se sice za celý loňský rok podařilo splnit výhled managementu, nicméně nově oznámený výhled hospodaření na letošní rok investory výrazně zklamal. ČEZ totiž v letošním roce počítá s poklesem čistého zisku až o 15 %.

V březnu nicméně akciím ČEZu pomohla negativní situace v Japonsku, když německá kancléřka Angela Merkelová oznámila, že zváží prodloužení životnosti starších německých jaderných elektráren. Na to okamžitě prudkým 10% růstem reagovala velkoobchodní cena elektřiny, což akciím ČEZu poskytlo velice silný krátkodobý stimul. Akcie ČEZu si tak za 1. čtvrtletí připsaly zhodnocení zhruba 10 %, což je mezi hlavními tituly na pražské burze nejvíce. Poměrně dobře se v prvním kvartálu také dařilo akciím Telefóniky, mezi poražené naopak patří akcie Unipetrolu, jež odepsaly přes 10 %.

Výhled do dalšího období

Ocenění (valuace) globálních akciových indexů považujeme i nadále za poměrně atraktivní. Například ukazatel poměru tržní ceny a účetní hodnoty vlastního kapitálu (P/B) se na konci března u indexu MSCI World pohyboval kolem úrovně 1,9. Tato hodnota je z dlouhodobého historického pohledu za posledních 15 let poměrně hluboko pod svým dlouhodobým průměrem, což značí relativně atraktivní ocenění. Vzhledem k tomu, že monetární politika klíčových centrálních bank pravděpodobně zůstane ještě po mnoho příštích kvartálů velice uvolněná, tedy podporující akciové valuace, se bude vývoj akciových trhů v dalších měsících odvíjet především od dynamiky světové ekonomiky. Makrodata v průběhu 1. čtvrtletí i nadále podporovala náš základní scénář, že rozvinuté ekonomiky v příštích kvartálech čeká sice poměrně nízký, ale stále pozitivní ekonomický růst.

Náš výhled do konce letošního roku je tak opatrně pozitivní, globální akciové indexy by měly mírně růst v souladu s postupným růstem korporátních zisků. Ocenění (poměrové ukazatele) by měly zůstat stabilní nebo mírně růst. Nadále bude ovšem občas nepochybně docházet k nárůstu krátkodobé volatility, rizikové averze a menším korekcím, jako jsme toho byli svědky na konci února a v první polovině března.

Vývoj na středoevropských akciových trzích bude i v dalším období do značné míry reflektovat vývoj trhů vyspělých. Valuace akciových trhů v Česku, Polsku i Maďarsku se, například podle ukazatele P/B, momentálně pohybují blízko svých dlouhodobých historických průměrů za posledních 10 let. Celkově se tak domníváme, že stejně jako v případě globálních indexů také valuace středoevropských akciových trhů nejsou zdaleka přehnané.

Myslíme si, že spousta společností z našeho regionu stále nabízí velice výrazný potenciál pro budoucí růst cen svých akcií. Patří mezi ně například český výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, uhelná společnost NWR či rakouská Erste Group. Z polských titulů se nám libí především největší polská IT společnost Asseco Poland, televizní společnost Cyfrowy Polsat či největší polská telekomunikační společnost TPSA. Z maďarských společností by mohly po výrazném propadu z poslední doby překvapit akcie největší maďarské farmaceutické společnosti Richter Gedeon. Z rakouských titulů se nám i nadále líbí společnosti ÖMV, Atrium a Semperit.

Aktuální vývoj jednotlivých českých akcií sledujte zde

Podstatným faktorem ovlivňujícím středoevropské akciové trhy bude i nadále dynamika německé ekonomiky, na které jsou středoevropské, výrazně exportně orientované ekonomiky (především Česko a Maďarsko) silně závislé. Německá březnová makrodata vyzněla opět velice pozitivně, když například index podnikatelské důvěry Ifo dosáhl nového historického maxima, což by v příštích měsících mělo ekonomickou dynamiku v zemích CE3 (Česko, Polsko a Maďarsko), potažmo ziskovost regionálních korporací nepochybně podporovat.

Světové akcie
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
3. 12. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Michal Semotan, J&T Banka)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Green-point.cz
1. 12. 2022 12:42
Marek Herold (WOOD & Company): Nemovitosti jsou jako investice odolnější vůči současným nepříznivým…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 11. 2022 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Býčí a medvědí argumenty pro přelom roku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat