Akcie společnosti Ericsson jako možná sázka na rozvoj 5G sítí

Ericsson je jedním z předních světových výrobců infrastruktury pro mobilní sítě. V roce 2019 byl se světovým tržním podílem 14 % na třetím místě za 16% podílem Nokie a 28% podílem Huawei jako světové jedničky. Tento průmysl nyní prochází inovační fází s růstem investic operátorů mobilních sítí do nastupující generace 5G.

Geopolitická situace pramenící ze sporů mezi USA a Čínou způsobila, že příchod 5G může vyvolávat tlak na Huawei a znamenat příležitost pro další firmy, jež byly v uplynulých letech negativně zasaženy růstem jejího tržního vlivu. Po vzoru Spojených států, jež se rozhodly zamezit účasti Huawei na výstavbě svých 5G sítí, totéž učinily Spojené království, Japonsko, Austrálie a řada dalších států. V zemích, kde vlády oficiální stanovisko nevydaly, se operátoři ve zvýšené míře z preventivních důvodů dívají po ostatních dodavatelích sami.

Zdá se, že ze situace zatím těží hlavně Ericsson, jenž v srpnu oznámil 100 podepsaných kontraktů na výstavbu 5G sítí pro operátory z celého světa, zatímco Nokia jich uvádí 88. Tabulka shrnuje některé veřejně dostupné změny dodavatelů pro jednotlivé operátory.

Nokii se na začátku příprav 5G technologií nevyplatilo vsadit na sice více modifikovatelný, ale dražší čip s vyšší spotřebou. Ukázalo se, že klienti preferují spíše jednodušší, ale levnější čip, na nějž vsadil Ericsson.

Celková velikost trhu infrastruktury pro mobilní operátory je asi 150 miliard USD a tento trh podle odhadů roste asi o 2 % ročně. Tržby Huawei v rámci vybavení pro operátory v roce 2019 dosáhly v přepočtu 42 miliard USD, přičemž regionální rozdělení mezi tržbami z Číny a ze zbytku světa je podle našich odhadů zhruba 50 na 50. Pokud by se Ericssonu podařilo získat 10 % z tržeb Huawei mimo Čínu, znamenalo by to přes 2 miliardy USD nárůstu tržeb, což by pro firmu znamenalo zhruba 15% nárůst tržeb oproti úrovni z roku 2019.

Ericsson má i výhodnější pozici na důležitém čínském trhu, kde letos získal vedle dominantní Huawei alespoň desetinu zakázky od China Mobile za 5 miliard USD, zatímco Nokia vyšla naprázdno. Ve světle současné situace se může větší přítomnost na čínském trhu jevit jako riziková, nicméně Čína plánuje do 5G sítí v příštích pěti letech investovat přes 100 miliard USD, více než polovinu světových investic. Pokud by se Ericssonu podařilo alespoň udržet desetinový podíl na těchto zakázkách, může to být další pilíř růstu tržeb společnosti.

Jinou částí příběhu je to, že Ericsson i Nokia procházejí v posledních deseti letech turbulentním obdobím plným změn ve vrcholovém managementu. Ericsson s novým ředitelem od roku 2017 zahájil restrukturalizaci se zaměřením právě na vývoj bezdrátových technologií a snižování nákladů. To se nyní začíná projevovat v rostoucích tržbách a zlepšujících se maržích, což by firmu mělo letos přivést ke skokovému růstu zisku na 1,6 miliardy USD.

Růst zisku by měl pokračovat i v příštích letech s růstem tržeb a provozní marže, již firma pro rok 2022 cílí na 12-14 %, zatímco v letošních prvních dvou kvartálech byla 9%. Samotné zvýšení marže na dolní hranici cíle by zvedlo zisk o více než 30 %. Do zlepšující se marže by se měl promítnout nejen vliv provozní páky, ale také klesající restrukturalizační náklady. Ty zahrnují i ukončování některých pro firmu méně výhodných kontraktů ve vedlejších divizích. Do čisté marže by pak měly promluvit i klesající úrokové náklady s tím, jak firma díky zlepšenému hospodaření bude splácet dluhy, což se již v posledních kvartálech projevuje.

Již nyní má firma čistou hotovostní pozici s hotovostí přesahující dlouhodobý dluh 1,5krát. Dividendový výnos je v současnosti 1,6 %, přičemž v roce 2017 došlo k poklesu dividendy o 70 %. Pokud by se dividenda se zlepšeným hospodařením vrátila na úroveň z roku 2016, byl by dividendový výnos nad 11 %. Výplatní poměr z volného cash flow byl v roce 2019 na 35 %, což ponechává prostor pro navýšení dividendy. Výnos z volného cash flow z hospodaření za loňský rok je na 3 %, díky letošnímu růstu zisku by měl vzrůst nad 5 %. Firma měla i přes problémy od roku 2002 pravidelně kladné volné cash flow, což je znatelný rozdíl například oproti Nokii, jež poslední roky fluktuuje mezi negativními a pozitivními hodnotami.

zdroj: Google Finance

Na druhé straně je potřeba zmínit, že byl Ericsson v loňském roce nucen zaplatit 1 miliardu USD za urovnání obvinění z úplatků mezi roky 2000 a 2016 pro získání zakázek od státy vlastněných operátorů v několika zemích. Investoři musejí věřit, že nový management takovou strategii nebude aplikovat a bude získávat zakázky i bez nekalých praktik. Zatím se zdá, že se to daří.

Nástup 5G sítí je realita a technologická řešení existují. Spektrum aplikačního využití potenciálu těchto sítí je však do značné míry neprobádanou oblastí, jež se bude ukazovat až časem. Ericsson působí jako firma, jež je součástí páteřní části inovace a zároveň poskytuje potenciál účasti na nových trendech, které se objeví až s rozvojem těchto technologií. Na tom by se měla podílet divize firmy zabývající se tématy, jako jsou internet věcí, průmysl 4.0 a autonomní technologie v automobilismu.

Ericsson nedávno uskutečnil akvizici americké firmy Craddlepoint za 1,1 miliardy USD. Tato společnost se zabývá poskytováním služeb bezdrátových WAN, o něž by měl s příchodem 5G technologií rapidně růst zájem v souvislosti s automatizací v průmyslu nebo internetem věcí. Firma měla loni tržby 150 milionů USD, podle Ericssonu by letos měly narůst o dalších 30 % při hrubé marži okolo 60 %. Ericsson vidí potenciál v expanzi Craddlepointu i mimo severoamerický trh skrze globální klientskou bázi nyní již mateřské společnosti. Jedná se o největší akvizici firmy za 10 let, nicméně ta si to díky své čisté hotovostní pozici může dovolit a získává do svého portfolia zajímavý růstový byznys.

Akcie Ericssonu letos zrcadlily zlepšené vyhlídky růstem o více než 10 % a obchodují se na více než 20násobku letošního očekávaného zisku, tedy nad historickým průměrem okolo 17násobku. Ve srovnání s letošním vývojem ocenění celého technologického sektoru se ovšem tato valuace nejeví jako přehnaná, a to i s přihlédnutím k vytyčené cestě firmy, potenciálu v odvětví a odhadovanému růstu zisku v příštích letech.

Sítě 5G jako investiční příležitost: Jak to vidí analytici?
Svět se chystá na plný nástup 5G sítí. Je to v současnosti (ještě) zajímavé investiční téma pro drobné investory? A jak k němu případně přistoupit? Zeptali jsme se domácích tržních expertů.
Zdroj:
Česká spořitelna
5G sítě
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat