Akcie v odvětví cestovního ruchu: Deltou pokažený comeback, najdou se ale i výjimky

Náš koš akcií firem ze sektoru cestovního ruchu si oproti loňskému očekávání vede hůře než globální akciové trhy. Navzdory tomu, že v rozvinutém světě došlo k masivnímu nasazení vakcín, varianta covidu-19 s označením delta způsobila značný útlum cestování. Výnosy zmíněného koše se za posledních 12 měsíců propadly o 46 % a nejistota ohledně poptávky bude v cestovním ruchu panovat i po značnou část roku 2022. Celkově ponuré atmosféře v odvětví se ale vzpírá platforma Airbnb, která hlásí růst. Vydělává totiž na tom, že lidé oproti hotelům a letoviskům upřednostňují ubytování v soukromí.

Koš akcií z oblasti cestovního ruchu byl extrémně citlivý na oznámení funkční vakcíny počátkem loňského listopadu a následující posílení hodnotových, ale i jiných do té doby opomíjených akcií, a od října 2020 do února 2021 posílil o 63 %.

Letošní rok měl přinést firmám podnikajícím v cestovním ruchu velký comeback spojený s tím, jak budou vakcíny pomáhat k rychlejšímu celosvětovému zotavení z pandemie. K tomu ale nakonec nedošlo. Svět postupně zjišťoval, že covid-19 mutuje a vznikají nakažlivější varianty, jako je například delta, která byla poprvé zaznamenána v Indii. Akciové trhy dosáhly nových maxim, zatímco náš koš akcií firem z odvětví cestovního ruchu se od února do července propadl o 11 %. Varianta delta si totiž vyžádala nová omezení pohybu v mnoha zemích světa.

Akcie z odvětví cestovního ruchu v poslední době zaostávají za průměrem trhu

Z dalšího grafu je patrné, že výnosy na kilometr byly ještě v červnu pro evropské aerolinky o 83 % nižší než ve stejném měsíci roku 2019. Dálková přeprava je na tom nadále bídně a odraz ode dna se kvůli deltě odkládá. Ve Spojených státech stále platí přísná omezení týkající se pasažérů přilétajících z Evropy. A aby toho nebylo málo, podle některých odborníků nemusíme kolektivní imunity pomocí očkování vůbec dosáhnout, protože nové varianty viru jsou mnohem nakažlivější, takže se pandemie protáhne až do roku 2022. To se kvůli problémům v dodavatelských řetězcích neodrazí jen v cestovním ruchu, ale i na klasické ekonomice týkající se zboží všeho druhu.

Evropské aerolinie - tržby na kilometr

V našem akciovém koši si ale nejsou všichni rovni. Společnost Airbnb se například může pochlubit výrazným oživením podnikání. Navzdory tomu, že různé nové varianty covidu-19, jako je například delta, přispívají k nejistotě ohledně cestování v mnoha zemích, je Airbnb evidentně opět na vzestupu. Hrubé zakázky Airbnb dosáhly ve druhém kvartálu 13,4 miliardy USD a zisk EBITDA byl 217 milionů USD. Airbnb je tak zpět na takové úrovni příjmů, na níž může ve velkém využívat úspory z rozsahu. Ve 3. čtvrtletí očekává firma výnosy vysoko nad úrovní 3. čtvrtletí 2019, má jít tedy o rekordní kvartál.

Airbnb mimo jiné uvedla: "Za posledních několik týdnů jsme zažili jak zatím nejúspěšnější noc v USA, tak globálně nejúspěšnější noc od počátku pandemie, kdy v ubytovacích zařízeních nabízených Airbnb přenocovalo přes 4 miliony hostů." Navzdory výraznému comebacku však Airbnb uznává, že jsou krátkodobé výhledy nejisté, protože se na jejích hrubých zakázkách jistě podepíše právě varianta delta. I to stačilo, aby investoři poslali po zveřejnění výsledků akcie firmy o 4 % níže.

Zdá se, že Airbnb vydělala na globálním trendu toho, že si lidé sice chtějí užít dovolenou, ale jsou omezeni na krátké dojezdové vzdálenosti. Navíc si asi mnozí lidé spojují ubytování v soukromých domech a bytech s menším rizikem nákazy, zvláště pokud se díky tomu vyhnou letištím a jiným frekventovaným dopravním uzlům.

Airbnb je jedinou firmou z našeho koše 40 akcií z oblasti cestovního ruchu, která za posledních 12 měsíců vykázala růst výnosů. V současnosti je medián vývoje výnosů -46 %, ale analytici navzdory nízké aktivitě neztrácejí optimismus a očekávají mediánový růst na úrovni 20 %. Díky výraznému zotavení se akcie Airbnb obchodují s vysokým forwardovým ohodnocením (EV/EBITDA 50,1), což je trojnásobek oproti ocenění globálního akciového trhu. Celkově má náš koš v porovnání s globálními akciovými trhy hodnotu o 7 % nižší, což je vzhledem k nejistotě, jíž odvětví čelí, nejspíše fér, možná dokonce lehce nadhodnocené.

Koš akcií z odvětví cestovního ruchu

Koronavirus
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Turismus a cestovní ruch
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 7. 2022 17:05
Největší rizika (nejen) pro český byznys pro druhé pololetí roku 2022
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
6. 7. 2022 6:25
Tyleček (XTB): Nová maxima cen ropy nelze vyloučit, situace na trhu bude dále napjatá
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Obrázek: BCPP
5. 7. 2022 12:33
Kovařík (BCPP): Vstup nových firem na hlavní trh pražské burzy vyžaduje zklidnění situace, na START…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Obrázek: Erste Group Bank
4. 7. 2022 12:50
Nemovitostní trh v době vyšších sazeb a inflace: Záleží na segmentu. Poptávka je silná, větší…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat