Akciová rally může skončit. Když dojdou peníze

Akciové fondy utrácejí nejrychleji od roku 1991. Jejich hotovostní rezervy se smrskly na 3,6 procenta celkových aktiv oproti 5,7 procenta v lednu 2009. Pokud tyto velké fondy nebudou mít dost hotovosti, nemusí mít další rally indexu S&P 500 kdo "živit".

Naposledy totiž manažeři akciových fondů drželi tak málo hotovosti (cca 170 miliard dolarů) v září 2007, tedy měsíc před začátkem 57porcentního propadu amerického trhu.

Podle Parnassus Investments a Janney Montgomery Scott LLC tyto nižší rezervy signalizují, že zisky z amerických akcií letos nedosáhnou loňských úrovní. Loňských 23 procent zisku na indexu S&P 500 bylo nejvíce od roku 2003. "Neznamená to červenou, ale varovnou oranžovou ano. Nejsilnější rally už možná končí," říká Jerome Dodson, který ve fondu Parnassus spravuje 3,6 miliardy dolarů. Podle něj mohou americké trhy letos posílit o 6 až 9 procent.

Další peníze čekají na využití

Podle býků však mohou další hotovost na trh "nalít" fondy peněžního trhu, ve kterých mají stále konzervativnější investoři uloženy přes 3 biliony dolarů. Tyto fondy od loňského března, kdy začala strmá akciová rally, daly 16krát více peněz do dluhopisů než do akcií, konkrétně 369 miliard dolarů ve srovnání s 23,4 miliardami dolarů investovaných do akcií.

Změny rezerv byly v minulosti signálem pro pohyby akciových indexů. Index S&P 500 v průměru ztratil 16 procent v posledních 3 případech jejich zvýšení. Když rezervy klesaly, index naopak výrazně rostl, což dokazuje uplynulý rok.

Po lednovém zakolísání, kdy došlo ke korekci o 8 procent, index S&P 500 znovu roste. Podle některých analytiků to může být začátek druhé fáze býčího trhu. Americké akcie totiž dosáhly nových maxim a prorazily některé rezistence. Pomohly jim například zprávy o prodeji asijské divize AIG a lepší výhled hospodaření Sprint Nextel Group. Cesta k dalšímu několikaprocentnímu růstu se tedy zdá být otevřena.

Optimismus podtrhuje i statistika společnosti Birinyi Associates. Ta totiž na 117 případech korekce o 5 a více procent v rámci býčího trhu ukazuje, že se trh v takovém případě zpravidla nadechuje k dalšímu růstu. Ve zhruba 30 případech index dokonce korigoval o více než 10 procent.

Vyšší sazby mohou rally podpořit

Mark Bronzo ze Security Global Investors upozorňuje, že předpoklad zvyšování sazeb by mohl přimět investory k dalším nákupům akcií místo držení dluhopisů a dalších finančních instrumentů.

Podle Bloombergu je 57porcentní šance, že Fed zvedne bezibankovní "overnight" sazbu na svém listopadovém zasedání. Šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart 3. března uvedl, že "se mu nezdá" to dlouhé období, kdy jsou tak nezvykle nízké náklady na půjčování peněz. Rekordně nízkou základní úrokovou sazbu však podpořil.

P/E – býci věří v růst zisků

P/E ratio

Poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku na akcii. Nižší hodnota je považována za znak větší atraktivity pro investory.

Index S&P 500 se v tuto chvíli pohybuje mezi hodnotami P/E 19 a 20, pokud uvažujeme zisky z loňského roku. To je nejvyšší hodnota od roku 2005.

Akcie se ovšem stanou "levnějšími", jakmile dojde k přepokládanému růstu zisků jednotlivých firem. Analytici dotazovaní agenturou Bloomberg předpokládají letošní růst zisků o 26 procent. To by hodnotu P/E srazilo na 14,6, což je výrazně pod průměrem posledních 55 let (16,6).

Slabá ekonomika – další strašák

Akcie samozřejmě mohou srazit také další zprávy o vývoji ekonomiky, a to jak v zámoří, tak v Evropě. Dluhy Řecka a dalších zemí, posilující dolar a nenaplněná očekávání o tempu oživení mohou současnou rally minimálně zbrzdit.

Podle průzkumu agentury Bloomberg by měl index S&P 500 posílit do konce roku na hodnotu 1 234 bodů. Jedná se o průměr odpovědí 13 dotazovaných stratégů a analytiků.

Další oživení ekonomiky přitom může právě investory z fondů peněžního trhu a z dluhopisového trhu přitáhnout zpátky k akciím. Pokud by oživení pokračovalo a na trh by přitekla alespoň část z více než 3bilionového balíku dosud "konzervativně" investovaných peněz, bude to podle Marka Bronza "velice býčí signál".

Zdroj:
Bloomberg
Světové akcie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat