15. 8. 2022 9:30
Štěpán Hájek (XTB): Argumenty na medvědí straně trhu jsou stále silné, v září navíc Fed více utáhne…
Nejenže v současnosti žije hlavně fotbalem, ale jeho akciový trh je až lákavě levný! Řeč je o Polsku. Podle MSCI, agentury publikující světové akciové indexy, se tamní trh za poslední rok propadl o 45 %, zatímco Evropa jako celek o 35 % a USA jen o 3 %. A důvod? Pouze ten, že je polská ekonomika úzce spjatá s děním v eurozóně, kde se růst zadrhává a kulminuje dluhová krize.
Polsko čelí stejným rizikům jako eurozóna, valuace jeho akciového trhu jsou ovšem nižší. Dlouhodobý výhled polské ekonomiky je přitom velmi optimistický. Zatímco Španělsko, Itálie a Portugalsko sdílí společnou měnu s finančně silným Německem, v Polsku volně plovoucí zlotý už rok ztrácí půdu pod nohama, a to jak k euru, tak k dolaru.
Investory také znepokojuje, že zde působí krizí zasažené banky španělská Banco Santander a UniCredit. Trh se proto strachuje, že by se bankovní krize eurozóny mohla přelít i do polského finančního sektoru.
HSBC hodnotí obavy investorů kvůli přítomnosti zahraničních bankovních skupin jako přehnané - dceřiné banky se mohou snadno financovat z místních vkladů, což redukuje riziko likviditní krize hrozící (nebo již probíhající) v některých zemích eurozóny.
Jedním způsobem měření ekonomické kondice Polska je pohled na vývoj úroků, které musí platit z 10letých státních dluhopisů. Výnosy jsou na 5,3 %, což je mnohem níže než ve Španělsku nebo Itálii. Navíc v prvním pololetí 2012 znatelně klesly. Například v ČR jsou ovšem stále výrazně nižší.
Všechny výše zmiňované faktory srazily polské akcie na cenu odpovídající méně než 7násobku firemních zisků. Jsou tak oceněny zhruba polovičně ve srovnání s americkým akciovým trhem. Dividendový výnos celého polského trhu je na zajímavých 5,6 %.
Polsko je navíc v lepší kondici, než naznačuje jeho akciový trh. Polská ekonomika by letos měla růst 2,5% tempem. Loni to sice byla 4,3 %, ale stále jde o nejrychlejší tempo růstu z evropské sedmadvacítky. Deficit rozpočtu dosáhl 5,1 % HDP, zatímco například v USA to bylo 9 %. Letos by jej polská vláda navíc díky úsporám měla zredukovat na 3,5 %.
Znehodnocení zlotého zasáhlo výkon akcií v dolarovém vyjádření. Slabá měna však ekonomiku udržuje konkurenceschopnou. Polsko je díky svému sousedství s Německem zdrojem nízkonákladové výroby, jako například Mexiko v blízkosti USA.
Polsko má velký růstový potenciál, od Goldman Sachs získalo známku 5,7 z desetibodové stupnice indexu Growth Environment Score, který využívá 18 ukazatelů pro vyhodnocení podmínek k udržitelnému růstu. Jde dokonce o vyšší hodnocení než u nejrychleji rostoucích zemí BRIC (Čína a Brazílie dostaly známku 5,4, Rusko 4,9 a Indie 3,9).
Investoři s rizikovým apetitem se mohou k polským akciím dostat například prostřednictvím jednoho ze dvou ETF na polský trh: iShares MSCI Poland Investable Market Index Fund nebo Market Vectors Poland ETF.