Akciový výplach: Co si myslí experti?

Celý víkend jsme si mohli číst o tom, jak americké akcie (a nejen ty) v uplynulém týdnu dostaly na frak. Kompletní mozaiku názorů analytiků a stratégů sestavit nemůžeme, ale pár poznámek jsme vybrali.

"Jako trader v podstatě žiji pro dny, jako byl pátek. Mám ale obavy o sílu ekonomiky," uvedl pro CNBC David Greenberg, šéf Schaeffer Greenberg Advisors. "Americká ekonomika stojí na uměle udržovaných nízkých sazbách a zisky firem rostou z velké části díky propouštění a omezování nákladů, ne z nějak výrazně větší produkce. Neřeším krátkodobý, byť prudký výprodej, ale mám hluboké obavy o dlouhodobý tržní výhled. Podle mě se akcie postupně připravují na delší a výraznější korekci. Posledních šest let byl každý výprodej vystřídán rychlým vzestupem na nová maxima, podle mě je ale trh unavený a hodně dlouhých pozic, které byly vytvořeny pozdě, bude mezi prvními, které budou v panice vyprodávány." S nákupy po poklesech z minulého týdne by byl i proto velice opatrný.

Mohamed El-Erian z Allianz k tomu poznamenává, že na trzích sledujeme klasický případ přestřelení, který ovšem může vyústit v delší pokles. Problémy na emerging markets, dlouho přehlížené především americkými býky, o sobě dávají vědět stále hlasitěji.

Technická analýza

Opční obchodník Josef Košťál z Optionslock.cz si myslí, že by prudký pokles zasloužil alespoň krátkodobou korekci směrem vzhůru. Za pár dnů budeme znát pravdu.

Aniž bychom se pouštěli nějak daleko do zákoutí technické analýzy, pokles o více než 6 % za 4 dny je zkrátka extrém. A nemusíte tento výrok ani opepřit slovy jako směrodatná odchylka nebo Hurstův parametr.

Spekulace a názory

Jeffrey Saut z Raymond James věří, že S&P 500 dosedne na své lokální dno během tohoto týdne. "Jsem na trhu přes 40 let. Když se prodává podobně rychle jako nyní, je to trochu jako pornografie. Poznáte to, když to začne," uvedl na CNBC během pátku. Třeba se mu dá věřit.

"Letošní vrchol jsme již zažili," kontroval na stejné televizní stanici Dan Fitzpatrick, technický analytik ze Stock Market Mentor. "Investoři by měli přehodnotit svá očekávání ohledně letošního zhodnocení akcií."

Najdou se ale i přesvědčení optimisté, pro které jsou propady o více než 5 % za týden důvodem k nákupům. Nebo to alespoň říkají. Americké akcie jsou totiž v současném globálním tržním prostředí totiž stále nejméně špatným akciovým úkrytem, do kterého schovat peníze.

"Pokles je pro dlouhodobé investory zkrátka vítanou změnou po plácání se do strany, trhy trochu přehnaly reakci na problémy v Číně," uvedl například portfoliomanažer z UBS Jim Lacamp. "Co bude nakonec preferované aktivum? Podle mě to nebudou státní dluhopisy ani světové akcie, nýbrž akcie v USA."

Anthony Cragg, který má ve Wells Fargo na starosti portfolia zaměřená na rozvíjející se trhy, upozorňuje na to, že navzdory nezpochybnitelnému dopadu zpomalení růstu čínské ekonomiky a obav pramenících z postupu Čínské lidové banky proti sílícímu jüanu není říše středu ta, na kterou by se mělo ukazovat jako na viníka tržních výprodejů. "Krátkodobě to tak trh může vnímat, to ano, ale Čína je stále jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik. Mnohem výraznější jsou problémy v Brazílii nebo Rusku," upozorňuje. Je ovšem otázka, zda lze jeho slova vnímat optimisticky.

Chad Morganlander, portfoliomanažer ze Stifel, nepovažuje současnou situaci za paniku, očekává ale "uklidnění" na trhu, které může indexy poslat 5-15 % z jejich maxim (jsou tedy zhruba v polovině tohoto rozmezí). Investorům doporučuje čekat na příležitosti a vnímat trh pragmaticky. "Zapomeňte na hvězdy posledních měsíců, vybírejte to nejnudnější z nudného," říká a má na mysli například sektor běžného spotřebního zboží.

Mimochodem, v pátek se v rámci více než 3% propadu indexu Dow velice solidně držely akcie společnosti Walt Disney (-1,18 %). Podle obchodníků oslovených televizí CNBC by vzhledem k fundamentům a již nyní (v případě druhé jmenované krátkodobě) velice stlačeným cenám akcií mohly být zajímavé i společnosti jako Johnson & Johnson nebo UnitedHealth.

Otazníky nad Fedem?

A nakonec jedna obecná poznámka. Když se hromadně "prodává", tedy když trh výrazněji klesá, znamená to zároveň, že někdo jiný levněji (a stejně hromadně) nakupuje. Pokles se nakonec obrátí v nový růst, historie je toho nejlepším důkazem. Odvážní a prozíraví tak nyní možná již nakupují, opatrnější vyčkávají a nechávají prodávat ty netrpělivé (nebo spekulující).

Poslední hlubší pokles zažil americký trh loni v říjnu, když následný obrat na trzích "zařídil" extrémně holubičími výroky na adresu americké měnové politiky jinak velký "jestřáb" z FOMC James Bullard. Je možné, že tentokrát podobný záchranný kruh pro americké akcie z Fedu nepřiletí, o zvyšování základního úroku na zářijovém zasedání měnového výboru americké centrální banky (což je dlouhodobě přetřásané "riziko" pro akcie) lze ovšem nyní pochybovat o něco silněji.

Interpretace vlivu měnové politiky v USA na americké a světové akcie se ale může měnit přesně tak rychle, jak je ve vysílání té které finanční televize zrovna potřeba. Vyšší sazby jsou chvíli rizikem, hned vzápětí ale naopak důkazem síly americké ekonomiky. Investoři by tedy neměli dát na to, co "se říká", a měli by zapojit vlastní úsudek a vztah k riziku a dodržovat strategii.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, Price Action Lab Blog, UBS

Korekce na trzích
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat